SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Telefón od Googlu a Dual SIM smartfón

Archív NXT
0

Slovo Nexus v názve produktu vždy vyvolá záujem, pretože telefóny a tablety s týmto prívlastkom sa na trhu objavujú s istou pravidelnosťou každý rok. Vždy sa od nich očakáva niečo špeciálne a tak trochu im hrá do karát aj spolupráca s vyhľadávacím gigantom.

Pozreli sme sa, ako je na tom najnovší model z tejto série. Máme tu aj lacnejší smartfón, opäť model na dve SIM karty a so slušným výkonom.

Test telefonov - nahlad 01-3.jpg

Technické parametre a výsledky benchmarkov testovaných smartfónov

GIGABYTE GSmart GS202

Aktuálne je trh zaplavený rôznymi vlajkovými loďami smartfónov od všetkých významných svetových hráčov. A pritom si v tichosti našla cestu na Slovensko aj značka Gigabyte so svojimi mobilmi GSmart. Ako prvému sme sa pozreli na zúbok 4,3-palcovému modelu GSmart GS202. Ide o smartfón pracujúci s dvoma SIM kartami súčasne, pričom obe sú aktívne. Používatelia v našich končinách poznajú Gigabyte ako výrobcu základných dosiek a grafických kariet, a preto sa táto značka v oblasti smartfónov snaží zaujať najmä cenou. A 4,3-palcový telefón s 1 GHz procesorom, Wi-Fi, GPS či Androidom ICS za 199 eur nie je vôbec zlá ponuka. Ruku na srdce - koľko vašich známych má dva telefóny a vždy sa jeden vybíja?

gsmart1.jpg

GSmart 202 sme skúmali zhora-zdola, prekvapilo nás kvalitné konštrukčné spracovanie, aj keď prevažne plastové. Distribútor dováža na Slovensko čierny aj biely model. Smartfón s príjemnými rozmermi a bežnou hmotnosťou 147 gramov má pod zadným obalom dve šachty na SIM karty, pričom obe pracujú súčasne. Telefón má teda dva čipy (aj dve čísla IMEI). Hneď v úvode, prípadne neskôr v nastaveniach si môžete určiť, ktorá SIM karta bude aktívna na hovory, SMS správy či dáta. Samozrejme, toto rozhodnutie môžete zmeniť napr. počas rozpísanej správy či tesne pred hovorom. Keď sme pri telefonátoch, príjemné prekvapenie je hlasné odpočúvanie, no niekoľko ľudí sa nám sťažovalo na „plechový" zvuk na druhej strane. My však chválime dobrý signál aj v oblastiach, kde býva typicky s príjmom problém.

Pod 4,3-palcovým displejom sa nachádzajú tri dotykové tlačidlá. Na bočnej hrane sa dá ešte upraviť hlasitosť, na vrchnej hrane sa nachádza tlačidlo zapnutia vedľa rozhrania microUSB (mohlo ísť skôr na spodnú stranu). Displej disponuje rozlíšením WVGA (800 × 480 pixelov). Ide o panel IPS, takže má veľmi pekné farby, a hoci je to lacný telefón, aj výborné pozorovacie uhly. Napriek pomerne veľkému displeju nemáte pocit, že by ste mali v rukách monštrum, skôr sympatický telefón. A jedna nevýhoda, vyplývajúca skôr z cenového kompromisu - displej nie vždy reaguje podľa očakávania. Presnejšie povedané, sem-tam sa na vás „vykašle" a nezareaguje vôbec. Chce to iba trocha trpezlivosti.

Srdcom modelu GSmart GS202 je 1 GHz procesor s 512 MB RAM a táto dvojica poháňa operačný systém Android 4.0 ICS. Ten mu sedí, ak procesor nezaťažíte mnohými súčasne spustenými aplikáciami. Ak zvyknete pracovať s jednou či dvoma aplikáciami, nebudete mať problém so svižnosťou. Treba si však dať pozor, aby na pozadí nebolo spustených mnoho aplikácií, vtedy má GSmart mierne problémy s rýchlosťou reakcie. Internej pamäte sú 4 GB, z toho okolo 3 GB je voľných pre používateľa. Samozrejmá je možnosť rozšírenia o karty microSD do 32 GB. Externá pamäťová karta nie je súčasťou dodávky, v balení nájdete ešte jednoduché hudobné slúchadlá. Ak máte radi hudbu, radšej ich vymeňte :-).

Zo zaujímavých funkcií telefónu spomeňme možnosť odomykania displeja „skenom" tváre, ktorý sa nám nepodarilo oklamať predostretou fotografiou. Ďalej nás zaujala možnosť sekvenčného snímania 16 záberov fotoaparátom v plnom rozlíšení za sebou. Výsledná kvalita snímok je dosť slabá, fotografie sú určené skôr na rýchle zdieľanie (Facebook, WhatsApp a pod.), a nie na tlač. S konektivitou sme nemali najmenší problém. V domácej sieti sme surfovali dostatočne rýchlo cez HSDPA na downloade do 7,2 Mbit/s a na uploade cez HSUPA do 5,76 Mbit/s. Nechýba Wi-Fi, Bluetooth, GPS.

Batéria s kapacitou 1500 mAh by na prvý pohľad mohla postačovať. Veľa však závisí od štýlu práce s telefónom. Pri každodennom aktívnejšom živote môžete počítať s nabíjaním každý večer, prípadne odporúčame zakúpenie autonabíjačky, čo je investícia za pár eur. Pri šetrnejšom režime sme sa dostali na 1,5 dňa výdrže, zaujímavé je, že do plného stavu sa batéria pomerne dlho nabíja (asi 4 hodiny). V konečnom zúčtovaní Gigabyte chválime rozhodne za vstup na slovenský trh, pre ktorý budú nové telefóny GSmart oživením pre cenovo citlivého používateľa, ktorý chce konečne dva telefóny vymeniť za jeden „dvojsimkový" model.

Hodnotenie

Cena, dve SIM karty, vhodný aj na miesta so zlým signálom, displej IPS
Kapacita RAM, občasné nereagovanie displeja

Cena: 199 EUR
Zapožičal: ASBIS SK


LG Nexus 4

Na Nexus 4 mnohí netrpezlivo čakali už pred koncom roka. V USA a „vybraných" krajinách Európy sa mnohí aj dočkali už v novembri. Na Slovensku sa objavil trochu neskôr, podstatné je, že jeden z najvýznamnejších telefónov je už na trhu.

LGE960_NEXUS.jpg

Vyhotovenie je vynikajúce. Ochranné sklo typu Gorilla Glass 2 je po bokoch mierne zahnuté, takže skutočne splýva s rámom telefónu. Špecialitou je zadná strana so špeciálnym šrafovaním, vytvoreným laserom. Na svetle sa budú malé štvorčeky trblietať. Boky sú pogumované a telefón sa veľmi dobre drží v ruke. Nepríjemná vlastnosť je však paradoxne jeho dokonale hladké spracovanie. Toto je „najšmykľavejší" telefón, aký sme kedy v našej redakcii testovali. Viackrát preto skončil na zemi. Stačí ho odložiť na mierne zošikmenú plochu a pomaly sa po nej zošmykne. Podobne je to aj s posúvaním telefónu po stole. S Nexusom môžete hrať doslova aj curling a nebude treba ani zametať :-).

Škoda toho klzkého povrchu prednej alebo zadnej strany, počítajte s faktom, že telefón vám párkrát spadne na zem. Aj napriek tomu sa však na ňom neobjavil ani malý škrabanec. V tomto smere ide skutočne o unikát. Nech už odporcovia plastu hovoria čokoľvek, takúto odolnosť s hliníkom nedosiahnete. Máme na mysli škrabance, nie celkovú výdrž. Horná strana má audiokonektor, na boku je potom ovládanie hlasitosti, slot na kartu microSIM a na druhej strane tlačidlo na zapnutie telefónu. Spodná časť je tradične vyhradená konektoru microUSB. Akumulátor nie je vymeniteľný, no to už nevnímame ako nevýhodu. Zadná strana má fotoaparát zapustený pod krytom. Okolo neho je priehľadná plocha bez uvedených štvorčekov. LED blesk je zapustený v jednej línii so zadným krytom. Ovládacie prvky sú virtuálne a tri tlačidlá tvoria súčasť displeja. Naspodku pod displejom je viacfarebná dióda, ktorú uvidíte, až keď nenásilným blikaním charakterizuje zmeškaný hovor, prijaté správy alebo udalosť z Facebooku. Samozrejme, hlásenia z FB svietia namodro. Mohla by síce indikovať aj nabíjanie akumulátora, ale dá sa bez toho zaobísť.

02 Nexus4.jpg

1 - špeciálny tenký displej pôsobí, akoby boli všetky prvky zobrazené priamo navrchu, 2 - Okraje ochranného skla sú zahnuté, 3 - LED dióda ukrytá v ráme telefónu

NexBack.png

1 - 8 Mpix fotoaparát, 2 - LED blesk, 3 - reproduktor na hlasité odpočúvanie, 4 - štvorčeky zobrazujúce sa pri odraze svetla - toto je fotografia, v reáli je odraz tmavší, netreba sa báť nadmerného trblietania :-)

Technické parametre sú adekvátne high-end modelu dneška a štvorjadrový procesor si svoju úlohu plní veľmi dobre. Po pár dňoch testovania sme si vlastne uvedomili, že sa tu nič nezasekáva, hlavné obrazovky sa nemusia znova prekresľovať po skončení náročnejšej hry a prepínanie aplikácií je prakticky okamžité. Otázkou je, pre koho je tento mobil určený. Má len operačný systém s aplikáciami od Googlu, ani LG nepridalo svoje programy do základnej výbavy. Všetko si budete musieť stiahnuť samostatne. Nám sa telefón zapáčil najmä preto, že dokonale ťaží z rýchlosti nového Androidu a pamäť zbytočne nepožierajú už po zapnutí doplnky ako grafická nadstavba a rôzne funkčné zlepšenia. 2 GB RAM je hodnota, ktorá bez dodatočných nadstavieb systému skutočne postačuje. Prepínanie medzi videom na YouTube a prehliadačom s ôsmimi kartami je okamžité. Rovnako ako s aplikáciami je to aj s widgetmi. Máte k dispozícii len tie základné pre programy integrované v systéme.

Špecialitou je fotoaparát. Fotky hodnotíme ako výborné a sférické fotografie sú skutočne návykové. Pár pokusov tu už bolo aj pri iných modeloch, no Nexus 4 v tomto smere jednoznačne vedie. Stačí zvoliť tento režim a otáčať telefónom v priestore podľa bodov na displeji. Za krátku chvíľu si vytvoríte efektnú fotografiu celého priestoru v horizontálnom aj vertikálnom smere. Na ovládanie fotoaparátu si treba chvíľu zvykať, funguje na princípe kruhového ovládača na displeji a následného výberu príslušnej voľby.

Ako to už býva, daňou za to bude vyššia spotreba energie. Telefón sme používali pomerne často, a tak nabíjanie bolo na dennom poriadku. Smartfón má certifikáciu na bezdrôtové nabíjanie a, samozrejme, aj NFC, ktoré využijete napríklad na bezhotovostné platby už aj na Slovensku. Mierne výhrady máme k snímaču okolitého osvetlenia. Ani na dennom svetle nezvýšil jas displeja na maximálnu hodnotu, a tak sme ho radšej vypli. Toto však nie je problém iba Nexusu, ale aj iných modelov, napríklad Sony Xperia T.

Hodnotenie

Výkonný štvorjadrový CPU a grafický čip Adreno 320, 2 GB RAM, Gorilla Glass 2, čistý systém pre zdatnejších používateľov, sférický režim fotoaparátu
Príliš hladký povrch, riziko zošmyknutia a pádov

Cena: 490 EUR
Zapožičal: LG Electronics


Telefóny od Googlu

LG Nexus 4 už názvom prezrádza, že ide o štvrtý telefón pripravený v spolupráci s Googlom. Prvý model Nexus One bol uvedený na trh v januári 2010 a ešte so známym trackballom ho pripravilo HTC. Ďalšie dva modely (Nexus S a Galaxy Nexus) vyvinul Samsung. Aktuálny Nexus je v histórii prvý s možnosťou indukčného nabíjania. Podporované sú dnes oficiálne už len posledné dva uvedené modely. Na tie budú dostupné aktualizácie na najnovšie operačné systémy Android OS, Nexus S oficiálne podporuje aktualizácie do verzie 4.1.2.

Nexus_One.jpg

Nexus One - CPU: 1 GHz Scorpion, GPU: Adreno 200, 512 MB RAM, 3,7" super LCD s rozlíšením 480 × 800 bodov

Nexus_S.jpg

Nexus S - CPU: 1 GHz, GPU: PowerVR SGX 540 200 MHz, 512 MB RAM, 4" super AMOLED LCD s rozlíšením 480 × 800 bodov

GalaxyNex.jpg

Galaxy Nexus - CPU: 1,2 GHz Dual-Core, GPU: PowerVR SGX540 384 MHz, 4,65" HD super AMOLED LCD s rozlíšením 720 × 1280 bodov

Verdikt PC REVUE

Gigabyte GSmart GS202 je pozoruhodný model na dve SIM karty. Neláme výkonnostné rekordy, no pri cene 199 EUR mu pár drobností a menšie rezervy v technickej výbave bez výhrad odpustíme. Chválime aj konštrukčné vyhotovenie telefónu. LG Nexus 4 je skutočne výkonný telefón. Silný procesor aj grafická karta a veľký 4,7" displej umožnia využívať smartfón aj na hranie hier. Nielen benchmarky, ale aj praktické testy ukázali, že je to výborný spoločník pre každého, kto chce rýchly telefón so špičkovou výbavou a premysleným dizajnom.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať