Image
5.12.2012 0 Comments

Telekomunikační operátori chcú extra poplatky za cezhraničný internet. Bude sa platiť za „roaming“?

internet-economy.jpg Európski telekomunikační operátori poslali žiadosť Medzinárodnej telekomunikačnej únii (ITU). Žiadajú zmenu v posudzovaní internetovej prevádzky. Podľa ich názoru je aktuálna situácia veľmi výhodná pre poskytovateľov obsahu a nevýhodná pre telekomunikačných operátorov.

ITU rokuje v Dubaji od 3. do 14. decembra o nových pravidlách, ide o prvé rokovanie od roku 1988 a telekomunikační operátori veria, že je to ideálna príležitosť, ako vyriešiť problémy týkajúce sa internetovej prevádzky.

Internet momentálne predstavuje voľný trh bez obmedzení, z čoho profitujú poskytovatelia služieb, ako je Google, YouTube alebo Netflix. Internet sa v súčasnosti posudzuje ako jedna medzinárodná sieť a jednotlivé prepojenia siete sa berú do úvahy iba z čisto technického hľadiska. Opačný prípad je vo svete telefónov, kde je prechod medzi jednotlivými sieťami regulovaný a prakticky akákoľvek interakcia s inou sieťou je spoplatnená - aj preto platíme za roaming vyššie ceny ako pri používaní svojej „domácej" siete.

Telekomunikační operátori však žiadajú, aby sa spôsob, ako sa internet posudzuje, zmenil. Keby ich žiadosť bola uznaná, spoločnosti by museli operátorom platiť, keby chceli sprístupniť svoje služby aj v inej krajine. Internet by sa tak posudzoval podobne ako telefonovanie. Takto získané prostriedky by sa mali použiť na vybudovanie nových telekomunikačných sietí. Operátori chcú zachovať internet v takej podobe, ako je dnes, ale chcú poskytovať kvalitnejšie služby za vyššiu cenu. Tú by mali platiť poskytovatelia služieb, resp. distribútori obsahu. Poskytovatelia internetu sa už dlhodobo sťažujú, že veľké spoločnosti ako Google alebo Netflix sa v podstate „vezú zadarmo".

Keby sa však mal internet posudzovať podobným spôsobom ako ostatné telekomunikačné služby, išlo by o komplikovanú situáciu. Zatiaľ čo v prípade klasickej telefónie sú jednotlivé národné siete samostatne spravované, v prípade internetu nie je infraštruktúra takémuto prístupu prispôsobená.

Zdroj: arstechnica.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá