Image
8.2.2012 0 Comments

Test smartfónov v mraze: Prvý Samsung, posledný iPhone

smartphon_mraz.jpg Niektorí výrobcovia smartfónov nedovoľujú používať svoje prístroje pod bodom mrazu, iní zaručujú bezchybnú funkciu aj pri -20 stupňoch Celzia.

Súčasné mrazivé počasie neškodí len ľuďom. Mráz môže znefunkčniť aj mobilné telefóny. Redakcia fínskeho časopisu MikroPC vyskúšala, do akej miery sa dá veriť pokynom výrobcu a v akom veľkom mraze môžete ešte telefonovať. Ak sami nezmrznete...

Podľa údajov Applu možno jeho telefóny používať v rozmedzí teplôt 0 až 35 stupňov. Ak teda budete chcieť použiť iPhone v súčasnom arktickom počasí, robíte tak na vlastné riziko. Keď sa vám telefón rozbije, zriekne sa Apple zodpovednosti za poruchu v rámci záruky. HTC ani Nokia sa o teplotách vôbec nezmieňujú ani vo svojich príručkách, ani na webe. Samsung zaručuje funkciu svojich prístrojov v úctyhodnom rozmedzí -20 až +50 stupňov.

Redakcia fínskeho časopisu MikroPC sa rozhodla tvrdenie výrobcov preveriť. Redaktori vybrali 15 najpredávanejších mobilov vo Fínsku a vzali ich do „klimatickej miestnosti" Technického výskumného ústavu, v ktorej možno nastavovať teplotu prostredia po zlomkoch stupňov. Začali na nule a potom teplotu znižovali po piatich stupňoch a sledovali správanie jednotlivých prístrojov.

Pri bode mrazu fungovali všetky telefóny. Pri -5 začali vzdorovať iPhone 4S a Nokia N9 - iPhone hlásil chybu karty SIM a N9 zase vybitú batériu. Pri poklese o ďalších 5 stupňov odpadol ako prvý iPhone. Prístroj náhle oznámil, že batéria je vybitá, a vypol sa. Pri všetkých telefónochv s displejmi z tekutých kryštálov sa výrazne spomaľovala reakcia s tým, ako kryštály postupne tuhli. Displeje s diódami AMOLED zjavne zvládali zimu vo väčšej pohode. Mráz mal okrem displejov vplyv aj na kvalitu signálu.

Väčšina smartfónov neznesie teploty pod -15 až -20 stupňov. Aj keď sa zdalo, že fungujú, zlyhali pri pokuse o telefonát. Klasické telefóny si počínali lepšie. Okrem všeobecne pomalej reakcie displeja fungovali až do -25 stupňov. V takýchto mrazoch bola už úplná väčšina smartfónov na nič.

Je prekvapujúce, že fínsku Nokiu, ktorá by mala byť na mráz pripravená najlepšie, porazili na celej čiare prístroje z Južnej Kórey. Samsung vydržal bez problémov fungovať až do -30 stupňov. Galaxy S II prestal spolupracovať až pri -35 stupňoch. Jeho displej fungoval spoľahlivo až do úplného konca.

Pri poklese na -40 stupňov zlyhali aj všetky zostávajúce klasické prístroje. Do -35 stupňov vydržali fungovať len dva z nich - Nokia C1-01 a staručká Nokia E65, ktorú redakcia pribrala čisto na porovnanie.

Hlavnou príčinou zlyhania v mraze bola batéria. Pri poklese teploty telefón vyhlásil, že je batéria vybitá, hoci opak bol pravdou, a vypol sa. Dôvodom je chemická reakcia, ktorá v batériách prebieha a vytvára elektrický prúd. Jej rýchlosť je závislá od okolitej teploty. Čím je väčší mráz, tým pomalšie táto reakcia prebieha a tým menej prúdu je schopná dodať. Podobné je to s napätím. Typické napätie článkov Li-Ion je 3,7 V. V skutočnosti sa pohybuje medzi 2,7 V (vybitá batéria) a 4,2 V (nabitá batéria). V mrazivom počasí stúpa odpor batérie, ktorý znižuje jej výstupné napätie. Keď napätie klesne pod dolnú hranicu, telefón usúdi, že batéria je vybitá, a vypne sa.

Zjavný bol rozdiel v technológiách použitých v displejoch. Každý bod displeja LCD obsahuje tekutý kryštál, polarizačné elektródy a riadiaci tranzistor. S klesajúcou teplotou exponenciálne narastá viskozita tekutých kryštálov. To sa prejavuje v spomaľovaní reakcie kryštálu na príkaz z tranzistora. Čím je väčší mráz, tým sú kryštály pomalšie. Oproti tomu technológia AMOLED využíva elektroluminiscenčné diódy vyrobené z organických materiálov. Absencia tekutých častí, ktoré pri nižších teplotách tuhnú, umožňuje displejom AMOLED fungovať bez problémov aj v extrémnych mrazoch.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá