Image
8.2.2012 0 Comments

Test: 12× notebook s ultradlhou výdržou

notebook_ilus.jpg Potrebujete notebook s dlhou výdržou pri práci na batériu? Dnes to už nie je problém. Na trhu sa ponúkajú modely, ktoré zvládnu v pohode pracovať 20 a viac hodín bez napojenia na elektrickú sieť. My sme pre vás otestovali rovný tucet notebookov s ultradlhou výdržou. Pravda, na dosiahnutie takejto maratónskej výdrže treba dokúpiť sekundárnu (cestovateľskú) batériu, ktorá notebook trochu zaťaží a urobí menej komfortným. Musíte si však uvedomiť, že s ním potom môžete pracovať po celý pracovný čas a stačí ho nabíjať raz za tri dni.

Pripomíname, že maximálna dosiahnutá výdrž v našom teste bola 25 hodín a 26 minút, čo je naozaj úctyhodné. Isteže, niektoré podnikateľské notebooky sú skutočne drahé pre bežného používateľa, no my začíname s cenami aj hlbšie pod hranicou 1000 eur a pritom stále ide o 8- a viachodinovú výdrž.

Pri každom testovanom notebooku uvádzame aj faktor mobility, ktorý získame tak, že prepočítame hodinovú výdrž notebooku na jeho hmotnosť. Kapacitu batérie by sme totiž mohli výrazne pridávať, ale rástla by tým aj hmotnosť notebooku, čo nie je želaný efekt. Čím je faktor mobility väčší, tým lepšie. V tomto teste pridávame aj prepočet výdrže na 1000 mAh kapacity batérie alebo batérií. Nebolo by totiž férové porovnávať výdrž ultrabooku so 6-článkovou batériou s výdržou firemného notebooku s dvoma spolu 18-článkovými batériami. Preto je prepočet na 1000 mAh dostupnej kapacity batérií objektívne porovnanie a prináša zaujímavé výsledky.

V teste sme mali dva ultrabooky, dva notebooky s veľmi dobrým pomerom ceny a výkonu, štyri notebooky orientované na podnikateľa a zvyšok tvorili špičkové firemné notebooky. Išlo o modely od týchto výrobcov: Acer, ASUS, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, MSI, Sony a Toshiba. Portfólio procesorov v plnej miere patrilo značke Intel a procesorom Core i5 až i7, vo všetkých prípadoch išlo o dvojjadrové verzie, schopné spracúvať štyri výpočtové vlákna. Všetky notebooky okrem jedného mali 4 GB pamäte RAM, ultrabookom, samozrejme, nechýbali disky SSD. Veľkosť uhlopriečok siahala od 13,1" do 15,5".

Naše podrobné skúsenosti z testovania si môžete prečítať vo februárovom čísle PC REVUE. V šesťstranovom článku nájdete aj fotografie všetkých testovaných notebookov a niekoľko detailných záberov na ich časti. Technické parametre a dosiahnuté výsledky v jednotlivých konkrétnych testoch sme zhrnuli do tabuliek. Veríme, že vám pomôžeme pri výbere cestovateľského notebooku s ultradlhou výdržou.

Kompletný článok si môžete prečítať tu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá