Image
16.9.2016 0 Comments

Tesla vydala dôležitú aktualizáciu svojho autopilota. Má zabrániť smrteľným nehodám

Tesla vydala aktualizáciu svojho softvéru pre elektrické automobily, ktorá má zlepšiť hlavne režim autopilota. Ten na sledovanie okolia využíva výhľadové kamery umiestnené v blízkosti spätného zrkadla, radar v prednom nárazníku a 12 ultrazvukových senzorov na rôznych častiach vozidla. Verzia 8.0 firmvéru spoločnosti pomôže systému autopilota lepšie sledovať okolité vozidlá a prekážky vďaka palubnému radaru, ktorý je súčasťou výbavy automobilov Model S a Model X vyrobených od októbra 2014 a pôvodne bol určený ako doplnkový snímač k primárnym kamerám.

Pokročilé spracovanie signálu umožní radaru sledovať šesťkrát viac informačných bodov, takže o každom objekte bude k dispozícii viac dát. Prístroj bude takisto účinnejší v náročných podmienkach, napr. na prašných cestách či za nepriaznivého počasia  (hmla, dážď, sneh). Okrem toho softvér spojí viac radarových snímok do trojrozmerného obrazu okolitých vozidiel, takže automobily Tesla budú môcť presnejšie identifikovať prekážky v ceste a vyhnúť sa kolíziám.

Ďalšia dôležitá funkcia, ktorú aktualizácia prináša, je kolektívne učenie. Ak radar zaznamená objekt (napr. dopravnú značku alebo most), ktorý pokladá za prekážku v ceste, pretože je na klesajúcej ceste zdanlivo v kolíznom kurze, označí ho zemepisnými súradnicami. No ak vodič nezačne brzdiť, neurobia to ani ďalšie vozidlá Tesly na rovnakom mieste, či už budú mať systém autopilota zapnutý, alebo vypnutý, pretože sa dozvedia, že to nie je nič, čoho by sa mali obávať.

Tesla tvrdí, že do tejto aktualizácie zapracovala viac ako 200 zlepšení svojho softvéru vrátane vypnutia režimu autopilota nedisciplinovaným vodičom, ktorí napriek zvukovým výstrahám nebudú držať volant. Jeho opätovné aktivovanie bude možné až po zaparkovaní vozidla.

Podľa Elona Muska budú implementované zlepšenia pravdepodobne dostatočné na to, aby sa v budúcnosti zabránilo takým fatálnym nehodám, aká sa stala v máji tohto roka na Floride, kde Model S so zapnutým autopilotom narazil na križovatke do prívesu kamióna. Automobily Tesla dostanú aktualizáciu over-the-air v priebehu nasledujúcich týždňov.

Zdroj: thenextweb.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá