Image
29.9.2014 0 Comments

Test herných monitorov

titulka.jpg Otestovali sme dvojicu nových monitorov, ktoré sú určené hráčom. Ponúkajú obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, krátku latenciu 1 ms a jeden z nich dokonca aj technológiu G-SYNC.

AOC G2460PG

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg AOC G2460PG je zlepšená verzia modelu AOC G2460Pqu, ktorý sme testovali pred rokom. Oba monitory majú totožný dizajn a rovnaké parametre - 24-palcový displej, rozlíšenie 1920 × 1080 s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz a latenciu 1 ms GtG, ktorú ocenia najmä hráči. Novinka oproti svojmu predchodcovi prináša podporu technológie G-SYNC, čo v praxi znamená, že priamo v monitore je zabudovaný modul, ktorý synchronizuje obnovovaciu frekvenciu monitora s čipom grafickej karty. Výsledkom je vynikajúca reakcia bez oneskorenia a deformácie obrazu. Technológii G-SYNC sa bližšie venujeme v samostatnom článku. Jej prínos sme otestovali aj v praxi.

aoc.jpg

Na to, aby ste mohli technológiu využívať, budete potrebovať grafickú kartu GeForce z radu GTX 650 Ti Boost a vyššieho. Ani to však nemusí stačiť - ďalšia podmienka je, aby mala karta zabudovaný DisplayPort vo verzii 1.2. Na to si treba dať pozor, ak budete zvažovať kúpu tohto monitora. Aj keď máte papierovo kompatibilný model, ale bez DisplayPortu, monitor AOC G2460PG nevyužijete.

Výrobca sa totiž rozhodol pre pomerne striktné orezanie portov a G2460PG k počítaču pripojíte iba pomocou DisplayPortu. Keďže hlavná výhoda nového monitora je práve technológia G-SYNC, toto rozhodnutie je logické a akceptovateľné. Zároveň máte garantované, že využijete jeho plný potenciál. Starší model G2460Pqu totiž ponúka aj porty HDMI a DVI-D, ale obnovovaciu frekvenciu 144 Hz dokáže poskytnúť iba za určitých podmienok. Dodajme, že na trhu nájdete redukcie, ktoré vám umožnia prepojiť kábel DisplayPort aj s portom HDMI. No tieto redukcie vám neumožnia využívať G-SYNC.

Pridanie podpory technológie G-SYNC a orezanie dostupných portov sú dva hlavné rozdiely medzi oboma modelmi. USB hub so štyrmi výstupmi ostal nezmenený, čo znamená, že máte k dispozícii dvojicu portov USB 2.0 a dvojicu USB 3.0. Jeden z bočných dokonca slúži ako nabíjací a prúd 1,5 A poskytuje aj bez prepojenia s počítačom. Ide o výborný spôsob, ako si nabiť tablet alebo telefón a mať ho stále poruke.

aoc1.jpg

Monitor zaujme najmä technológiou G-SYNC

Z ďalších parametrov spomeňme svietivosť 350 cd/m2, kontrast 1000:1 a výborné ergonomické vlastnosti monitora. Stojan je výškovo nastaviteľný, otáčateľný a umožňuje náklon v rozmedzí -5 až 22°. V bežnom režime sme namerali spotrebu 28 W.

AOC G2460PG je v prvom rade herný monitor, čo sa prejavuje aj na kvalite farieb. Tie sú mierne skreslené a pri hraní to oceníte. No ak hľadáte monitor s dôrazom na čo najvernejšiu reprodukciu farieb, potom si v cenovej rovine testovaného modelu nájdete zariadenie, ktoré bude viac vyhovovať vašim potrebám. AOC G2460PG sa predáva za 414 eur, čo je o 120 eur viac v porovnaní s modelom spred roka. Panel TN sa nezmenil, a ak na svoju prácu potrebujete vernú reprodukciu farieb, potom budete preferovať panel IPS. Samozrejme, viaceré profily a možnosti nastavenia jasu, kontrastu a teploty nechýbajú, takže farby si prispôsobíte svojim preferenciám.

Ako sme už spomenuli, hlavné dôvody, prečo by ste sa mali zaujímať o tento monitor, sú technológia G-SYNC, obnovovacia frekvencia 144 Hz a latencia 1 ms. Ak potrebujete monitor na náročné hranie, potom vám testovaný model bude vyhovovať.

Cena: 414 EUR s DPH
Zapožičal: AOC

BenQ XL2430T

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg V prípade monitora spoločnosti BenQ sa budeme možno trochu opakovať. Mnohé vlastnosti sú totiž na papieri veľmi podobné. Konkrétne máme na mysli 24-palcový displej, full HD rozlíšenie, obnovovaciu frekvenciu až 144 MHz a latenciu 1 ms. BenQ na rozdiel od AOC neponúka G-SYNC. Na druhej strane však umožňuje viacero spôsobov prepojenia s počítačom.

benq.jpg

DisplayPort vo verzii 1.2 dopĺňajú dva porty HDMI 1.4, DVI-DL a VGA konektor. Najvyššiu obnovovaciu frekvenciu získate použitím vstupov DisplayPort alebo DVI-DL. To je špeciálna verzia DVI rozhrania, ktorú podporujú moderné grafické karty. Okrem kompatibilnej karty a monitora budete potrebovať aj DVI-DL kábel, ktorý sa od bežnej DVI verzie odlišuje konektormi. Kábel nájdete priložený v balení monitora. Doplňme aj ostatné parametre: svietivosť 350 cd/m2, kontrast 1000:1 a dynamický kontrast 12M:1. Nechýba ani USB hub, pozostávajúci z dvojice portov USB 3.0 a jedného USB 2.0.

BenQ XL2430T je veľmi dobre vybavený herný monitor. Zaujme aj svojím zovňajškom, najmä masívnym hliníkovým stojanom, ktorý pripevníte k monitoru a následne k podstavcu. Stojan umožňuje regulovať výšku až v 14 úrovniach. Pri skladaní monitora si všimnete aj škatuľku so zariadením S-Switch, ktoré môže na prvý pohľad pripomínať viactlačidlovú myš. V skutočnosti však ide o diaľkový ovládač, ktorý je k monitoru pripojený káblom a umožňuje pohodlne prepínať režimy a meniť nastavenie monitora. Toto zariadenie považujeme za prínos, výrazne nám uľahčilo testovanie monitora a jeho kalibráciu. Okrem dvojice tlačidiel a rolovacieho kolieska, ktoré využijete najmä pri prezeraní položiek v menu, má S-Switch aj rýchlu voľbu troch herných režimov definovaných používateľom. Ide o praktickú pomôcku, ak sa vám zdá obraz príliš jasný, rýchlo sa prepnete do iného režimu.

benq1.jpg

K monitoru je pribalený aj šikovný diaľkový ovládač

Monitor však ponúka viacero funkcií, ktoré chcú minimalizovať interakciu používateľa. Funkcia Auto Game Mode automaticky zistí, aký typ hry hráte, a podľa toho upraví nastavenie. Black eQualizer na základe typu hry prispôsobí podsvietenie. Okrem toho si môžete stiahnuť softvér, ktorý umožňuje jednoducho meniť nastavenia a sťahovať zopár prednastavených profilov pre jednotlivé herné žánre. Viacero nastavení ponúka aj monitor od AOC, ale model BenQ si nás získal najmä spomenutým S-Switchom. Je otázne, aký prínos má tento ovládač z dlhodobého hľadiska. Zmena nastavení je však výrazne pohodlnejšia v porovnaní s naťahovaním sa za rámom monitora, kde sú ovládacie prvky takisto umiestnené.

Podobne ako AOC aj herný monitor BenQ má v herných režimoch farby, ktoré sú na prvý pohľad úplne mimo. Biela vyzerá ako sivá, červená je príliš jasná, až to kričí. No pri hraní si tieto odchýlky vôbec nevšímate. Práve naopak, obraz vyzerá vynikajúco, čo možno povedať o oboch monitoroch v tomto teste. Zo zábavy sme otestovali herný režim aj pomocou sondy.

Zobrazenie farieb sme porovnali so štandardným režimom sRGB. Výsledkom bola priemerná odchýlka 6,08 a maximálna 13,92. Prakticky všetky farby boli skreslené a výsledok merania si môžete pozrieť na obrázku. No keď sme prepli monitor do štandardného režimu, nastavili a skalibrovali ho, získali sme priemernú odchýlku 1,69, čo je výborný výsledok. Menší problém robila tmavomodrá farba, ktorá „vystrelila" s odchýlkou 5,75. Zvyšok bol však v norme a za to si XL2430T zaslúži pochvalu. Mimochodom, so správnym nastavením jasu a teploty farieb vám pomôže aj spomenutý stiahnuteľný softvér.

farby.JPG

Pri hraní nepotrebujete verne zobrazené farby. Odchýlku sme však v štandardnom režime a po miernej kalibrácii znížili na 1,69.

Aby sme to zhrnuli, BenQ XL2430T je vynikajúci viacúčelový herný monitor. Jeho výhoda oproti modelu od AOC je podpora všetkých bežných konektorov. Hoci nemá G-SYNC, túto technológiu v niektorých prípadoch ani nepotrebujete. XL2430T nás potešil výborným herným zážitkom, množstvom nastavení a šikovnými funkciami. Chválime aj verné zobrazovanie farieb v štandardnom režime a po miernej úprave. Tento režim oceníte pri bežnej práci s počítačom.

Cena: 377 EUR
Zapožičal: BenQ

Verdikt PC REVUE

Herné monitory tvoria špecifickú kategóriu. Stále používajú panely TN, pretože tie dokážu poskytnúť lepšiu a rýchlejšiu reakciu v porovnaní s displejmi IPS. A pre hráčov sú najdôležitejšie okamžité reakcie. Benefity displejov IPS ich nezaujímajú. Aj z toho dôvodu sú tieto monitory príťažlivé najmä pre hráčov a bežných používateľov. Hoci oba modely skresľujú farby pri použití herných profilov, je to úmysel, ktorý oceníte pri hraní. Monitory využijete aj pri bežnej práci. Počas testovania sme boli spokojní najmä s verným zobrazením farieb, ktoré ponúkol BenQ v štandardnom režime. Rozhodovanie sa medzi oboma modelmi je pomerne jednoduché. Ak máte grafickú kartu s podporou technológie G-SYNC a DisplayPortom, potom je AOC veľmi lákavá voľba. V opačnom prípade odporúčame BenQ. Je výborný.

Test herne monitory - nahlad 01-1.jpg

144 Hz vs. 60 Hz - poznať to?

Pri testovaní monitorov sme, samozrejme, využívali nastavenie 144 Hz. Viac ako dvojnásobná obnovovacia frekvencia sa citeľne prejavuje aj pri hraní. Je však náročné tento jav opísať. Rozdiel medzi frekvenciami si skutočne všimnete až vtedy, keď nahráte na kameru oba monitory a potom si nahrávky pozriete v spomalenom režime. Vtedy vidno, ako sa frekvencia 144 Hz líši od tej bežnej. Je to dané tým, že ľudské oko má určité limity toho, čo si dokáže všimnúť.

Na druhej strane rozdiel pri hraní pocítite. Najmä v tituloch FPS, resp. v iných hrách, ktoré sú dynamické, je citeľné, že hra pôsobí plynulejšie. To sa môže prejaviť na vašich rýchlejších reakciách a lepších výkonoch pri hraní. Otestovali sme to pri hraní hry Call of Duty: Ghosts. Aj preto mnohí profesionálni hráči používajú čo najvyššie frekvencie. Niekedy rozhodujú doslova milisekundy. A hoci si budete zo začiatku možno hovoriť, že je to iba kozmetický efekt, návrat z herného monitora s frekvenciou 144 Hz na klasický model je ťažký. Môžeme dosvedčiť.

G-SYNC v praxi. Čo technológia dokáže?

Úlohou technológie G-SYNC je synchronizovať frekvenciu monitora s grafickou kartou. NVIDIA chce takýmto spôsobom riešiť problémy, ktoré nastávajú v prípade, že grafika nestíha vykresľovať hru v 60 snímkach za sekundu, čo je optimálna rýchlosť pre štandardnú frekvenciu 60 Hz. Ak je grafická karta pomalšia, môže sa to prejaviť napr. trhaným obrazom. Nie úplne ideálne riešenie je technológia V-Sync, ktorá sa stará o plynulý obraz takým spôsobom, že v prípade potreby zníži fps (počet snímok za sekundu) na 30. To prináša vedľajší efekt - tzv. input lag. Inak povedané, malé oneskorenie vykreslenia obrazu po reakcii hráča.

G-SYNC robí presný opak. Frekvencia monitora sa prispôsobuje grafickej karte v rozsahu 30 až 144 Hz. To v praxi znamená, že ak grafická karta nebude v určitých momentoch zvládať 60 fps, ale bude vykresľovať iba 50 snímok za sekundu, monitor prispôsobí svoju frekvenciu. Celý obraz bude pôsobiť plynulejšie a bez input lagu. Z toho nepriamo vyplýva aj to, že G-SYNC oceníte najmä v prípade, keď vaša grafická karta nestíha vykresľovať hry v 60 fps a viac. Ak máte výkonnú GPU, rozdiel medzi zapnutou a vypnutou technológiou G-SYNC v určitých prípadoch nepostrehnete. V opačnom prípade však technológia pomáha tvoriť pocitovo plynulejší obraz.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá