SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Televízor vás počúva a vidí

Archív NXT
0

Samsung uviedol na trh nové modely LED televízorov na rok 2013. My sme otestovali 46-palcový model z radu 8000 a boli sme spokojní. Samsung UE46F8000, ako znie oficiálne označenie nového modelu, ponúka viacero funkcií, ktoré patria do kategórie Smart TV. Mnohými z nich disponovali už predchádzajúce generácie televízorov, Samsung však niektoré funkcie zlepšuje a ponuku aplikácií rozširuje.


Smart TV v praxi

Smart TV je obľúbený pojem, ktorý sa používa v súvislosti s televízormi posledných pár rokov. Ak sa pozrieme na neustále sa rozširujúce množstvo funkcií, televízory sú z roka na rok „inteligentnejšie". Z pohľadu nenáročného používateľa však ide o prémiové funkcie, ktoré v mnohých prípadoch ani nemusí využiť, najmä ak chce televízor používať iba na sledovanie televízneho vysielania.

F8000_Vpravo.jpg

Funkcie Smart TV však v mnohých prípadoch poskytujú používateľovi lepší komfort a nové používateľské zážitky. V rámci testovania nového modelu od Samsungu nás oslovilo najmä ovládanie pomocou hlasu. Hoci táto funkcionalita bola dostupná už minulý rok, ide o užitočnú funkciu. Na rozdiel od hlasového ovládania telefónov, či už ide o funkcie Siri, alebo S Voice, ovládanie televízora je veľmi jednoduché. Asi aj z toho dôvodu je medzi dostupnými jazykmi aj čeština, ktorá bude pre mnohých používateľov oveľa schodnejšou alternatívou ako anglický jazyk. Hlasové povely sú veľmi jednoduché. Televízor stačí osloviť frázou „Smart TV" - televízor zareaguje a graficky dá najavo, že povel počul a čaká na ďalšie príkazy. Okrem základných povelov, ako je prepnutie kanála alebo zvýšenie hlasitosti, možno priamo spúšťať niektoré aplikácie, prípadne vstupovať do rozhrania Smart Hubu, čo je vstupná brána k ďalším prémiovým funkciám.

F8000_Vlavo.jpg

Hlasové ovládanie z praktického hľadiska chválime, televízor dokázal vždy správne rozoznať naše príkazy a neprekážala mu ani „slovenská čeština" či nedokonalé vyslovovanie písmena ř. Je jasné, že hlasové ovládanie je v niektorých prípadoch zbytočne zdĺhavé, najmä ak chcete pridať alebo ubrať hlasitosť, ale pri prepínaní kanálov ide o užitočnú funkciu, najmä ak nemáte pri sebe diaľkový ovládač a nechce sa vám ho zháňať. Okrem hlasu sa dá televízor ovládať aj jednoduchými pohybovými gestami, používateľský zážitok je veľmi podobný senzoru Kinect.

Smart Hub je používateľské rozhranie, nadstavba bežných funkcií televízora. Môžete cezeň pristupovať k nainštalovaným aplikáciám alebo si zo služby Samsung Apps sťahovať ďalšie aplikácie a služby. Samostatná obrazovka v rámci používateľského rozhrania je venovaná pripojeným externým diskom USB, z ktorých si môže používateľ prehrávať video, audio alebo pozerať fotografie. V ponuke aplikácií nájdete aj on-line videopožičovňu TopFun a videorelácie denníka SME.

V súvislosti s aplikáciami spomeňme podporu sociálnych sietí, užitočná je aj aplikácia Skype - televízory z radu 8000 majú integrovanú kameru, takže videohovory cez Skype sú maximálne jednoduché a pohodlné. Kameru možno dokonca využiť aj na identifikáciu používateľa. Keďže portál Smart Hub využíva konto Samsung, možno sa do svojho profilu prihlásiť pomocou detekcie tváre. Cez televízor môžete prehliadať aj internet, ale táto funkcia nie je veľmi praktická. Problém spôsobuje písanie - to sa týka aj ostatných aplikácií, ktoré vyžadujú zadávanie väčšieho množstva textu. Jednoducho povedané, diaľkový ovládač je veľmi nepraktický na zadávanie znakov pri písaní. Situáciu nezachraňuje ani druhý diaľkový ovládač s dotykovým touchpadom a integrovaným mikrofónom. Hoci ten je v niektorých prípadoch pohodlnejší, napr. pri pohybe kurzora myši, pri písaní je takmer rovnako nepraktický.

Ekosystém Samsung

Samsung má jednu veľkú výhodu, a to výborné postavenie na trhu televízorov a inteligentných telefón, resp. tabletov. Spoločnosť si túto výhodu uvedomuje a používateľom poskytuje dodatočné funkcie, ak majú viacero zariadení značky Samsung.

Mobil.jpg

Prepojenie s tabletom alebo telefónom je dnes samozrejmosť, a to aj s možnosťou prenosu obrazu na mobilné zariadenie

V prvom rade je to podpora funkcie AllShare, vďaka ktorej sa dá na televízore prehrávať multimediálny obsah z internetového úložiska alebo mobilného zariadenia. AllShare umožňuje využívať aj funkciu Screen Mirroring. V tomto prípade sa displej telefónu/tabletu premieta na televízor a ide o priamu alternatívu k funkcii AirPlay Mirroring, ktorú ponúkajú zariadenia s iOS.

V rámci testovania sme ocenili funkciu Wi-Fi Direct, ktorá umožňuje priamo prepojiť televízor a mobilné zariadenie Samsung - v takomto prípade netreba využiť lokálnu bezdrôtovú sieť a multimediálny obsah sa dá prehrávať priamo. Zdieľanie videa medzi telefónom do televízorom je vďaka Wi-Fi Direct veľmi jednoduché, zariadenie však treba pred každým použitím (ak ste medzitým vypli televízor alebo telefón) opätovne pripojiť.

V tejto súvislosti spomeňme aj možnosť posielať televízne vysielanie do telefónu/tabletu. Táto funkcia je však mierne problematická - aby fungovala, používateľ si musí stiahnuť aplikáciu Samsung SmartView a zariadenie pripojiť k televízoru cez Wi-Fi Direct. No aplikáciu sa nám počas testovania nepodarilo stiahnuť ani do tých zariadení Samsung, ktoré by mali byť podľa opisu oficiálne podporované. Hoci ide o užitočnú funkciu, Samsung má v tomto smere čo zlepšovať. Najmä ak sa pozrieme na ostatné funkcie prepojenia s mobilnými zariadeniami, ktoré nevyžadujú žiadnu aplikáciu, a ak áno, je priamo predinštalovaná v systéme.

Verdikt PC REVUE

Samsung UE46F8000 z hľadiska poskytovaných funkcií považujeme za moderný inteligentný televízor. „Inteligentné" funkcie nie sú iba kozmetické, ale aj využiteľné v praxi. Úplný potenciál televízora využijú najmä majitelia ostatných zariadení od Samsungu.

Cena: 1719 EUR
Zapožičal: Samsung

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať