Image
6.11.2015 0 Comments

Tmavnutie ľadu v Grónsku možno vraj pripísať starnutiu satelitných senzorov

Po tisícročia ľadový príkrov Grónska odráža slnečné svetlo späť do vesmíru. No satelitné merania z posledných rokov naznačujú, že lesklý ľadový povrch čoraz viac temnie. Tmavnutie môže spôsobiť, že absorbuje viac slnečného tepla, čím sa urýchli topenie ľadu. Niektoré štúdie naznačujú, že tento „špinavý ľad" alebo „tmavý sneh" je spôsobený spadom znečistenia z fosílnych palív a lesných požiarov.

Nová štúdia tímu vedcov z Dartmouth Thayer School of Engineering, uverejnená v časopise Geophysical Research Letters, však hovorí o tom, že za tmavnutie a výrazný pokles odrazivosti ľadu nenesú zodpovednosť sadze a prach, ale degradácia satelitných senzorov.

Pozorovania ukazujú, že albedo (schopnosť odrážať slnečnú energiu späť do atmosféry) grónskeho ľadové príkrovu od roku 2001 značne klesá. Klimatológovia predpokladajú, že to zapríčinila prítomnosť sadzí a prachových nečistôt v dôsledku rozsiahlej industrializácie a lesných požiarov na celej severnej pologuli.

Skupina vedcov pod vedením geofyzika Chrisa Polashenského analyzovala vzorky grónskeho snehu z rokov 2012 - 2014 a porovnala ich so vzorkami z predchádzajúcich rokov. Výsledky neukázali nijaké významné zmeny v množstve sadzí za posledných 60 rokov. Dospeli teda k záveru, že ukladanie týchto nečistôt absorbujúcich svetlo nie je primárna príčina zníženia odrazivosti. Namiesto toho naznačujú, že zjavný pokles albeda je spôsobený degradáciou senzorov zariadenia MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), čo je hlavný prístroj starnúcich satelitov Terra a Aqua.

Spektrorádiometre totiž podobne ako iná optika postupne „strácajú zrak", preto sa im snehový povrch z obežnej dráhy Zeme zdá stále tmavší.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá