Image
28.7.2016 0 Comments

Tlačené 3D štruktúry podobné vlasom ukazujú budúcnosť programovateľných materiálov

Výskumníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) vyvinuli metódu na 3D tlač plochy husto pokrytej umelými chlpmi s hrúbkou 50 mikrónov. Možno sa pýtate, na čo by sa to dalo využiť. No ukazuje sa, že 3D tlač veľkého množstva tesne zoskupených mikroštruktúr podobných vlasom sa môže hodiť na množstvo aplikácií.

Tím výskumníkov z Tangible Media Group pracuje na projekte Cilllia, čo je počítačová metóda na výrobu mimoriadne jemných 3D tlačených štruktúr podobných vlasom. Na technológii Cilllia je pozoruhodná schopnosť reprodukovať umelo veľmi husté chlpaté povrchy, ktoré doteraz dokázala vytvoriť iba príroda. Vlasy so správnou štruktúrou sú totiž značne univerzálny materiál, ktorý sa dá použiť na prekvapujúco veľa vecí. Pri 3D tlači možno zvoliť uhly, hrúbku, hustotu i výšku vlasov, a to na rovnom i zakrivenom povrchu.

Okrem výroby kefiek či štetcov sa takéto „štetiny“ dajú použiť ako systém na posúvanie iných objektov, no možno takto vytvoriť aj 3D tlačenú kožušinu s užitočnými vlastnosťami, ako je schopnosť nechať vodu skĺznuť po jej povrchu namiesto jej vsiaknutia. Umožní aj výrobu bezprevodových rotačných či lineárnych motorov bez pohyblivých súčastí, poháňaných vibráciami s rôznou frekvenciou. Takéto vibračné plochy môžu byť použité aj na triedenie rôznych objektov podľa hmotnosti a ich presúvanie po určitých vopred stanovených dráhach. V podstate tak bude možné 3D tlačou budúcej generácie vytvoriť inteligentné dopravníkové systémy, ktoré budú nielen presúvať objekty, kde je to potrebné, ale ich aj automaticky triediť. A takéto materiály by sa dali dokonca využiť aj v budúcich generáciách hmatových povrchov. Bude tak možné vytvoriť dotykové ovládacie rozhranie, ktoré priradí ku konkrétnym pohybom špecifické úlohy.

Okrem toho by sa mohli takto vytvoriť plochy podobné suchým zipsom, ktoré sa dokážu silne pripútať k inému povrchu bez potreby lepidla. Napríklad svoj mobil by ste nemuseli vkladať do vrecka, ale ho jednoducho pritlačiť na takýto povrch kdekoľvek na vašom oblečení, kde by pevne držal.

 „3D tlačiarne majú dnes potenciál zmeniť spôsob, ako navrhujeme materiály, napriek tomu sa stále najčastejšie používajú na tlač statických objektov, ako sú plastové tégliky. Naším cieľom je vytvoriť programovateľné materiály a vlasy sú len jeden z príkladov, ktoré teraz preverujeme v našom laboratóriu,“ povedal doktorand Jifei Ou, člen výskumného tímu Cillie.

Projekt Cilllia bol prezentovaný na podujatí ACM CHI 2016, konferencii  venovanej posúdeniu budúcnosti interakcie človeka s počítačom.

Zdroj: 3dprint.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá