Image
15.11.2012 0 Comments

Titan: Zoznámte sa s novým kráľom superpočítačov

titan-supercompute.jpg V novo vydanom rebríčku Top 500 superpočítačov obsadil prvú pozíciu najvýkonnejšieho systému na svete superpočítač s názvom Titan. Ten je umiestnený v Oak Ridge National Laboratory v americkom štáte Tennessee a jeho výkon je 17,59 petaflops.

Výrobcom Titanu je spoločnosť Cray a superpočítač kombinuje šestnásťjadrové procesory AMD Opteron 6274 s grafickými akcelerátormi nVidia Tesla K20. Konkrétne ide o 18 688 CPU (dovedna približne 300 000 jadier) a o rovnaký počet akcelerátorov nVidia. Ako OS je tu použitý Cray Linux. Viac o ňom nájdete vo videu pod článkom.
Na prvej priečke rebríčka vystriedal systém od IBM s názvom Sequoia, ktorý využíva procesory IBM a jeho výkon je 16,32 petaflops. Titan je súčasťou siete výskumných laboratórií amerického ministerstva energetiky a výskumníci ho používajú na také úlohy, ako sú výskumy zmien klímy či vývoj alternatívnych palív.

Nové technológie menia svet superpočítačov

Titan je príkladom novej generácie superpočítačítačov, ktoré využívajú grafické akcelerátory v podobe koprocesorov na zvýšenie rýchlosti matematických výpočtov, ktoré sa majú vykonávať súčasne. Tým sa dosiahne nielen vysoká rýchlosť paralelného spracovania dát, ale aj nízka spotreba energie v porovnaní s bežnými CPU. Tento trend potom postupne preniká aj do oblasti bežných serverov, hoci tu je zvyčajne potrebná väčšia univerzálnosť, ktorú stále zaručia len klasické procesory.

Grafické akcelerátory dnes využíva už mnoho superpočítačov z rebríčka Top 500, ktorý je zverejňovaný vždy dvakrát ročne. Konkrétne je to 62 systémov, zatiaľ čo pred pol rokom to bolo 58. Hoci najvýkonnejší superpočítač využíva procesory AMD, je skôr výnimkou a rebríček naďalej ovláda Intel, ktorého procesory sú inštalované v 76 % počítačov zahrnutých v rebríčku. Niekoľko z nich už používa aj novú architektúru Intelu MIC (Many Integrated Core), ako napríklad superpočítač od Dellu inštalovaný vo výpočtovom centre Texaskej univerzity v Austine, ktorý sa dostal do top 10.

Na tretej, štvrtej a piatej priečke aktuálneho rebríčka superpočítačov sú potom superpočítač K od Fujitsu s výkonom 10,5 petaflops, ďalej systém BlueGene/Q s názvom Mira, ktorý dosiahol 8,16 petaflops, a následne nemecký stroj Juqueen, takisto postavený na architektúre BlueGene/Q s výkonom 4,14 petaflops.

Nezadržateľný posun vpred

Medzi ďalšie zaujímavosti z aktuálne vydaného ​​jubilejného 40. rebríčka superpočítačov patrí napríklad to, že najpomalší superpočítač, ktorý v ňom bol zaradený, má výkon 241,3 teraflops, zatiaľ čo pred pol rokom to bolo 172,7 teraflops. V superpočítačoch sa tiež čoraz častejšie využíva technológia InfiniBand, ktorú aktuálne používa 226 systémov (oproti 209 pred pol rokom), naopak, gigabitový eternet je aj napriek svojej relatívne nízkej cene na ústupe (188 systémov oproti 207). Už štandardom sa stávajú mnohojadrové procesory a celých 84,6 % superpočítačov v rebríčku disponuje procesormi so šiestimi alebo viacerými jadrami.

Čo sa týka geografického rozloženia najvýkonnejších superpočítačov, v USA ich je v súčasnosti viac ako polovica, konkrétne 251. V Európe ich potom nájdeme 105, v Ázii 123, ale z hľadiska krajín je na tom veľmi dobre Čína, ktorá je so svojimi 72 superpočítačmi v rebríčku Top 500 hneď na druhej priečke za Spojenými štátmi. Aj to svedčí o fakte, že Čína nechce byť len „lacnou svetovou továrňou", ale má ambície stať sa ťahúňom v oblasti technologického vývoja a inovácií.


Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá