Image
27.11.2015 0 Comments

Tlačia vás topánky? Dajte si zhotoviť nové 3D tlačou na mieru

3D tlačou možno zhotoviť množstvo rozličných výrobkov. Jedna z oblastí, kde sa dá s výhodou využiť, je rýchle prototypovanie. Umožňuje takisto vyrábať malé série vysokokvalitných produktov, prispôsobených individuálnym požiadavkám zákazníka, a to nákladovo oveľa efektívnejším spôsobom ako predtým.

Napríklad taliansky výrobca obuvi Simone Segalin používa 3D tlačiareň na výrobu topánok zhotovených podľa požiadaviek zákazníka, ktoré sú presne prispôsobené jeho nohe. Najprv treba premerať nohu klienta laserovým snímačom, čím sa získajú údaje o jej individuálnych vlastnostiach, ako sú napr. rôzne deformity či výrastky na päte a pod. No nemusíte cestovať do Benátok, sken možno zaslať aj e-mailom. Topánky sa potom vyrobia klasickým spôsobom.

Podľa Tylera Koslowa, ktorý prispieva do odborného časopisu 3D Printing Industry, sa bude technológia 3D tlače čoraz častejšie používať pri výrobe obuvi a ortopedických pomôcok. Jedna z firiem, ktoré v tejto oblasti už značne pokročili, je New Balance. Tá sa chystá v budúcom roku uviesť na trh bežeckú obuv s tlačenými medzipodošvami. Sú výsledkom spolupráce výrobcu obuvi so spoločnosťou 3D Systems. Toto partnerstvo umožnilo spojiť sily odborníkov na biomechaniku s inžiniermi zameranými na plasty a dizajnérmi.

Pri výrobe sa využíva technika selektívneho laserového spekania (selective laser sintering - SLS). Ide o proces, pri ktorom sa menia práškové materiály na pevné vrstva po vrstve pomocou lasera. Tak vznikajú diely kombinujúce pevnosť a pružnosť, vhodné na výrobu bežeckej obuvi.


A kedy sa s 3D tlačenou športovou obuvou budeme môcť stretnúť v praxi? Limitovaná edícia bude k dispozícii v apríli 2016 „vo vybraných maloobchodných predajniach New Balance po celom svete". A vidieť ich budú môcť aj návštevníci veľtrhu Consumer Electronics Show v januári, a to v stánku 3D Systems.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá