Image
5.12.2012 0 Comments

Telekomunikační operátori chcú extra poplatky za cezhraničný internet. Bude sa platiť za „roaming“?

internet-economy.jpg Európski telekomunikační operátori poslali žiadosť Medzinárodnej telekomunikačnej únii (ITU). Žiadajú zmenu v posudzovaní internetovej prevádzky. Podľa ich názoru je aktuálna situácia veľmi výhodná pre poskytovateľov obsahu a nevýhodná pre telekomunikačných operátorov.

ITU rokuje v Dubaji od 3. do 14. decembra o nových pravidlách, ide o prvé rokovanie od roku 1988 a telekomunikační operátori veria, že je to ideálna príležitosť, ako vyriešiť problémy týkajúce sa internetovej prevádzky.

Internet momentálne predstavuje voľný trh bez obmedzení, z čoho profitujú poskytovatelia služieb, ako je Google, YouTube alebo Netflix. Internet sa v súčasnosti posudzuje ako jedna medzinárodná sieť a jednotlivé prepojenia siete sa berú do úvahy iba z čisto technického hľadiska. Opačný prípad je vo svete telefónov, kde je prechod medzi jednotlivými sieťami regulovaný a prakticky akákoľvek interakcia s inou sieťou je spoplatnená - aj preto platíme za roaming vyššie ceny ako pri používaní svojej „domácej" siete.

Telekomunikační operátori však žiadajú, aby sa spôsob, ako sa internet posudzuje, zmenil. Keby ich žiadosť bola uznaná, spoločnosti by museli operátorom platiť, keby chceli sprístupniť svoje služby aj v inej krajine. Internet by sa tak posudzoval podobne ako telefonovanie. Takto získané prostriedky by sa mali použiť na vybudovanie nových telekomunikačných sietí. Operátori chcú zachovať internet v takej podobe, ako je dnes, ale chcú poskytovať kvalitnejšie služby za vyššiu cenu. Tú by mali platiť poskytovatelia služieb, resp. distribútori obsahu. Poskytovatelia internetu sa už dlhodobo sťažujú, že veľké spoločnosti ako Google alebo Netflix sa v podstate „vezú zadarmo".

Keby sa však mal internet posudzovať podobným spôsobom ako ostatné telekomunikačné služby, išlo by o komplikovanú situáciu. Zatiaľ čo v prípade klasickej telefónie sú jednotlivé národné siete samostatne spravované, v prípade internetu nie je infraštruktúra takémuto prístupu prispôsobená.

Zdroj: arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá