Image
16.9.2016 0 Comments

Tesla vydala dôležitú aktualizáciu svojho autopilota. Má zabrániť smrteľným nehodám

Tesla vydala aktualizáciu svojho softvéru pre elektrické automobily, ktorá má zlepšiť hlavne režim autopilota. Ten na sledovanie okolia využíva výhľadové kamery umiestnené v blízkosti spätného zrkadla, radar v prednom nárazníku a 12 ultrazvukových senzorov na rôznych častiach vozidla. Verzia 8.0 firmvéru spoločnosti pomôže systému autopilota lepšie sledovať okolité vozidlá a prekážky vďaka palubnému radaru, ktorý je súčasťou výbavy automobilov Model S a Model X vyrobených od októbra 2014 a pôvodne bol určený ako doplnkový snímač k primárnym kamerám.

Pokročilé spracovanie signálu umožní radaru sledovať šesťkrát viac informačných bodov, takže o každom objekte bude k dispozícii viac dát. Prístroj bude takisto účinnejší v náročných podmienkach, napr. na prašných cestách či za nepriaznivého počasia  (hmla, dážď, sneh). Okrem toho softvér spojí viac radarových snímok do trojrozmerného obrazu okolitých vozidiel, takže automobily Tesla budú môcť presnejšie identifikovať prekážky v ceste a vyhnúť sa kolíziám.

Ďalšia dôležitá funkcia, ktorú aktualizácia prináša, je kolektívne učenie. Ak radar zaznamená objekt (napr. dopravnú značku alebo most), ktorý pokladá za prekážku v ceste, pretože je na klesajúcej ceste zdanlivo v kolíznom kurze, označí ho zemepisnými súradnicami. No ak vodič nezačne brzdiť, neurobia to ani ďalšie vozidlá Tesly na rovnakom mieste, či už budú mať systém autopilota zapnutý, alebo vypnutý, pretože sa dozvedia, že to nie je nič, čoho by sa mali obávať.

Tesla tvrdí, že do tejto aktualizácie zapracovala viac ako 200 zlepšení svojho softvéru vrátane vypnutia režimu autopilota nedisciplinovaným vodičom, ktorí napriek zvukovým výstrahám nebudú držať volant. Jeho opätovné aktivovanie bude možné až po zaparkovaní vozidla.

Podľa Elona Muska budú implementované zlepšenia pravdepodobne dostatočné na to, aby sa v budúcnosti zabránilo takým fatálnym nehodám, aká sa stala v máji tohto roka na Floride, kde Model S so zapnutým autopilotom narazil na križovatke do prívesu kamióna. Automobily Tesla dostanú aktualizáciu over-the-air v priebehu nasledujúcich týždňov.

Zdroj: thenextweb.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá