Image
13.3.2015 0 Comments

Test: Vyskúšali sme inteligentnú domácnosť Fibaro Home Center Lite

titulka.jpg Pojem „inteligentná domácnosť" nie je iba teoretický. Na trhu už reálne existuje viacero produktov, ktoré sľubujú, že prepoja objekty vo vašom dome a prinesú tak extra funkcie. Vyskúšali sme jeden z nich - Fibaro Home Center Lite.

Systém pozostáva z riadiacej jednotky a špeciálneho Fibaro príslušenstva. Do tejto kategórie zahŕňame rôzne senzory, inteligentné zásuvky, stmievací modul a ďalšie objekty, ktoré sú bezdrôtovo pripojené k riadiacej jednotke, komunikujú s ňou a pomáhajú robiť domácnosť inteligentnou.

Testovaná riadiaca jednotka Home Center Lite má kompaktné rozmery 90 × 90 × 33 mm. Je osadená procesorom Cortex A8. Inštalácia je jednoduchá. Zariadenie stačí pripojiť do lokálnej siete pomocou ethernetového kábla, pripojiť anténu pre komunikáciu s ostatnými objektami a zapojiť do elektrickej siete. Jednotku si vyhľadáte pomocou počítača so systémom Winows alebo Mac. K dispozícii je utilita, ktorú si stiahnete z oficiálnych stránok. Následne môžete systém monitorovať a riadiť z pekne spracovaného používateľského rozhrania, ktoré je rozdelené do viacerých sekcií. S inštaláciou a úvodným nastavovaním sme nemali problémy, všetko prebehlo hladko.

rozhranie.JPG

Ovládací panel inteligentnej domácnosti zobrazuje pripojené zariadenia a informácie z nich.

Ovládací panel ponúka prehľad izieb v domácnosti, pripojených zariadení a všetkých informácií, ktoré systém a „smart" zariadenia generujú. Dodajme, že izby si musíte v systéme zadefinovať manuálne a takisto si do nich v rámci ovládacieho panelu pridáte aj senzory a ďalšie objekty. Tie je potrebné najskôr bezdrôtovo pripojiť k riadiacej jednotke. Obvykle stačí podržať jedno tlačidlo na tele zariadenia a v rámci panelu mať aktivovaný režim pridávania nových zariadení.

S týmto procesom sme nemali problém a zvládnu ho aj technickí laici. Úvodnú inštaláciu inteligentnej domácnosti a všetkých objektov sme vykonali v priebehu polhodiny. Samozrejme, v niektorých prípadoch je potrené objekt ešte umiestniť v rámci miestnosti - detektor dymu si pripevníte na strop, stačí vyvŕtať jednu dierku. Senzor pohybu môžete mať voľne položený alebo si ho takisto niekam pripevníte. Priložená dokumentácia obsahuje všetky potrebné informácie - testovacie vzorky ju mali v anglickom a poľskom jazyku.

Hoci je Fibaro Home Center Lite centrom inteligentnej domácnosti, bez ostatných zariadení a objektov má veľmi obmedzenú funkčnosť. Na toto je potrebné myslieť v prípade, že nad takýmto riešením uvažujete. Vstupné náklady sú výrazne vyššie, keď kupujete inteligentné zásuvky a senzory pre naozaj komplexné monitorovanie a ovládanie domácnosti. Tú si okrem webového rozhrania ovládacieho panelu skontrolujete aj pomocou mobilnej aplikácie pre iOS a Android. Takisto je možné nastaviť, aby ste pomocou mobilnej aplikácie ovládali domácnosť aj na diaľku, cez internet.

zariadenie.JPG

Zariadenia môžete pridávať a odoberať jednoducho.

Okrem riadiacej jednotky sme vyskúšali niekoľko zariadení. Fibaro zásuvka umožňuje diaľkové ovládanie v tom zmysle, že ju môžete na diaľku zapnúť a vypnúť. Ak teda patríte k ľuďom, ktorí pri odchode všetko vypínajú z elektrickej siete a zásuvku zabudnete vytiahnuť - nevadí. V podstate to ani nie je potrebné. Stačí stlačiť jedno tlačidlo v ovládacom paneli. Takisto meria spotrebu elektrickej energie. Túto informáciu zobrazuje vo webovom rozhraní aj cez mobilnú aplikáciu. Páči sa nám, že systém získané údaje automaticky prevádza do grafu, takže vidíte prípadné skoky v spotrebe. Zásuvka by sa mala nachádzať 30 metrov od riadiacej jednotky, resp. 50 metrov vo vonkajšom prostredí. Tento údaj platí aj pre ostatné zariadenia. Riadiaca jednotka ich dokáže ovládať až 230 súbežne.

Fibaro Motion Sensor meria teplotu a osvetlenie v miestnosti. Okrem toho funguje ako alarm. Môžete si nastaviť, aby vás systém upozornil, ak rozpozná pohyb. Funguje to spoľahlivo a k dispozícii je aj záznam, kde sa zapisujú všetky aktivity. Zariadenie ja napájané pomocou CR123A batérie. Senzor má v sebe zabudovanú farebnú LED diódu, ktorú je možné použiť na indikáciu informácií. V tomto smere ponúka v nastaveniach naozaj veľa možností a so zariadením sa dá vyhrať.

spotreba.JPG

Z inteligentnej zásuvky získate aj takéto prehľadné informácie o reálnej spotrebe.

Detektor dymu má pomerne jednostrannú úlohu. Dokáže však merať aj teplotu a v nastaveniach si zadefinujete, pri ako veľkej náhlej zmene teploty má zariadenie upozorniť používateľa. Detektor má prednastavené hodnoty, ktoré nie je potrebné meniť. Ak to používať vyžaduje, je to možné.

Spomeňme aj zariadenie, ktoré dokáže snímať, v akom stave sa nachádzajú dvere alebo okno. Aj v tomto prípade je možné nastaviť aktiváciu alarmu. Je to užitočné napr. v prípade, že nie ste doma. Systém vás upozorní, keď sa otvoria okná alebo dvere, čo by sa logicky nemali. Stmievací modul využijete na ovládanie svetiel do 500W. V prípade posledných dvoch zariadení je inštalácia náročnejšia, v prípade stmievacieho modulu je potrebné prepojiť objekt s drôtmi osvetlenia. K systému pripojíte aj kameru a môžete si dokonca zadefinovať scény - postupnosť nejakých akcií, ak sa splnia zadané podmienky.

Fibaro Home Center Lite je zaujímavé riešenie inteligentnej domácnosti. Nakoľko ide o jeden z prvých systémov v rámci tejto kategórie, ktorý sme testovali, nevieme ho porovnať s konkurenciou. S ponukou funkcií sme však spokojný. Ovládací panel je vo webovom rozhraní prehľadný a ponúka množstvo informácií a nastavení. Mobilná aplikácia pomôže s ovládaním na diaľku, cez internet, avšak v tomto smere si vieme predstaviť zlepšenie. Najmä dizajn aplikácie by potreboval vylepšiť. Inteligentná domácnosť nie je iba o riadiacej jednotke, ale aj o množstve zariadení, ktoré k nej pripojíte. Z testovaných zariadení sa nám páčila inteligentná zásuvka a pohybový senzor. Šikovné je aj ovládanie svetiel pomocou telefónu.

Aplikacia.jpg

Aplikácia plní svoj účel a domácnosť pomocou nej ovládate aj na diaľku cez internet.

Zapožičal: Smart-home.sk

Cena: Fibaro Home Center Lite - 279,00 EUR

Príslušenstvo - od 49,99 EUR


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá