Image
6.11.2015 0 Comments

Tmavnutie ľadu v Grónsku možno vraj pripísať starnutiu satelitných senzorov

Po tisícročia ľadový príkrov Grónska odráža slnečné svetlo späť do vesmíru. No satelitné merania z posledných rokov naznačujú, že lesklý ľadový povrch čoraz viac temnie. Tmavnutie môže spôsobiť, že absorbuje viac slnečného tepla, čím sa urýchli topenie ľadu. Niektoré štúdie naznačujú, že tento „špinavý ľad" alebo „tmavý sneh" je spôsobený spadom znečistenia z fosílnych palív a lesných požiarov.

Nová štúdia tímu vedcov z Dartmouth Thayer School of Engineering, uverejnená v časopise Geophysical Research Letters, však hovorí o tom, že za tmavnutie a výrazný pokles odrazivosti ľadu nenesú zodpovednosť sadze a prach, ale degradácia satelitných senzorov.

Pozorovania ukazujú, že albedo (schopnosť odrážať slnečnú energiu späť do atmosféry) grónskeho ľadové príkrovu od roku 2001 značne klesá. Klimatológovia predpokladajú, že to zapríčinila prítomnosť sadzí a prachových nečistôt v dôsledku rozsiahlej industrializácie a lesných požiarov na celej severnej pologuli.

Skupina vedcov pod vedením geofyzika Chrisa Polashenského analyzovala vzorky grónskeho snehu z rokov 2012 - 2014 a porovnala ich so vzorkami z predchádzajúcich rokov. Výsledky neukázali nijaké významné zmeny v množstve sadzí za posledných 60 rokov. Dospeli teda k záveru, že ukladanie týchto nečistôt absorbujúcich svetlo nie je primárna príčina zníženia odrazivosti. Namiesto toho naznačujú, že zjavný pokles albeda je spôsobený degradáciou senzorov zariadenia MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), čo je hlavný prístroj starnúcich satelitov Terra a Aqua.

Spektrorádiometre totiž podobne ako iná optika postupne „strácajú zrak", preto sa im snehový povrch z obežnej dráhy Zeme zdá stále tmavší.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá