SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Test telefónov

Archív NXT
0


Parametre telefónov a výsledky benchmarkov testovaných smartfónov

GSmart Akta A4

Cenovo dostupný telefón s osemjadrom

GSmart_1.jpg

Telefón má 5" displej, čomu zodpovedajú aj rozmery. Keďže výrobca použil dotykové tlačidlá, okraj okolo displeja je väčší. Nie sú podsvietené, no ich striebornú farbu dobre vidno aspoň cez deň. Podstatné je, že hrúbka telefónu v najhrubšom mieste je pod 10 mm, a tak používateľ získa low-end, ktorý sa bude dobre držať v ruke. Aby došlo k optickému zmenšeniu, sú hrany po všetkých smeroch zaoblené. Páčil sa nám zadný kryt s jemným šrafovaním. Výrobcom avizované prechody dvoch odtieňov modrej farby sme nezaznamenali, no aj tak sa nám spôsob podania páčil. Navyše má výrobca v ponuke aj kryt v čiernej farbe za 7 eur. To je cena, ktorú akceptuje každý. Takmer zadarmo máte ďalší kryt a to je aj odpoveď pre tých, ktorí si doteraz nezvykli na puzdrá telefónov. Horná hrana v tomto prípade okrem audiokonektora obsahuje aj konektor microUSB. Reproduktor na hlasité odpočúvanie a multimédiá je na zadnej strane.

Telefón podporuje dve SIM karty, a to v kombinácii bežnej veľkosti a mini micro SIM. Medzi slotmi na karty operátorov je slot na karty microSDHC.

Dôvodov, prečo môže Akta A4 stáť 139 eur, je niekoľko. V prvom rade je to použitý displej s rozlíšením 540 × 960 px. Toto je podľa nás na veľkosť uhlopriečky málo, ale dá sa s tým bez problémov fungovať. Procesor je síce 8-jadrový, no okrem syntetických testov na nás veľký dojem neurobil. Pravda je aj to, že je tu len 1 GB RAM. A aj fanúšikovia Androidu musia priznať, že je to žrút a aplikácie napísané pre tento systém sú náročnejšie na systémové zdroje. Treba si takisto dať pozor na šetriaci režim, ktorý je aktivovaný vo výrobnom nastavení. Telefón je vtedy energeticky menej náročný, ale systém je rozhodne pomalší už na prvý pohľad. Chválime displej IPS a pozorovacie uhly zo strán. Telefón je teda vhodný napríklad aj na pozeranie filmov práve vďaka veľkosti plochy displeja. Fotoaparát na naše prekvapenie zvládol vyváženie bielej aj v horších svetelných podmienkach. So šumom si však takmer vôbec neporadil. Odporúčame ho využiť na menej náročné fotografovanie. V systéme je niekoľko programov od počiatočnej inštalácie, no rozhranie je rýdzo androidové. Nadstavbu si teda používatelia budú musieť nainštalovať vlastnú.

Hodnotenie

+ Oblý tvar, tenšie telo a zadný kryt, výkon pri hrách

- Systémový výkon, horší fotoaparát

Cena: 139 EUR

Zapožičal: ASBIS SK

Honor 3C

Lacnejší variant telefónu Honor 6, ktorý má čím zaujať

Honor Image1.jpg

Telo je z lesklého plastu a vyzerá dobre. Zadný kryt akoby niesol ešte vrstvu laku. Nie je to síce nezničiteľný telefón, ale netreba sa obávať škrabancov už po pár dňoch používania. Rozloženie ovládacích prvkov nijako nevybočuje zo štandardu. Na pravej hrane sú teda tlačidlá na ovládanie hlasitosti a na vypnutie, hore audiokonektor, spodná hrana má vľavo na kraji konektor microUSB a reproduktor na prehrávanie multimédií je na zadnej strane. Tu je aj 8 Mpx fotoaparát a LED dióda. Výrobca sa chváli tým, že plocha displeja zaberá 69 % celej prednej strany. Tento fakt mu nebudeme upierať, no býva zvykom, že výrobcovia sa týmto parametrom chvália až po presiahnutí 80 %. Zhrnuté a podčiarknuté, okolo displeja je teda klasický hrubší rámik, aký vídať v lacnejšej triede. Všetky tri tlačidlá pod displejom sú dotykové, no nie sú podsvietené. Za zmienku stojí hrúbka 9,2 mm. Telefón sa aj vďaka zaobleným krajom zadnej časti drží dobre v ruke a toto hodnotíme jednoznačne pozitívne. K prednostiam tohto telefónu patria hlavne podpora pre dve micro SIM karty, HD rozlíšenie 5-palcového displeja a štvorjadrový procesor. Je zo série tých pomalších, no s prihliadnutím na cenu ide skôr o doplňujúcu informáciu než vážnu výhradu.

Menej príjemné prekvapenie je rozhranie EMUI 2.0. Keď zoberieme do úvahy, že staršie telefóny z dielne Huawei majú EMUI 2.3 a ohlásenú aktualizáciu na EMUI 3.0, je to trochu krok späť. Práca s telefónom je pohodlná, občas sme narazili na prekreslenie hlavnej obrazovky, najmä po ukončení náročnejšej hry. To je dôsledok 1 GB RAM. Páčil sa nám režim na zvýšenie citlivosti displeja, takže sa dá ovládať aj v rukaviciach, ovládanie pohybom telefónu zostalo, rovnako aj prepnutie rozhrania na ovládanie jednou rukou pri určitých prvkoch, ako je napríklad klávesnica. Nemyslíme, že to má veľký zmysel, no chápeme, že aj toto je cesta pre používateľov s menšími rukami. Takisto sme radi, že tu je šetrenie energie, ako ho poznáme z iných telefónov Huawei, a aktívna správa spotreby aplikácií. Fotoaparát je dosť dobre použiteľný. Pri teplej bielej farbe umelého osvetlenia sa nevyhnete odchýlkam vo vyvážení bielej, no inak sa naň môžete spoľahnúť.

Hodnotenie

+ Konštrukcia, príjemné držanie, staršia, ale oceňovaná nadstavba EMUI 2.0, fotografovanie

- Za danú cenu žiadne podstatné

Cena: 139 EUR

Zapožičal: Huawei

HTC Desire 820

Osemjadrový 64-bitový procesor

HTC Desire 820 Group.jpg

Telefón je značne rozmerný, no v tomto prípade si najmä dĺžku výrobca obhájil. Jednak displejom s dĺžkou uhlopriečky 5,5" a aj reproduktormi Ani tu netreba zdôrazňovať, že znejú veľmi dobre pri hudbe, filmoch alebo ozvučení hier. Telo má hrúbku len 7,7 mm a jeho hrany sú mierne zaoblené. Vcelku dobre sa drží v ruke, no aj vo väčšej dlani treba rátať s tým, že toto je už takmer phablet. Je dostupný v niekoľkých farebných variantoch. Vyhotovený je z polykarbonátu, čo má priaznivý dosah na hmotnosť. Výrobca počíta aj s používaním krytu Dot View, ktorý umožní ovládať základné funkcie bez potreby otvárať ho. Nemá vymeniteľný akumulátor, dve nano SIM karty sa vkladajú zboku, takisto aj karta microSDXC. Tlačidlo na zapnutie a ovládanie hlasitosti je na bočnej hrane, čo je pri danej veľkosti logický a pozitívny krok. Klasika v podobe audiokonektora na hornej hrane a microUSB na spodnej zostala nezmenená. Desire 820 je telefón na fotografovanie. Zadný 13 Mpx fotoaparát robí veľmi dobré fotky aj pri horších svetelných podmienkach. Umelé osvetlenie v kaviarni mu nerobí problém. To platí aj v prípade predného fotoaparátu s rozlíšením 8 Mpx. Priaznivci selfie si prídu na svoje aj vďaka funkcii na retušovanie fotografie v reálnom čase. Páčila sa nám aj funkcia Photo Booth. Odfotí štyri zábery selfie v časovom slede a potom ich spojí do jedného. Vynikajúca vec, keď si fotia viacerí účastníci a používateľ nepotrebuje skladať momentky cez softvér v počítači.

Procesor je v zložení 4 + 4 jadrá a jeho výkon sa dynamicky prepína podľa potreby. Nechýbajú šetriace profily od výrobcu, ktoré riadia prepínanie funkcií s najväčšou spotrebou, a takisto je tu ultrašetriaci režim. Z telefónu sa stane síce nástroj na volanie, posielanie SMS a e-mailov s prístupom ku kalendáru a kalkulačke, ale vydrží niekoľko dní. Zatiaľ je použitý Android 4.4.4 a HTC Sense 6.0 a tento model bude určite v zozname tých, ktorým bude umožnený upgrade na najnovšiu verziu Androidu 5.x. Kúpou tohto telefónu získava používateľ zároveň bezplatný priestor 100 GB na dva roky v službe Google Disk.

Hodnotenie

+ Polykarbonátové telo, 64-bitový CPU, kvalitné fotografie, funkcie selfie, rýchlosť systému, Dual Nano SIM

- Mohol mať full HD displej

Cena: 329 EUR

Zapožičal: HTC

Samsung Galaxy A5

Supertenký mobil v celokovovom tele

Samsung-Galaxy-A5-launch-1.jpg

Tip redakcie - Užitočné vlastnosti v špičkovom telefóne

Tenké telo a jemné brúsenie hrán sa istotne zapáčia každému. Dobre sa drží v ruke a je radosť takýto telefón používať. Zadný kryt je skutočne unikátny a nič krajšie sme zatiaľ nevideli. Výrobca umiestnil na spodnú hranu konektor microUSB a vedľa neho aj konektor na pripojenie slúchadiel. Na boku je tlačidlo na vypnutie telefónu, na opačnej hrane zase ovládanie hlasitosti. Pod displejom zostalo klasické „samsungovské" tlačidlo na návrat k hlavnej obrazovke, po jeho bokoch podsvietené tlačidlá. Všetky tri tlačidlá majú podľa nás hlučnejšiu reakciu. Na začiatku nám to pripadalo príjemné, no po čase pôsobili rušivo a na poradách alebo v čakárni bude každý počuť ťuknutie týchto tlačidiel. Na trh by mal prísť variant Hybrid SIM, teda taký, kde do slotu na kartu microSDHC môžete vložiť aj kartu micro SIM. Toto sa však netýka nášho trhu, a tak potrebujete nano SIM kartu. Výhodná je však rozšíriteľnosť cez spomínané pamäťové karty.

Špeciálna záležitosť je displej Super AMOLED s veľmi dobrou čitateľnosťou aj na slnku. Rozhranie telefónu na ňom vyzerá veľmi dobre, rovnako aj fotografie a filmy. Reproduktor je na zadnej strane vedľa vystúpenej šošovky fotoaparátu, takže pri pozeraní filmov napríklad v posteli si ho nebudete držaním tela zakrývať. Fotografie sú občas prepálené, horšie sú snímky pri umelom osvetlení. Pri našich testoch boli vysoko zašumené. Pri bežnom dennom svetle sme však dosiahli o poznanie lepšie výsledky. Tu hodnotíme pozitívne aj rýchlosť fotenia. Selfie dnes predáva a A5-ka má na tento účel 5 Mpx fotoaparát s funkciami navyše. Napríklad vytvorenie animovaného GIF-u, skrášlenie fotky alebo skupinové selfie s princípom fotenia panoramatického záberu, to sú možnosti, ktoré nájdu uplatnenie a nám sa páčili.

Výkon zodpovedá vyššej strednej triede. Telefón je svižný a hodí sa na náročné používanie či už v pracovnej, alebo multimediálnej oblasti. Na hrane výkonu je CPU pri odomykaní obrazovky. Animácie sú síce pekné, ale tak ako pri iných modeloch sú náročné na výpočtový výkon a to aj vidno.

Z doplnkových funkcií oceňujeme rozšírenú podporu snímačov, teda napríklad ponechanie zapnutej obrazovky, ak sa na ňu pozeráte. Takisto podporu rozdelenia obrazovky na dve aplikácie. V praxi sme využili aj extrémne šetrenie energie.

Hodnotenie

+ Špičkové telo, svižnosť telefónu, softvérová výbava, rôzne režimy selfie, režimy úspory energie

- Horšie fotky pri umelom osvetlení

Cena: 429 EUR

Zapožičal: Samsung Slovensko


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať