Image
14.1.2015 0 Comments

Tipy, triky (nielen) pre Android 5.0 Lollipop

titulka.jpg V aktuálnych tipoch a trikoch pre Android vám odporučíme niekoľko zaujímavých aplikácií, poukážeme na užitočné nastavenia a prezradíme, ako sme si z Androidu urobili vzdialeného pomocníka, ktorý nám umožní zapnúť počítač na diaľku.

Android ako vzdialená ruka

Nedávno sme v redakcii premýšľali nad tým, ako správne spojazdniť funkciu Wake-on-LAN na jednom z počítačov. Potrebovali sme k nemu pristupovať aj na diaľku a nechať ho neustále zapnutý bolo zbytočné a neefektívne. Funkciu sme nakonfigurovali správne a v rámci domácej siete fungovala bez problémov. No ak sme chceli zobudiť počítač cez internet, naše „volanie“ sa skončilo vždy pri routeri. Ten túto funkciu nepodporoval a počítač nezobudil.

vratnik.jpg

Z Androidu sme si urobili vrátnika, ktorý nám na požiadanie zapol domáce PC

V rámci hľadania riešenia sme sa preto rozhodli použiť starší tablet s Androidom. Je pomalý a bežné využitie preň nemáme. No v obchode s aplikáciami sme našli viacero šikovných nástrojov, ktoré nám pomohli vyriešiť problém. Tieto nástroje stoja za pozornosť, a to aj v prípade, že nepotrebujete používať Android ako vzdialenú ruku v domácnosti.

WOL.JPG

Pomocou aplikácie WOL už nemusíte hľadať tlačidlo na skrinke počítača. Ak si počítač správne nakonfigurujete, zapnete ho aj pomocou telefónu.

Wake On LAN – táto aplikácia robí presne to, čo by ste očakávali. Pošle počítaču tzv. magic packet, pomocou ktorého ho zobudí zo spánku. V prípade operačného systému Windows 8 možno upraviť nastavenia tak, aby sa počítač zapol aj zo stavu vypnutia. Vyskúšali sme to a funguje to. Samozrejme, počítač musí byť pripojený do elektrickej siete. V obchode Google Play nájdete viacero utilít WOL, ale nie všetky nám fungovali. Táto aplikácia fungovala korektne a ocenili sme aj možnosť vytvoriť si ikonu s rýchlym zapnutím PC. Netreba teda samostatne spúšťať aplikáciu a manuálne si vyberať počítač. Možnosť vytvoriť si takúto skratku bola pre úspech riešenia kritická.

WOL_qr.png

MacroDroid – tento nástroj by mal vyskúšať každý používateľ Androidu, ktorý si chce aspoň trochu zautomatizovať správanie systému. Princíp aplikácie je jednoduchý – zadefinujete si podmienku (ak sa stane toto) a reakciu na ňu (urob toto). Medzi podmienkami je napr. zapnutie/vypnutie režimu v lietadle, prepojenie s nositeľnými zariadeniami so systémom Android Wear, stav batérie, Bluetooth, kalendár, volanie, pripojenie slúchadiel, stav Wi-Fi, spustenie aplikácie a ďalšie.

macrodroid.JPG

Ani vám sa nechce manuálne vypínať mobilné dáta, keď si zapnete Wi-Fi? Vytvorte si jednoduchý algoritmus, ktorý to urobí za vás.

V rámci dostupných akcií je možnosť aktivovať alebo vypnúť synchronizácie, automatickú rotáciu obrazovky, ovládať multimédiá, nastaviť si mobilné dáta atď. Nechýba ani možnosť spustiť aplikáciu a skratku, čo sme využili v našom prípade. Možností je naozaj veľa a ani my sme doteraz plnohodnotne nevyužili kompletný potenciál aplikácie. Ide však o náš obľúbený nástroj, ktorý umožňuje automatizovať správanie systému. Výhoda je v tom, že v prípade väčšiny funkcií nepotrebujete mať „rootované“ zariadenie.

macrodroid_qr.png

PAW Server for Android – spomenuté aplikácie nám umožnili vyriešiť jednu časť problému. Získali sme spôsob, ako zapnúť naše PC pomocou tabletu s Androidom po splnení konkrétnych podmienok. Ostávala otázka, ako to dosiahnuť na diaľku.

V rámci tohto procesu sme otestovali viacero aplikácií, ktoré umožňujú vzdialený prístup k zariadeniu. AirDroid, Mobizen, TeamViewer QuickSupport a PAW Server for Android. Ani jedna z týchto aplikácií plne nevyhovovala našim potrebám. Niektoré vyžadovali potvrdenie prihlásenia na diaľku, čo celkom chápeme. Bezpečnosť je dôležitá, a preto bolo v prípade ostatných aplikácií treba prihlásiť sa do svojho konta v rámci služby. No žiadna aplikácia nedokázala poskytnúť vzdialené ovládanie v zmysle, že vidíte obrazovku zariadenia a ovládate ho na diaľku. TeamViewer QuickSupport by to mal umožňovať, ale len v prípade vybraných modelov.

Všetky nástroje poskytovali prístup k vybraným informáciám. V prípade nástroja PAW Server for Android sme však dokázali spustiť na diaľku ľubovoľnú z nainštalovaných aplikácií. Hoci sme nemali prístup k obrazovke a nemohli sme ju ovládať, spustenie aplikácie nám vďaka nástroju MacroDroid postačovalo, aby sme aktivovali podmienku, ktorá spustila proces prebudenia nášho počítača. Misia splnená.

PAW.JPG

K Androidu môžete pristupovať aj na diaľku a mať prehľad o vybraných funkciách a informáciách

Dodajme, že pri používaní PAW Servera si musíte vytvoriť vlastné konto, pomocou ktorého sa k Androidu pripojíte aj na diaľku. Je možné, že budete potrebovať upraviť nastavenia routera, aby komunikácia fungovala aj cez internet. Prípadne použiť aplikáciu PageKite, ktorá zjednoduší pripojenie cez interne zadefinovaním webovej adresy.

Ako sme už spomenuli, vďaka trojici nástrojov sme si vytvorili z Androidu vrátnika, ktorý nám dokázal zapínať počítač aj na diaľku, ak sme to potrebovali. Každá z predstavených aplikácií je však užitočná a možnože ju využijete iným spôsobom ako my. Najmä spomenuté utility na prístup k Androidu na diaľku stoja za trochu experimentovania.

PAW_qr.png

Inteligentné odomykanie zariadenia

Tejto funkcii sme sa čiastočne venovali v predošlom čísle, a to v článku o operačnom systéme Android 5.0 Lollipop. V rámci dlhodobejšieho používania ide o jednu z našich obľúbených noviniek. Inteligentné odomykanie možno aktivovať v ponuke Nastavenia – Zabezpečenie – Smart Lock. K dispozícii budete mať dve alebo tri možnosti: Dôveryhodné zariadenia, Dôveryhodné miesta, Dôveryhodná tvár. Miesta sa nám v ponuke zjavili až po pár dňoch používania.

zamykanie.png

Dôveryhodné zariadenia sú prístroje s technológiou Bluetooth. Pokiaľ sú pripojené k Androidu, netreba zadávať heslo. Funkcia Dôveryhodné miesta využíva polohu zariadenia. Ak zistí, že sa nachádzate na jednej z uložených lokalít, odomkne sa bez hesla, resp. vzoru. Lokalitu môžete vybrať z prednastavených (domov, práca) alebo zadať ľubovoľnú adresu. Dôveryhodná tvár funguje podobne ako odomykanie pomocou tváre v starších verziách. Overovanie tváre však prebieha na pozadí, a hoci je stále trochu nepresné, používateľa irituje o poznanie menej. Dodajme, že všetky funkcie Smart Lock môžete využívať súbežne. No ak je zariadenie dlhší čas nečinné, treba ho odomknúť zadaním hesla, resp. vzoru.

Otravujú vás notifikácie? Lollipop ich má úplne pod kontrolou.

V Tipoch a trikoch pre Android sme pred dvoma mesiacmi opísali spôsob, ako sa dajú regulovať notifikácie aplikácií. Android 5.0 Lollipop v tomto smere prináša viacero zlepšení, a keďže mnoho modelov získa aktualizáciu na najnovší Android v najbližších dňoch, túto tému aktualizujeme.

notifikacie.png

Zatiaľ čo v predchádzajúcich verziách systému bolo treba pristupovať k notifikáciám zvlášť v rámci každej aplikácie, Lollipop prináša novú kategóriu nastavení s názvom Zvuk a upozornenia na rýchly prístup k potrebným nastaveniam. Tu si môžete upraviť hlasitosť zvukov – médiá, budíky, upozornenia a zvonenia. Nás však zaujíma aj položka Upozornenia aplikácií, a to nielen preto, že sa tu zobrazia všetky nainštalované aplikácie.

Pri každej aplikácii si môžete rýchlo vypnúť nastavenia – aktivujte možnosť Blokovať pri konkrétnej aplikácii. A čo je novinka, môžete si nastaviť, aby bola aplikácia považovaná za prioritnú alebo citlivú. S týmto priamo súvisí položka Keď je zariadenie uzamknuté, kde si môžete nastaviť, aby sa na uzamknutej obrazovke zobrazovali notifikácie všetkých aplikácií alebo všetky s výnimkou citlivých, resp. žiadne. Android 5.0 Lollipop chce používateľom uľahčiť prácu s notifikáciami tým, že ich zobrazuje v interaktívnej podobe aj na uzamknutej obrazovke. No ak niektoré notifikácie nechcete zobrazovať takýmto spôsobom, ale iba v rámci odomknutého zariadenia, spomenuté nastavenia vám pomôžu.

Spomenuli sme aj pojem prioritné aplikácie. Stačí stlačiť tlačidlo na reguláciu hlasitosti a hneď pochopíte, o čo ide. Cez rozhranie hlasitosti si totiž môžete rýchlo zapnúť niektorý z troch režimov. Rýchla voľba sa zobrazuje v rozhraní systému a v niektorých vybraných aplikáciách. Možnosť Žiadne vypne všetky notifikácie, zvonenia, ale aj budíky – dajte si pozor, aby ste nešli spať s telefónom v tomto režime, ak vás má ráno zobudiť. Režim môže byť aktívny natrvalo, teda kým ho manuálne nezmeníte, prípadne na vopred určenú dobu. Ak je aktívny, vedľa ikonky Wi-Fi sa objaví ikona, ktorá pripomína značku zákazu státia.

Druhý režim má názov Prioritné. V takomto prípade už zariadenie bude vydávať nejaké zvuky. Budíky sú vždy aktívne, aplikácie si nastavíte v spomenutých nastaveniach a v položke Nastavenia – Zvuk a upozornenia – Vyrušenia si zadefinujete aj notifikácie hovoru a správ od kohokoľvek alebo len vybraných kontaktov. Opäť možno aplikovať tento režim natrvalo alebo na vopred danú dobu. Ak je aktívny, vedľa ikony Wi-Fi sa zobrazí ikonka hviezdy. Štandardný režim, tak ako sme ho poznali doteraz, je nazvaný Všetky. Prístroj upozorňuje na všetky notifikácie, ktoré nie sú blokované.

Zahrajte si skrytú hru Flappy Android

Google pribalil do operačného systému Android 5.0 Lollipop skryté prekvapenie. Ide o hru Flappy Android, ktorá je inšpirovaná hitom Flappy Bird. K tejto hre sa dostanete z ponuky nastavení – Informácie o telefóne / tablete. Stačí viackrát potľapkať na položke Verzia systému Android – 5.X. Následne sa objaví domovská obrazovka s lízankou. Na ňom podržte pár sekúnd prst a hra sa spustí. Varujeme vás však, že Flappy Android je ešte náročnejší, ako bol Flappy Bird J.

flappy.png

Prekáža vám pridávanie ikoniek nových aplikácií na domovskú obrazovku? Dá sa to vypnúť.

Automatické pridávanie ikoniek po inštalácii novej aplikácie je pre niektorých používateľov užitočná pomôcka. Ostatných však môže iba zbytočne otravovať. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako túto funkciu vypnúť, ak ju nepotrebujete. Potrebné nastavenie nájdete v aplikácii Obchod Play. V ľavom hornom rohu sa dotknite tlačidla s ikonou troch čiarok a v rámci novej ponuky vyberte možnosť Nastavenia. Následne stačí zrušiť označenie ponuky Pridať ikonu na plochu. Tento tip funguje aj na starších verziách Androidu.

ikonky.png

Nestačili vám tipy na aplikácie na úpravu domovskej obrazovky? Prinášame ďalšie...

V posledných tipoch trikoch sme odporučili zopár aplikácií, ktoré zmenia vašu domovskú obrazovku. Zoznam obohacujeme o ďalšie šikovné „launchery“. V poslednom čase sme si obľúbili najmä Nova Launcher, ktorý výrazne pripomína čistý Android. Zároveň ponúka nadštandardné možnosti, ako si upraviť vzhľad domovskej obrazovky. Ak si teda chcete prispôsobiť rozhranie Androidu tak, aby pripomínalo štandardné rozhranie čistého systému, toto je veľmi dobrá voľba. Samozrejme, výborná alternatíva je oficiálny Google Launcher. Ten je prednastavený v nových Nexusoch 6 a 9, ale niekomu môže prekážať Asistent Google Now, ktorý neustále beží na pozadí. Ak máte pocit, že vám spomaľuje systém, resp. ho nepotrebujete, vyskúšajte Novu.

flow.png

A pre všetkých milovníkov sociálnych sietí máme pripravený špeciálny tip. Aplikácia Flow Home je naozaj veľmi špecifický nástroj, ktorý zmení domovskú obrazovku na nespoznanie. Premení ju totiž na virtuálnu nástenku, ktorú zaplní príspevkami z pripojených sociálnych sietí. Na rozhranie si treba zvyknúť, ale nápad je veľmi dobrý a v praxi použiteľný. Aplikácie sú umiestnené na obrazovke, pričom nechýba panel s rýchlym prístupom. Aplikácia sa nachádza v štádiu beta, takže môže obsahovať viac chybičiek, ako je bežné.

nova_qr.png   google_qr.png   flow_qr.pngNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá