Image
11.2.2013 0 Comments

Téma: Desať výhod Androidu oproti iOS

Každý z operačných systémov má svoje výhody a nevýhody. Tento článok sa zameriava na porovnanie oboch OS z pohľadu priaznivca zeleného robota. Priaznivci iOS by určite našli svojich 10 výhod operačného systému pre zariadenia s logom nakusnutého jablka. Nie je snahou tohto článku vyvolávať „flame war" ale je zaujímavé spoznať preferencie oboch skupín používateľov.

1. Väčší výber zariadení

Oproti niekoľkým typom smartfónu, ktoré predáva Apple, sa na trhu s Android zariadeniami nachádzajú stovky, možno tisícky, zariadení. Hovorí o tom aj počet výrobcov mobilných zariadení, ktorí vsadili na zeleného robota. Spomenúť môžme napríklad Samsung, HTC, Sony, Motorolu, LG, Huawei, ZTE, či iné značky. Na výber máte rôzne uhlopriečky displeja, rôzne rozlíšenia, rôzne výkony, fotoaparáty, nadstavby operačného systému alebo aj funkcie ako napríklad NFC, či Dual-SIM. Hoci nie sú všetky zariadenia "vyladené do posledných detailov", vždy máte možnosť výberu podľa vkusu, či finančnej situácie. A to platí tak pre smartfóny, ako aj tablety.

Android-Devices1.jpg

2. Rôzne cenové skupiny

Zariadenia firmy Apple sa predávajú vo vyšších cenových reláciách. Naopak, zariadenia s operačným systémom Android na trhu sa vyskytujú v rôznych konfiguráciách a cenových reláciách, pričom ceny začínajú už na sume približne 80 - 100 EUR. V obchodoch samozrejme nájdete aj výkonnejšie zariadenia za vyššie ceny, vždy si však môžete vybrať aký smartfón za akú cenu si kúpite. A práve preto je na svete také veľké množstvo Android zariadení. Každý si totižto môže jedno dovoliť, nech už zarába 400 alebo 3000 EUR.

android-smartphone-shopping.jpg

3. Možnosť úpravy

Android ako operačný systém je známy svojou otvorenosťou. Tá okrem rôznych úprav už pri výrobe umožňuje aj úpravy v rukách samotných používateľov. Každý si môže upraviť celé prostredie Androidu, či už hovoríme o widgetoch, animovaných pozadiach či napríklad o alternatívnych klávesniciach. Tí skúsenejší si dokonca môžu trúfnuť na úpravy ako napríklad zmena ROM, zmena zamknutej obrazovky, či celková zmena grafického prostredia. To by veľmi radi využívali aj majitelia zariadení iPhone a iPad, no jednoducho majú smolu. Apple chce kontrolovať základnú sadu svojich aplikácií a jeho cieľom je homogénne prostredie počas celej doby používania. Sú zástancami teórie: "Ak sme niečo urobili takmer dokonalé, prečo by to mal niekto meniť".

android-tool.jpg

4. Živé tapety

Hoci si poviete, že živé tapety v zariadeniach s Androidom sú len maličkosť, mnohí z používateľov konkurenčných zariadení by si veľmi radi dali na svoje pozadie občas akvárium s malými rybičkami, či napríklad koláž svojich obľúbených fotografií. Živé tapety ponúkajú obrovské množstvo možností, existujú stovky typov s rôznymi funkciami a každý si dokáže nájsť animované pozadie, ktoré mu vyhovuje. Na druhej strane, okrem krásy dokáže živé pozadie priniesť aj dôležité informácie ako napríklad predpoveď počasia, či stav vášho zariadenia.

live_walls.png

5. Widgety

Widgety sú jednou zo základných vecí, ktorá odlišuje Android od ostatných operačných systémov. Hoci sa Windows snažil vytvoriť konkurenciu pre widgety vo forme Live Tiles vo svojom Windows Phone OS, ešte stále nedosiahol rovnaký zážitok, aký majú ľudia z používania widgetov. Medzi výhody widgetov môžeme všeobecne zhrnúť obrovské množstvo informácií na vašej ploche bez toho, aby ste museli otvárať aplikáciu. Okrem informácií o počasí, o sociálnych sieťach či o správach zo sveta, môžete na svoje plochy umiestniť napríklad aj základné ovládacie prvky, či hodiny s pekným dizajnom.

springpad-android-widgets-v3.1.png

6. Alternatívne launchery

Ak ste si kúpili Android zariadenie a jeho grafická nadstavba sa vám nepáči alebo vám v nej niečo chýba, jednoducho si za pár drobných, prípadne bezplatne, môžete stiahnuť niektorý z alternatívnych launcherov a svoje prostredie zmeniť podľa svojich predstáv. Takýchto výhod sa však nikdy nedočkajú majitelia zariadení iPhone a iPad, ktorí si musia vystačiť so statickými ikonami a identickým pozadím na všetkých zariadeniach. Nemôžu si tak zmeniť efekt posúvania obrazoviek, štýl ikon, rozloženie ikon v menu či napríklad celkovú tému prostredia.

Android_Launchers.jpg

7. Alternatívne ROM

Ak vám niečo hovorí výraz root, tak vám nebudú cudzie ani alternatívne ROM. Ide o upravené verzie systému Android, ktoré si môžete manuálne stiahnuť a nainštalovať na svoje zariadenie v prípade, že sa vám predinštalovaný systém Android nepáči, alebo vám v ňom chýbajú niektoré z funkcií. Je to jednoducho preinštalovanie celého systému vo vašom Android zariadení. Túto možnosť môžete využiť aj v prípade, že výrobca vášho zariadenia ďalej nepodporuje vývoj nových verzií systému Android pre váš smartfón, či tablet a vy si predsa len chcete novú verziu Androidu dopriať. Alternatívne ROM často prinášajú aj lepší výkon, menšiu spotrebu energie alebo prístup k skrytým funkciám vášho zariadenia. Hoci je proces inštalovania alternatívnej ROM náročný a odporúčame ho len skúsenejším používateľom, benefity, ktoré prináša, nemajú hraníc.

234843_orig.png

8. Integrácia produktov Google a s tým spojené výhody

Množstvo z Google aplikácii v zariadení získate už ako predinštalované, ďalšie si môžete bezplatne nainštalovať kedykoľvek potrebujete alebo chcete. Reč je o službách Gmail, YouTube, Google Dokumenty, Google Mapy, Google Drive, Google Music či napríklad Google + a prehliadač Google Chrome. Ďalšie výhody získate už len tým, že svoje Android zariadenie zaregistrujete pod svojím Gmail účtom. Google vám totižto natívne ponúka možnosť zálohy vašich kontaktov alebo SMS správ (po nainštalovaní aplikácie).

google_apps.png

9. Viac bezplatných aplikácií

Android a iOS sú v jednej veci dosť odlišné. V aplikáciách. Zatiaľ čo sú majitelia zariadení iOS naučení platiť za svoje aplikácie a pri vysokej cene, za ktorú si svoje zariadenie kúpili, im to nerobí žiadny problém, používatelia Androidu sú zvyknutí na to, že takmer vždy existuje bezplatná alternatíva ku aplikácii, ktorú potrebujú. Aj preto je na Google Play Store oveľa viac bezplatných aplikácií, než v obchode AppStore pre iOS. Iné to však je s kvalitou aplikácií a reklamami v aplikáciách. Android developeri sa však veľmi rýchlo učia a postupne dobiehajú kvalitu, ktorú ponúka obchod s aplikáciami pre iOS zariadenia.

android-apps-galaxy1.jpg

10. Rýchlosť progresu

Bugy, lagy a graficky neprívetivé prostredie. To je minulosť, s ktorou musí Android žiť a navždy bude jeho súčasťou. Od prvého vydania operačného systému Android sa však toho veľa zmenilo a Android tím postupne premenil všetky slabiny na výhody svojho operačného systému. Najnovšie verzie systému Android - 4.1 a 4.2 Jelly Bean - sú už používateľsky veľmi prívetivé, ponúkajú krásny Holo dizajn a na bugy, či iné chyby narazíte len minimálne. Rovnako to je aj s vývojom hardvéru. Bohatý trh výrobcov Android zariadení totižto ženie konkurenčný boj obrovským tempom a každý chce mať najlepší, či najvýkonnejší Android na trhu. To posúva aj hranice výrobných možností na trhu. Apple je však konkurenciou pre všetky ostatné operačné systémy a vývoj jeho systému stojí len na jeho pleciach. Preto vývoj nie je až taký rýchly a na trh spoločnosť Apple prináša novinky v pomalšom tempe.

Android-progress copy.jpg

Záver

Čo je výhodou Androidu oproti iOS podľa vášho názoru? Je to rozličnosť hardvéru a softvéru, či iné funkcie, ktoré tieto systémy od seba odlišujú? A v čom je zase lepší iOS oproti Androidu? Podľa čoho ste si vyberali vy vaše mobilné zariadenie? Napíšte nám svoj názor do komentárov pod tento článok.

Zdroj: MojAndroid.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá