SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Test konvertibilných tabletov

Archív NXT
0

Patríte medzi tých používateľov, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či si radšej kúpiť notebook alebo tablet? Respektíve vidia potenciál využitia v oboch zariadeniach, ale nechcú si kupovať oboje? Otestovali sme trojicu konvertibilných tabletov, ktoré vám možno pomôžu vyriešiť dilemu. Predstavíme vám riešenia so systémom Android aj Windows.

Acer Aspire Switch 10

TIP REDAKCIE - Dizajn

acer.jpg

Tablet od Aceru pasujeme hneď na začiatku článku za víťaza tohto testu. Minimálne čo sa týka konvertibility zariadenia. Tablet sa k dokovacej stanici upevní pomocou magnetov, čo umožňuje pohodlnejšie vytiahnutie zariadenia. Nepotrebujete stláčať žiadne mechanické tlačidlo ako v prípade ďalej predstaveného ASUS Transformer Padu. Jednoducho tablet chytíte a vytiahnete ho z dokovacej stanice. Krása tohto riešenia spočíva aj v tom, že tablet môžete pripojiť ku klávesnici z oboch strán - vekom hore ako klasický notebook alebo displejom hore. Hoci sa druhá alternatíva môže zdať zbytočná, ocenili sme ju vo viacerých prípadoch. Napríklad keď sme chceli na tablete sledovať video. Nepotrebovali sme stojan, túto funkciu poskytla dokovacia stanica. A klávesnica zbytočne neprekážala. Aspire Switch 10 vďaka tomu možno používať štyrmi spôsobmi - ako tablet, ako notebook, pri postavení v tvare stanu alebo v už spomenutom prípade, keď dokovacia stanica funguje ako stojan.

V tomto smere poskytuje Acer Aspire Switch 10 najlepšiu flexibilitu v rámci testovaných konvertibilných zariadení. Treba uznať, že táto flexibilita je výborná pridaná hodnota a v praxi funguje naozaj dobre. Aj vďaka pohodlnému mechanizmu, ktorý drží tablet a dokovaciu stanicu pokope.

acer2.jpg

Spomenutá flexibilita môže byť zároveň dôvodom, ktorý rozhodne o tom, že uprednostníte tento tablet pred iným riešením s Androidom. Windows na 10-palcovom zariadení funguje dobre a vďaka klávesnici a touchpadu aj v prípade, že preferujete rozhranie pracovnej plochy. Na samostatné tablety s Windows si stále nevieme úplne zvyknúť, ale takéto riešenie sa nám páči. Treba dodať, že touchpad aj klávesnica sú rozmerovo menšie v porovnaní s bežnými notebookmi. Zariadenie sa však dá ovládať pohodlne a to isté platí aj o písaní. Aspire Switch 10 má jednu z tých pohodlnejších klávesníc, ktoré sme v rámci 10-palcových tabletov testovali.

Desaťpalcový displej má panel IPS s rozlíšením 1366 × 768. Displej je najjasnejší a najkrajší spomedzi testovaných zariadení. Ďalší plusový bod pre Acer. No podobne ako ostatné lesklé displeje priame slnečné svetlo nemá rád.

Za zmienku stojí procesor Intel Atom Z3745. Ten je použitý aj v androidovom tablete ASUS Transformer Pad. Tento štvorjadrový procesor je o niečo výkonnejší ako Z3740, ktorý sa objavil na trhu začiatkom roka 2014. Zatiaľ čo na pomery Androidu Atom Z3745 exceluje (o tom detailnejšie v časti venovanej tabletu od ASUSu), v rámci platformy Windows poskytuje dostatok výkonu na základnú prácu a aplikácie z obchodu Windows. Zvládne aj nenáročné hry zo Steamu.

Acer Aspire Switch 10 je dobrá náhrada za kedysi populárne netbooky. Treba dodať, že moderná náhrada, ktorá vás nebude iritovať nedostatkom výkonu (v rámci bežnej práce) a ponúkne pridanú hodnotu v podobe výbornej flexibility. Toto zariadenie je ideálny spoločník na cesty, pretože je ľahké a elegantne rieši otázku, či si kúpiť notebook alebo tablet s externou klávesnicou. V prospech riešenia hovorí aj cena - 330 eur nie je za konvertibilný tablet s kancelárskym balíkom Office 2013 až tak veľa. Za podobné, ale menej flexibilné riešenie s Androidom zaplatíte asi o 40 eur menej. A ak hľadáte riešenie, ktoré nahradí aj klasický notebook, potom vám môže Windows vyhovovať viac.

Cena: 329 EUR

Zapožičal: Intel

ASUS Transformer Pad (TF103C)

asus.jpg

ASUS Transformer Pad netreba fanúšikom operačného systému Android bližšie predstavovať. Pri tomto produkte experimentoval ASUS s myšlienkou konvertibilného tabletu medzi prvými - minimálne z hľadiska Androidu. Koncept prežil dodnes, ale, žiaľ, bez výraznejších zmien.

V skutočnosti sme stratili prehľad, ktorú generáciu Transformer Padov aktuálny model zastupuje. No všetky sú takmer navlas rovnaké. Jednotlivé modely sa obyčajne líšili vnútornou výbavou a zameraním. Zatiaľ čo v minulosti sa snažil ASUS predať Transformer náročnejším používateľom, teraz cieli na cenu. Tablet s dokovacou klávesnicou kúpite pod 300 eur, čo je v rámci 10-palcových zariadení pomerne dobrá ponuka. TF103C však vyzerá prakticky totožne ako prvé modely. Za posledné roky sa nezmenil dizajn tabletu ani dokovacej stanice a ani spôsob, ako sa obe časti spájajú a držia pokope.

Tablet svoju cenovku nezaprie, 10-palcový displej má síce panel IPS, ale rozlíšenie iba 1280 × 800. Hmotnosť tabletu je viac ako 0,5 kg a je hrubý takmer 1 cm. Takéto parametre boli štandardom pred rokom až dvoma. Dnes však zariadenie pôsobí napohľad mierne zastaraným dojmom. Z praktického hľadiska to, samozrejme, nie je problém. Procesoru sa budeme venovať neskôr, no ani ďalšie parametre príliš neoslnia: operačná pamäť s veľkosťou 1 GB a v súčasnosti ťažko použiteľné kamery s rozlíšením 0,3 Mpx a 2 Mpx.

Hlavným prekvapením tohto modelu je však procesor Intel Atom Z3745. Ide o zástupcu tabletovej platformy Bay Trail a objavuje sa aj v ďalších, lacnejších tabletoch od ASUSu. Procesor má štyri jadrá pri základnej frekvencii 1,33 GHz, dokáže však pracovať s taktom až 1,86 GHz. Takisto je dôležité spomenúť, že ide o 64-bitový procesor.

Intel Z3745 ponúka veľmi zaujímavý výkon za málo peňazí. Keby sme brali do úvahy iba reč čísel, tablet je výkonnejší ako mnohé tabletové novinky, ktoré sa predávajú za výrazne vyššiu cenu. Z praktického hľadiska však treba brať do úvahy aj operačnú pamäť, ktorá je v prípade nového Transformer Padu iba 1 GB a to niekedy cítiť. Tablet si bez problémov poradil aj s náročnými 3D hrami, ale napr. pri používaní prehliadača Chrome a pri niektorých iných aplikáciách sa správal pocitovo pomalšie (aj z dôvodu operačnej pamäte) ako konkurencia s papierovo slabšími procesormi. Bez ohľadu na to sme s výkonom procesora boli nadmieru spokojní a veľmi príjemne nás prekvapil vzhľadom na cenu zariadenia.

Transformer Pad môžeme odporučiť používateľom, ktorí chcú používať tablet aj na prácu. Ak hľadáte multimediálny tablet primárne na zábavu, potom vám rozlíšenie a kvalita displeja nebudú postačovať. V rámci testovania sme hrali viacero hier s vysokým nastavením grafických detailov. Tie však zanikli z dôvodu nižšieho rozlíšenia displeja.

Ak predpokladáme, že sa o toto zariadenie budú zaujímať používatelia, ktorí hľadajú náhradu za svoj niekoľkoročný netbook, potom je Transformer Pad dobrá voľba. Tablet je cenovo dostupný a má dokovaciu stanicu s klávesnicou a touchpadom. Rozlíšenie displeja nie je pri úprave textových dokumentov a pri prehliadaní internetu taký rozhodujúci parameter a panel IPS poskytuje potrebnú kvalitu. V tejto súvislosti dodajme, že konvertibilný tablet s Androidom už dnes dokáže fungovať ako pracovný nástroj. K dispozícii je dostatok pracovných aplikácií a Google Dokumenty už podporujú aj upravovanie a vytváranie súborov kompatibilných s Microsoft Office. Treba si len zvyknúť a zbaviť sa predstavy, že Android je iba na zábavu. Hoci klávesnicovú dokovaciu stanicu z hľadiska pohodlia pri písaní chválime (ak berieme do úvahy jej rozmery), tablet má iba priemernú výdrž batérie. V rámci nášho testu fungoval na jedno nabitie 6 hodín. V dokovacej stanici druhú batériu nenájdete. Dodajme, že klávesnica k Transformer Padu je kvalitnejšia ako klávesnica k Transformer Booku, čo je de facto to isté zariadenie, ibaže so systémom Windows.

Nový Transformer Pad má svoje za a proti. ASUS by sa mohol pokúsiť inovovať koncept zariadenia, a to aj napriek tomu, že aktuálny dizajn funguje ešte stále dobre. Za zmienku stojí aj nové rozhranie ZenUI, ktoré je efektné a prehľadné. Oproti predchádzajúcim rozhraniam ASUS ide o krok k lepšiemu. Ak hľadáte konvertibilný tablet s Androidom, veľa možností na výber nemáte. No Transformer Pad je veľmi použiteľné riešenie, aj keď v niektorých vlastnostiach nesplní požiadavky náročných používateľov.

Cena: 287 EUR

Zapožičal: Intel

test_tabletov.jpg

HP Pavilion 11 x360

HP Pavilion 11 x360 nie je klasický príklad konvertibilného tabletu, a to z toho dôvodu, že tabletom v podstate vôbec nie je. Displej je pevne spojený s klávesnicou. No vďaka pántu, ktorý umožňuje otočenie displeja až o 360°, môžete tento notebook premeniť na tablet. Síce na hrubý tablet, ale aj to sa počíta. O tomto zariadení sme už v PC REVUE podrobnejšie písali v teste notebookov. Zaradili sme ho však aj do aktuálneho článku, pretože ponúka zaujímavú alternatívu v rámci konvertibilných zariadení.

HP.jpg

Pavilion 11 x360 ocenia používateli hľadajúci skôr notebook, ktorý im umožní schovať klávesnicu, ako opačné riešenie - tablet, ktorý sa premení na notebook. x360 teda funguje na podobnom princípe ako Lenovo Yoga. Klávesnica sa skryje pod displej a ten vďaka dotykovému ovládaniu môžete používať ako klasický tablet. Nemusíte sa báť, že by ste nechtiac stláčali klávesy. Klávesnica reaguje iba do uhla 180° stupňov vzhľadom na displej.

test_tabletov2.jpg

x360 má 11,6-palcový lesklý displej s rozlíšením 1366 × 768. Absencia panela IPS je viditeľná, displej je o poznanie tmavší a má horšie pozorovacie uhly. Zariadenie nahrádza slabší displej najvýkonnejším procesorom v rámci testovanej trojice. Zároveň však má najhoršiu výdrž batérie - v teste PowerMark vydržal tablet iba o niečo viac ako 3 hodiny. V rámci menej náročnej prevádzky však zvládne aj 4 hodiny.

test_tabletov3.jpg

Notebooková nátura tohto zariadenia znamená aj to, že máte k dispozícii trojicu portov USB a hybridný pevný disk s použiteľnou kapacitou 420 GB. Operačná pamäť má 4 GB. Zariadenie je takisto vybavené plnohodnotným výstupom HDMI a eternetovým portom. Pre niekoho výhodná je aj veľkosť displeja a s tým spojená väčšia klávesnica a touchpad. Niekedy je až prekvapujúce, aký rozdiel dokáže urobiť 1,5 palca. Na druhej strane, ak chcete toto zariadenie používať v režime tabletu, potom jedine na stole alebo na nejakej podložke. Keďže zariadenie je aj v režime tabletu hrubé a ťažké ako notebook, je veľmi nepohodlné držať ho v rukách dlhší čas. V tomto smere majú ostatné riešenia výhodu.

Cena: 449 EUR

Zapožičal: Intel

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať