Image
18.3.2016 0 Comments

Terčom kybernetických útokov sa stali tisícky hráčskych účtov na platforme Steam

Hráčske odvetvie, ktorého odhadovaná hodnota je dnes okolo 100 miliárd dolárov, je v centre záujmu nielen výrobcov a vývojárov, ale aj kybernetických zločincov. Takzvaný Steam Stealer malvér sa neustále vyvíja a je zodpovedný za útoky na používateľské účty populárnej hráčskej platformy Steam. Tento malvér sa zameriava na krádeže zozbieraných herných trofejí a prihlasovacích údajov používateľov, ktoré sa potom predávajú na čiernom trhu. Medzi kyberzločincami je distribuovaný známym obchodným modelom „malvér ako služba“ s extrémne nízkou vstupnou cenou vo výške len 30 dolárov.

Steam je jedna z najpopulárnejších hráčskych platforiem v súčasnosti, ktorá je podporovaná viacerými operačnými systémami. Platforma Steam je vlastníctvom spoločnosti Valve. Celosvetovo má zaregistrovaných vyše 100 miliónov používateľov a ponúka tisíce hier dostupných na stiahnutie. No s narastajúcou popularitou priťahuje aj pochybné zločinecké skupiny, pre ktoré je lákavým a atraktívnym cieľom. Tie totiž predávajú ukradnuté profily hráčov na čiernom trhu za mimoriadne nízku cenu, dosahujúcu niekedy až 15 dolárov. Na základe nedávno zverejnených údajov platformy Steam je každý mesiac odcudzených či okradnutých až 77-tisíc účtov Steam.

Podľa Santiaga Pontiroliho, analytika spoločnosti Kaspersky Lab, a jeho kolegu, nezávislého experta Barta P., stojí za útokmi nový druh malvéru, tzv. Steam Stealer, ktorý má na svedomí krádeže množstva prihlasovacích údajov hráčskych účtov z kľúčovej platformy spoločnosti Valve. Obaja analytici sa domnievajú, že tento malvér bol pôvodne vyvinutý kyberzločincami hovoriacimi po rusky, čo potvrdzuje aj viacero jazykových stôp detegovaných na rôznych malvérových fórach.

Steam Stealer funguje pod obchodným modelom „malvér ako služba“. Znamená to, že sa dá kúpiť v rôznych verziách a s rôznymi funkciami, dostupné sú dokonca aj bezplatné aktualizácie, používateľské príručky a pod. V prípade takýchto typov podvodných kampaní sa obvyklé ceny za „riešenie“ pohybujú od sumy 500 dolárov. No v prípade malvéru Steam Stealer sú tieto ceny absurdne nízke, ich zvyčajná cena je okolo 30 dolárov. Tým sa tento malvér stáva veľmi atraktívnym pre kohokoľvek, kto sa chce zapísať medzi kyberzločincov.

Malvér Steam Stealer sa šíri najmä (no nie výlučne) cez falošné napodobeniny webových stránok alebo prostredníctvom kanálov na sociálnych sieťach, kde sú obetiam priamo zasielané správy obsahujúce malvér.

V momente, keď sa malvér dostane do systému používateľa, ukradne mu všetky konfiguračné súbory k platforme Steam. Následne identifikuje špecifický súbor Steam KeyValue, ktorý obsahuje referencie používateľa, ako aj informácie o úrovni používateľa. Kyberzločinci po prístupe k týmto dátam získajú kontrolu nad používateľským účtom.

Krádeže hráčskych účtov boli kedysi nenáročnou zábavou pre zlodejíčkov, ktorí sa potrebovali dostať k rýchlym peniazom ich predajom na čiernych fórach. Dnes si kyberzločinci veľmi dobre uvedomujú trhovú hodnotu týchto účtov. Príležitosťou pre kyberzločincov je v dnešnom svete krádež a predaj získaných herných trofejí používateľa, ktorých cena sa môže pohybovať až v tisíckach dolárov. Organizovaní kyberzločinci nechcú jednoducho tieto peniaze nechať len tak ležať ladom.

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá