Image
27.11.2015 0 Comments

Tlačia vás topánky? Dajte si zhotoviť nové 3D tlačou na mieru

3D tlačou možno zhotoviť množstvo rozličných výrobkov. Jedna z oblastí, kde sa dá s výhodou využiť, je rýchle prototypovanie. Umožňuje takisto vyrábať malé série vysokokvalitných produktov, prispôsobených individuálnym požiadavkám zákazníka, a to nákladovo oveľa efektívnejším spôsobom ako predtým.

Napríklad taliansky výrobca obuvi Simone Segalin používa 3D tlačiareň na výrobu topánok zhotovených podľa požiadaviek zákazníka, ktoré sú presne prispôsobené jeho nohe. Najprv treba premerať nohu klienta laserovým snímačom, čím sa získajú údaje o jej individuálnych vlastnostiach, ako sú napr. rôzne deformity či výrastky na päte a pod. No nemusíte cestovať do Benátok, sken možno zaslať aj e-mailom. Topánky sa potom vyrobia klasickým spôsobom.

Podľa Tylera Koslowa, ktorý prispieva do odborného časopisu 3D Printing Industry, sa bude technológia 3D tlače čoraz častejšie používať pri výrobe obuvi a ortopedických pomôcok. Jedna z firiem, ktoré v tejto oblasti už značne pokročili, je New Balance. Tá sa chystá v budúcom roku uviesť na trh bežeckú obuv s tlačenými medzipodošvami. Sú výsledkom spolupráce výrobcu obuvi so spoločnosťou 3D Systems. Toto partnerstvo umožnilo spojiť sily odborníkov na biomechaniku s inžiniermi zameranými na plasty a dizajnérmi.

Pri výrobe sa využíva technika selektívneho laserového spekania (selective laser sintering - SLS). Ide o proces, pri ktorom sa menia práškové materiály na pevné vrstva po vrstve pomocou lasera. Tak vznikajú diely kombinujúce pevnosť a pružnosť, vhodné na výrobu bežeckej obuvi.


A kedy sa s 3D tlačenou športovou obuvou budeme môcť stretnúť v praxi? Limitovaná edícia bude k dispozícii v apríli 2016 „vo vybraných maloobchodných predajniach New Balance po celom svete". A vidieť ich budú môcť aj návštevníci veľtrhu Consumer Electronics Show v januári, a to v stánku 3D Systems.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá