Image
8.2.2012 0 Comments

Test smartfónov v mraze: Prvý Samsung, posledný iPhone

smartphon_mraz.jpg Niektorí výrobcovia smartfónov nedovoľujú používať svoje prístroje pod bodom mrazu, iní zaručujú bezchybnú funkciu aj pri -20 stupňoch Celzia.

Súčasné mrazivé počasie neškodí len ľuďom. Mráz môže znefunkčniť aj mobilné telefóny. Redakcia fínskeho časopisu MikroPC vyskúšala, do akej miery sa dá veriť pokynom výrobcu a v akom veľkom mraze môžete ešte telefonovať. Ak sami nezmrznete...

Podľa údajov Applu možno jeho telefóny používať v rozmedzí teplôt 0 až 35 stupňov. Ak teda budete chcieť použiť iPhone v súčasnom arktickom počasí, robíte tak na vlastné riziko. Keď sa vám telefón rozbije, zriekne sa Apple zodpovednosti za poruchu v rámci záruky. HTC ani Nokia sa o teplotách vôbec nezmieňujú ani vo svojich príručkách, ani na webe. Samsung zaručuje funkciu svojich prístrojov v úctyhodnom rozmedzí -20 až +50 stupňov.

Redakcia fínskeho časopisu MikroPC sa rozhodla tvrdenie výrobcov preveriť. Redaktori vybrali 15 najpredávanejších mobilov vo Fínsku a vzali ich do „klimatickej miestnosti" Technického výskumného ústavu, v ktorej možno nastavovať teplotu prostredia po zlomkoch stupňov. Začali na nule a potom teplotu znižovali po piatich stupňoch a sledovali správanie jednotlivých prístrojov.

Pri bode mrazu fungovali všetky telefóny. Pri -5 začali vzdorovať iPhone 4S a Nokia N9 - iPhone hlásil chybu karty SIM a N9 zase vybitú batériu. Pri poklese o ďalších 5 stupňov odpadol ako prvý iPhone. Prístroj náhle oznámil, že batéria je vybitá, a vypol sa. Pri všetkých telefónochv s displejmi z tekutých kryštálov sa výrazne spomaľovala reakcia s tým, ako kryštály postupne tuhli. Displeje s diódami AMOLED zjavne zvládali zimu vo väčšej pohode. Mráz mal okrem displejov vplyv aj na kvalitu signálu.

Väčšina smartfónov neznesie teploty pod -15 až -20 stupňov. Aj keď sa zdalo, že fungujú, zlyhali pri pokuse o telefonát. Klasické telefóny si počínali lepšie. Okrem všeobecne pomalej reakcie displeja fungovali až do -25 stupňov. V takýchto mrazoch bola už úplná väčšina smartfónov na nič.

Je prekvapujúce, že fínsku Nokiu, ktorá by mala byť na mráz pripravená najlepšie, porazili na celej čiare prístroje z Južnej Kórey. Samsung vydržal bez problémov fungovať až do -30 stupňov. Galaxy S II prestal spolupracovať až pri -35 stupňoch. Jeho displej fungoval spoľahlivo až do úplného konca.

Pri poklese na -40 stupňov zlyhali aj všetky zostávajúce klasické prístroje. Do -35 stupňov vydržali fungovať len dva z nich - Nokia C1-01 a staručká Nokia E65, ktorú redakcia pribrala čisto na porovnanie.

Hlavnou príčinou zlyhania v mraze bola batéria. Pri poklese teploty telefón vyhlásil, že je batéria vybitá, hoci opak bol pravdou, a vypol sa. Dôvodom je chemická reakcia, ktorá v batériách prebieha a vytvára elektrický prúd. Jej rýchlosť je závislá od okolitej teploty. Čím je väčší mráz, tým pomalšie táto reakcia prebieha a tým menej prúdu je schopná dodať. Podobné je to s napätím. Typické napätie článkov Li-Ion je 3,7 V. V skutočnosti sa pohybuje medzi 2,7 V (vybitá batéria) a 4,2 V (nabitá batéria). V mrazivom počasí stúpa odpor batérie, ktorý znižuje jej výstupné napätie. Keď napätie klesne pod dolnú hranicu, telefón usúdi, že batéria je vybitá, a vypne sa.

Zjavný bol rozdiel v technológiách použitých v displejoch. Každý bod displeja LCD obsahuje tekutý kryštál, polarizačné elektródy a riadiaci tranzistor. S klesajúcou teplotou exponenciálne narastá viskozita tekutých kryštálov. To sa prejavuje v spomaľovaní reakcie kryštálu na príkaz z tranzistora. Čím je väčší mráz, tým sú kryštály pomalšie. Oproti tomu technológia AMOLED využíva elektroluminiscenčné diódy vyrobené z organických materiálov. Absencia tekutých častí, ktoré pri nižších teplotách tuhnú, umožňuje displejom AMOLED fungovať bez problémov aj v extrémnych mrazoch.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá