Image
6.11.2015 0 Comments

Tmavnutie ľadu v Grónsku možno vraj pripísať starnutiu satelitných senzorov

Po tisícročia ľadový príkrov Grónska odráža slnečné svetlo späť do vesmíru. No satelitné merania z posledných rokov naznačujú, že lesklý ľadový povrch čoraz viac temnie. Tmavnutie môže spôsobiť, že absorbuje viac slnečného tepla, čím sa urýchli topenie ľadu. Niektoré štúdie naznačujú, že tento „špinavý ľad" alebo „tmavý sneh" je spôsobený spadom znečistenia z fosílnych palív a lesných požiarov.

Nová štúdia tímu vedcov z Dartmouth Thayer School of Engineering, uverejnená v časopise Geophysical Research Letters, však hovorí o tom, že za tmavnutie a výrazný pokles odrazivosti ľadu nenesú zodpovednosť sadze a prach, ale degradácia satelitných senzorov.

Pozorovania ukazujú, že albedo (schopnosť odrážať slnečnú energiu späť do atmosféry) grónskeho ľadové príkrovu od roku 2001 značne klesá. Klimatológovia predpokladajú, že to zapríčinila prítomnosť sadzí a prachových nečistôt v dôsledku rozsiahlej industrializácie a lesných požiarov na celej severnej pologuli.

Skupina vedcov pod vedením geofyzika Chrisa Polashenského analyzovala vzorky grónskeho snehu z rokov 2012 - 2014 a porovnala ich so vzorkami z predchádzajúcich rokov. Výsledky neukázali nijaké významné zmeny v množstve sadzí za posledných 60 rokov. Dospeli teda k záveru, že ukladanie týchto nečistôt absorbujúcich svetlo nie je primárna príčina zníženia odrazivosti. Namiesto toho naznačujú, že zjavný pokles albeda je spôsobený degradáciou senzorov zariadenia MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), čo je hlavný prístroj starnúcich satelitov Terra a Aqua.

Spektrorádiometre totiž podobne ako iná optika postupne „strácajú zrak", preto sa im snehový povrch z obežnej dráhy Zeme zdá stále tmavší.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá