Image
18.1.2013 0 Comments

Thunderbolt vs. USB 3.0: Kto sa stane víťazom?

USB-vs-Thunderbolt.jpg Aj keď Intel propaguje technológiu Thunderbolt ako výrazný posun v prenose dát a zainvestoval do jej vývoja nemalé peniaze, podľa komentátorov nemá veľa šancí presadiť sa v mainstreame. Aj keď prináša výrazne lepšie možnosti ako zastarané USB 2.0 a prekonáva aj USB 3.0, pre väčšinu používateľov aj výrobcov zostane Thunderbolt pravdepodobne nezaujímavý.

Jediná výnimka je Apple, ktorý sa ani v minulosti nerozpakoval experimentovať s využitím niektorých špecifických technológií, ktoré však zostali obmedzené do veľkej miery len na jeho počítače (pozri napr. FireWire). Ide totiž o pomerne uzavretý trh so špecifickými používateľmi, pre ktorých obvykle nie je cena hlavným kritériom, kde Apple môže špecifickú technológiu presadiť ľahšie, ako je to možné vo svete PC. V ňom úplne bezkonkurenčne kraľuje USB a možno si len ťažko predstaviť, že by si Thunderbolt mohol odkrojiť väčšiu časť z jeho podielu.

Problémom je aj pomerne vysoká cena periférií a dokonca aj káblov pre Thunderbolt, ktorá jeho použitie obmedzuje len na veľmi špecifické prípady. Ak teda špekulujete, či má zmysel zaobstarať si hardvér s podporou technológie Thunderbolt, nemožno odporúčať nič iné, iba dôkladne zvážiť, či vaše potreby nepokryje aj USB 3.0. Toto rozhranie navyše čaká revízia, v rámci ktorej by sa malo Thunderboltu prinajmenšom vyrovnať...

Bitky nevyhrávajú len parametre

Thunderbolt kombinuje rozhranie PCI Express a DisplayPort do jedného kábla a súčasne zahŕňa aj napájanie (s výkonom 10 wattov). Možno ho tak použiť na prenos obrazu, dát i na napájanie periférií. Rýchlosť je stanovená na 10 Gb/s oboma smermi a na jeden port možno pripojiť až sedem zariadení. To sa môže hodiť napríklad pre veľké displeje, vysokorýchlostné úložné systémy a podobne. Nevýhodná je však obmedzená dĺžka káblov, ktoré typicky nepresahujú 2 metre.

Doterajšia verzia USB 3.0 má rýchlostný limit 5 Gb/sa je schopná poskytnúť napájanie s výkonom maximálne 4,5 wattu, ale už je na ceste jeho nová revízia, ktorá by mala ponúknuť aj 10 Gb/s. A to pri využití rovnakých káblov a konektorov, pretože zmeny sa týkajú hlavne efektívnejšieho kódovania prenášaných dát. Už v minulom roku však bola predstavená technológia USB PD, ktorá umožní cez USB napájať aj zariadenia so spotrebou až 100 wattov. Je v takom prípade vôbec dôvod siahnuť po perifériách s podporou Thunderboltu?

Vo väčšine situácií pravdepodobne nie. Hoci rozhranie USB 2.0 je už v súčasnosti beznádejne zastarané, väčšina používateľov si s ním stále vystačí. Ak nie, tak s USB 3.0 určite, pretože len málo dnešných periférií dokáže využiť jeho možnosti naplno. Naopak, podniková sféra sa potom bude spoliehať skôr na sieťové pripojenie periférií (už len z hľadiska možnej správy) ako na ich zapájanie pomocou ďalších rozhraní.

Neradostná pozícia Thunderboltu

V súčasnosti sa dá povedať, že v dnešnej dobe môžu Thunderbolt využiť najmä profesionáli pracujúci s veľkými objemami médií na externých zariadeniach. A to je na presadenie na trhu málo a drvivá väčšina technológií, ktoré mali len obmedzené využitie, v tejto pozícii aj zostala až do svojho zániku. Malý trh súčasne zamedzuje výraznejší pokles cien zariadení s podporou Thunderboltu, čo je však súčasne nevyhnutná podmienka na jeho preniknutie do mainstreamu. Naopak, USB 3.0 už prakticky z hľadiska ceny staršie USB 2.0 nahradilo. Inými slovami, Thunderbolt sa pohybuje v začarovanom kruhu, z ktorého nevedie cesta von.

Práve posledným klinčekom do rakvy by mala byť spomínaná nová revízia USB 3.0, ktorá bola odhalená začiatkom mesiaca na veľtrhu CES. Veľkou výhodou má byť úplná kompatibilita s existujúcim hardvérom (stále vrátane spätnej kompatibility s USB 2.0) a organizácia USB Implementers Forum, ktorá nový štandard pripravuje, tvrdí, že by mal byť dokončený v polovici tohto roka. Hardvér, ktorý ho bude využívať, by sa potom mal objaviť na trhu približne v horizonte jedného roka. Thunderboltu nemôžu pomôcť ani prípadné ďalšie zlepšenia jeho parametrov, pretože v tomto súboji nejde ani tak o parametre, ako o pridanú hodnotu, ktorú je v prípade USB kompatibilita s existujúcim hardvérom a určite i väčšia cenová dostupnosť.

Rok 2013 sa teda takmer určite nestane rokom Thunderboltu, ale naopak, pravdepodobne rokom, ktorý definitívne rozhodne o jeho zániku.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá