Image
16.8.2012 0 Comments

Test: Windows 8 je výkonnejší ako Windows 7

windows8_windows7.jpg Spoločnosť Microsoft včera uvoľnila nový operačný systém Windows 8 na stiahnutie predplatiteľom sietí MSDN a TechNet. Čoskoro sa objavilo niekoľko benchmarkov porovnávajúcich Windows 8 s jeho predchodcom. Výsledky sú viac než prekvapivé, pretože Windows 8 poráža populárnu „sedmičku" hneď v rade testov a rozdiely nie sú práve zanedbateľné.

V našom článku vychádzame z meraní, ktoré zverejnil Adrian Kingsley-Hughes na webe ZDNet. Ten konkrétne s Windows 7 porovnal aj všetky verejne dostupné verzie Windows 8, teda tak finálnu RTM, ako aj Consumer Preview (CP) a Release Preview (RP).
Operačné systémy boli porovnávané na počítači s procesorom Intel Core i7-2600K (Sandy Bridge), so 4 GB pamäte typu DDR3 1600 MHz, základnou doskou Gigabyte GA-Z77MX-D2H a ďalej s grafickou kartou EVGA GeForce GTX 560 a pevným diskom WD Caviar Black WD1002FAEX s kapacitou 1 TB. Všetky ovládače boli aktualizované na poslednú verziu a boli nainštalované všetky dostupné aktualizácie, disk bol defragmentovaný a žiadny z komponentov nebol pretaktovaný. Každý test sa potom vykonal trikrát a výsledok je priemerná hodnota z týchto troch priebehov.

Porovnanie rýchlosti Windows 8 a Windows 7

Najprv sa Adrian Kingsley-Hughes zameral na rýchlosť bootovania operačných systémov. Kým Windows 8 RTM nabiehal do prihlasovacej obrazovky 9 sekúnd a 23 sekúnd na pracovnú plochu (a vo verziách CP a RP len asi o sekundu dlhšie), pri Windows 7 to bolo 12, respektíve 28 sekúnd. Tento výsledok nie je príliš prekvapujúci, pretože Microsoft verejne propagoval zrýchlenie bootovania ako jednu z oblastí výrazného zlepšenia Windows 8.

Ostatne to, ako rýchlo Windows 8 štartuje, ilustruje aj nasledujúce video a majitelia SSD hovoria v priemere o 3 až 4 sekundách.

Ďalším cieľom benchmarkov bolo kódovanie audia, kde bol testovací súbor prevádzaný pod Windows 8 RTM 41,2 sekundy, pod Windows 8 Release Preview 41,1 sekundy, na Windows 8 Consumer Preview 44,6 sekundy a ďaleko ako posledný skončili Windows 7 s časom 49,3 sekundy. Netreba asi pripomínať, že kratší čas je v tomto prípade lepší. Tento rozdiel je pomerne výrazný a svedčí o tom, že Microsoft zapracoval aj na zvýšení výkonu operačného systému.

Toto zistenie potom potvrdzujú aj ďalšie testy. Prvý, zameraný na kódovanie videa, dokončil Windows 8 RTM za 211,8 sekundy, Windows 8 RP za 217,5 sekundy, Windows 8 CP za 221,4 sekundy a Windows 7 až za 244,7 sekundy. Takisto celkové skóre v PC Marku 7 hrá výrazne do kariet Windows 8, keď všetky verzie nového OS dosiahli skóre okolo 5480 bodov, zatiaľ čo Windows 7 získal iba 4534 bodov. Tu ide vôbec o najväčší nameraný rozdiel.

Čo sa týka testov, ktoré preverujú aj grafický výkon, ako je 3D Mark 11, Furmark, Cinebench 11.5 či dokonca posledného dielu hry Alien vs. Predator, tu boli rozdiely skôr zanedbateľné. Windows 7 sa podarilo s miernym náskokom zvíťaziť len v Cinebench, ktorý testuje najmä OpenGL. Dôvodom na to, prečo Windows 8 nepriniesol výraznejšie zrýchlenie, môžu byť aj zatiaľ nie celkom optimalizované ovládače grafických kariet.

Detailné grafy s výsledkami testov jednotlivých OS nájdete na stránkach ZDNet.

Zhrnutie prvých testov Windows 8

Aj keď ide zatiaľ o prvé benchmarky, výsledky sú pomerne prekvapivé a ukazujú, že Microsoft skutočne na novom operačnom systéme zapracoval a že katastrofa v podobe Windows Vista, ktorá bežala veľmi biedne aj na najsilnejších zostavách v tom čase, sa nebude opakovať. Ak pripočítame ďalšie novinky, ako hybridný boot, UEFI, lepší režim spánku atď., má nový Windows 8 v rukáve naozaj množstvo významných es. Navyše sa dá očakávať, že aj výrobcovia hardvéru čoskoro upravia svoje ovládače, aby využívali výhody Windows 8 do čo najvyššej miery.

Výsledky testov síce asi nebudú pre väčšinu používateľov a najmä firiem priamo hlavným dôvodom na prechod na Windows 8, ale môžu sa stať jedným z podporných argumentov v prospech skorého upgradu. Microsoft viditeľne finálnu verziu Windows 8 odladil, ako sa dalo, a je zrejmé, že vypustil na trh vyzretý operačný systém, ktorý sa z hľadiska výkonu nemá za čo hanbiť.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá