Image
5.12.2012 0 Comments

Telekomunikační operátori chcú extra poplatky za cezhraničný internet. Bude sa platiť za „roaming“?

internet-economy.jpg Európski telekomunikační operátori poslali žiadosť Medzinárodnej telekomunikačnej únii (ITU). Žiadajú zmenu v posudzovaní internetovej prevádzky. Podľa ich názoru je aktuálna situácia veľmi výhodná pre poskytovateľov obsahu a nevýhodná pre telekomunikačných operátorov.

ITU rokuje v Dubaji od 3. do 14. decembra o nových pravidlách, ide o prvé rokovanie od roku 1988 a telekomunikační operátori veria, že je to ideálna príležitosť, ako vyriešiť problémy týkajúce sa internetovej prevádzky.

Internet momentálne predstavuje voľný trh bez obmedzení, z čoho profitujú poskytovatelia služieb, ako je Google, YouTube alebo Netflix. Internet sa v súčasnosti posudzuje ako jedna medzinárodná sieť a jednotlivé prepojenia siete sa berú do úvahy iba z čisto technického hľadiska. Opačný prípad je vo svete telefónov, kde je prechod medzi jednotlivými sieťami regulovaný a prakticky akákoľvek interakcia s inou sieťou je spoplatnená - aj preto platíme za roaming vyššie ceny ako pri používaní svojej „domácej" siete.

Telekomunikační operátori však žiadajú, aby sa spôsob, ako sa internet posudzuje, zmenil. Keby ich žiadosť bola uznaná, spoločnosti by museli operátorom platiť, keby chceli sprístupniť svoje služby aj v inej krajine. Internet by sa tak posudzoval podobne ako telefonovanie. Takto získané prostriedky by sa mali použiť na vybudovanie nových telekomunikačných sietí. Operátori chcú zachovať internet v takej podobe, ako je dnes, ale chcú poskytovať kvalitnejšie služby za vyššiu cenu. Tú by mali platiť poskytovatelia služieb, resp. distribútori obsahu. Poskytovatelia internetu sa už dlhodobo sťažujú, že veľké spoločnosti ako Google alebo Netflix sa v podstate „vezú zadarmo".

Keby sa však mal internet posudzovať podobným spôsobom ako ostatné telekomunikačné služby, išlo by o komplikovanú situáciu. Zatiaľ čo v prípade klasickej telefónie sú jednotlivé národné siete samostatne spravované, v prípade internetu nie je infraštruktúra takémuto prístupu prispôsobená.

Zdroj: arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá