Image
6.6.2016 0 Comments

Test duálneho fotoaparátu Huawei P9. Ako fotí kombinácia farebného a monochromatického snímača?

V teste sme sa zamerali na najzaujímavejší komponent novej vlajkovej lode Huawei P9 - duálny fotoaparát. Exceluje kombinácia farebného a monochromatického fotoaparátu v horších svetelných podmienkach? Funguje simulovaná clona a možnosť dodatočného určenia hĺbky ostrosti?

Dva fotoaparáty nie sú novinkou, ale v prípade LG G5 ide o škálovateľnosť, kde druhý širokouhlý fotoaparát je len doplnkový. V prípade Huawei P9 ide o nový princíp, ktorý možno prinesie revolúciu v mobilnom fotografovaní. Na zadnej strane sú dva rovnako veľké objektívy, umiestnené vedľa seba. Za ľavým objektívom je monochromatický snímač a za pravým vlastne takisto, aj keď snímač vpravo poskytuje farebné zložky RGB. Každý pixel „farebného“ senzora je principiálne monochromatický a to, akú farebnú zložku sníma, je dané mriežkovým filtrom. A tento filter logicky pohltí časť svetla. Preto je monochromatický senzor trikrát citlivejší ako farebný. Keď potom obrazový procesor zlúči informácie z obidvoch senzorov a použije jasovú zložku z monochromatického a farebné zložky z klasického senzora RGB, výsledkom by mala byť fotografia s vyšším dynamickým rozsahom jasu. Obidva fotoaparáty majú objektívy Leica Summarit so svetelnosťou f/2,2, ohniskovou vzdialenosťou 27 mm (prepočítané na full frame) a s asférickými optickými členmi.

Test č. 1: Fotografovanie v horších svetelných podmienkach

Podľa tvrdenia Huawei by mal P9 duálnym systémom senzorov zachytiť o 70 % viac svetla ako Samsung Galaxy S7. Skúsime si to overiť. Vďačným objektom bolo otáčajúce sa koleso vodného mlyna. Medzi snímkami uplynulo menej ako 30 sekúnd, takže svetelné podmienky sú rovnaké.

Huawei P9: 1/15 s f/2,2 ISO 2500, Samsung Galaxy S7: 1/10 s f/1,7 ISO 500

Porovnanie histogramov a vizualizácie „prepalov“ a „podpalov“

Okrem farebnej teploty boli snímky aj ich histogramy dosť podobné, ale S7 to zvládol pri 5× nižšej hodnote ISO. Automatika Huawei P9 lepšie určila farby.

Huawei P9: 1/15 s f/2,2 ISO 3200, Samsung Galaxy S7: 1/10 s f/1,7 ISO 1250

Porovnanie histogramov a vizualizácie „prepalov“ a „podpalov“

V prípade scény potôčika za súmraku, sporo osvetleného lampami, je pri subjektívnom posudzovaní jasným víťazom Samsung Galaxy S7 a histogram to jednoznačne potvrdzuje.

Na úplnosť ešte monochromatický záber rovnakej scény, žiadne prekvapenie sa nekonalo.

Napriek veľkému pokroku Huawei P9 v porovnaní s minuloročným modelom sa jeho fotoaparát pri fotografovaní v horších svetelných podmienkach v našom teste nevyrovnal Samsungu Galaxy S7. Dobrá správa je, že sa mu dosť priblížil.

Test č. 2: Čarovanie s hĺbkou ostrosti

Dva blízko seba umiestnené objektívy umožňujú skonštruovať veľmi presný systém zaostrovania, pretože z posunu medzi snímkami sa dá určiť tretí rozmer, teda vzdialenosť objektov od fotoaparátu. Huawei to využil a ponúka nielen takzvanú virtuálnu clonu, ktorá umožňuje zaostriť na vybraný objekt, pričom objekty pred a za rovinou zaostrenia budú neostré. Na optickom princípe to nie je možné, pomerne širokouhlý objektív s konštantnou svetelnosťou f/2,2 má pre objekty vzdialené viac než 1,5 m priveľkú hĺbku ostrosti. O vytvorenie umelo rozostreného pozadia sa preto musí postarať obrazový procesor. Huawei P9 však umožňuje definovať rovinu zaostrenia nielen pri fotografovaní, ale aj pri prezeraní obrázkov v galérii. Presný princíp fungovania môžeme len odhadnúť, v Huawei nám prezradili toto: „While taking a photo in wide aperture mode, P9 will record the depth information of the items in the photo with dual camera. All the depth info is stored in the photo file, and you can find that the size of the photo taken in wide aperture mode is much larger than in normal mode.“ Domnievame sa, že obraz sa rozdelí na maticu menších plôch a pre každú plochu sa uložia metadáta o tom, ako ďaleko je objekt na tejto ploche. Keď používateľ určí, čo má byť ostré, budú ostré aj objekty na ostatných plochách, ktoré sú rovnako vzdialené.

Ak je snímka odfotená v režime wide aperture/široká clona, fotografia má v spodnej časti ikonu clony. Keď na ňu používateľ klikne, môže určiť miesto zaostrenia a hodnotou virtuálnej clony určí hĺbku ostrosti. Najskôr sme otestovali klasickú vidiecku scenériu.

Porovnanie hĺbky ostrosti pri výbere objektu v pozadí a clone (zľava doprava) F/0,95, F/4 a F/16

Je to efektné, ale umelo vygenerovaná neostrosť pri pozornejšom pohľade nezaprie svoj pôvod a nemôže konkurovať bokehu dosiahnutému prirodzene, teda optickými vlastnosťami klasického objektívu.

Občas sa vyskytnú prípady, keď umelý bokeh nefunguje. Napríklad pri polkruhovej obrazovke z LED diód nedokázal obrazový procesor z posunu pixelov správne určiť vzdialenosti. Záber sa dá zachrániť nastavením maximálnej clony, pri ktorej bude celý obraz ostrý.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá