Image
17.6.2014 0 Comments

Tesla Motors: patenty brzdia inovácie, preto chceme tie naše uvoľniť ako open source

ITN_tesla_patent.jpg Gesto, ktoré urobil Elon Musk a jeho Tesla Motors v závere minulého týždňa, môže zmeniť pravidlá hry v priemysle elektromobilov. Na svojom blogu uviedol, že „Tesla nebude iniciovať patentovú žalobu proti nikomu, kto v dobrej viere chce využiť našu technológiu".

Toto rozhodnutie otvára dvere vedúce k spolupráci s automobilkami, ktoré takisto vyvíjajú elektrické systémy, ako je napr. Daimler či Toyota. Tie by sa mohli finančne podieľať na vybudovaní siete dobíjacích staníc Tesly. Viac nabíjacích staníc by mohlo zmeniť doteraz skôr skeptické názory a nabádať kupujúcich na vyskúšanie áut s elektrickým pohonom.

Tesla Motors v súčasnosti vyrába jediné vozidlo - sedan Model S, ktorý sa predáva za 70 000 dolárov. Vo vývoji sú ďalšie dva elektromobily. Crossover Model X by sa mal na trhu objaviť v budúcom roku a na rok 2017 je naplánovaný lacnejší model.

„Ak chceme otvoriť cestu k výrobe skutočne použiteľných elektrických vozidiel, no pritom kladieme za sebou nášľapné míny v podobe duševného vlastníctva, aby sme pribrzdili ostatných, konáme v rozpore s týmto cieľom," píše Musk vo svojom blogovom príspevku.

Tvrdí, že najväčším konkurentom Tesly nie je tých pár ďalších výrobcov elektromobilov, ale v skutočnosti sú to všetci výrobcovia automobilov poháňaných benzínom. Open source platforma by zvýšila tempo vývoja elektromobilov, z čoho by mali prospech výrobcovia aj vodiči.

Musk vraj dospel k záveru, že skutočné líderstvo v oblasti technológií sa nezískava vlastnením patentov a ochranou technológií, ale priťahovaním a motivovaním talentovaných inžinierov. Podľa jeho vyjadrenia firma Tesla Motors doposiaľ kládla dôraz na svoje patenty, ktoré ako múr chránili jej technológie pred kopírovaním. Teraz však bude tento múr odstránený.

„Sme presvedčení, že filozofia open source aplikovaná na naše patenty pozíciu Tesla Motors posilní," uvádza Elon Musk v oficiálnom oznámení.

Aj analytici sa domnievajú, že toto ohlásenie nebude pre Teslu nevýhodné, naopak, mohlo by pomôcť upevniť jej vedúce postavenie na trhu.

Zdroj: gizmag.com
theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 4

Vybudovanie Národného systému dopravných informácií stálo 14,2 milióna eur, jeho prevádzka vyjde ročne na 1,5 milióna eur

11.01.2017 00:05

Nový web z dielne ministerstva dopravy informuje o dopravných nehodách, aktuálnych zdržaniach na cestách či meškaniach vlakov, ale aj o počasí a údržbe na dopravných komunikáciách. Národný systém dopr ...

Biznis

Gartner: Trh PC, tabletov a mobilných telefónov do roku 2018 neporastie

09.01.2017 00:15

Celosvetové kombinované dodávky PC, tabletov, ultraprenosných notebookov a mobilných telefónov podľa analytikov spoločnosti Gartner v tomto roku neporastú. Ich celkový objem tak dosiahne v roku 2017 2 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá