Image
17.6.2014 0 Comments

Tesla Motors: patenty brzdia inovácie, preto chceme tie naše uvoľniť ako open source

ITN_tesla_patent.jpg Gesto, ktoré urobil Elon Musk a jeho Tesla Motors v závere minulého týždňa, môže zmeniť pravidlá hry v priemysle elektromobilov. Na svojom blogu uviedol, že „Tesla nebude iniciovať patentovú žalobu proti nikomu, kto v dobrej viere chce využiť našu technológiu".

Toto rozhodnutie otvára dvere vedúce k spolupráci s automobilkami, ktoré takisto vyvíjajú elektrické systémy, ako je napr. Daimler či Toyota. Tie by sa mohli finančne podieľať na vybudovaní siete dobíjacích staníc Tesly. Viac nabíjacích staníc by mohlo zmeniť doteraz skôr skeptické názory a nabádať kupujúcich na vyskúšanie áut s elektrickým pohonom.

Tesla Motors v súčasnosti vyrába jediné vozidlo - sedan Model S, ktorý sa predáva za 70 000 dolárov. Vo vývoji sú ďalšie dva elektromobily. Crossover Model X by sa mal na trhu objaviť v budúcom roku a na rok 2017 je naplánovaný lacnejší model.

„Ak chceme otvoriť cestu k výrobe skutočne použiteľných elektrických vozidiel, no pritom kladieme za sebou nášľapné míny v podobe duševného vlastníctva, aby sme pribrzdili ostatných, konáme v rozpore s týmto cieľom," píše Musk vo svojom blogovom príspevku.

Tvrdí, že najväčším konkurentom Tesly nie je tých pár ďalších výrobcov elektromobilov, ale v skutočnosti sú to všetci výrobcovia automobilov poháňaných benzínom. Open source platforma by zvýšila tempo vývoja elektromobilov, z čoho by mali prospech výrobcovia aj vodiči.

Musk vraj dospel k záveru, že skutočné líderstvo v oblasti technológií sa nezískava vlastnením patentov a ochranou technológií, ale priťahovaním a motivovaním talentovaných inžinierov. Podľa jeho vyjadrenia firma Tesla Motors doposiaľ kládla dôraz na svoje patenty, ktoré ako múr chránili jej technológie pred kopírovaním. Teraz však bude tento múr odstránený.

„Sme presvedčení, že filozofia open source aplikovaná na naše patenty pozíciu Tesla Motors posilní," uvádza Elon Musk v oficiálnom oznámení.

Aj analytici sa domnievajú, že toto ohlásenie nebude pre Teslu nevýhodné, naopak, mohlo by pomôcť upevniť jej vedúce postavenie na trhu.

Zdroj: gizmag.com
theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá