26.10.2012 0 Comments

Technoogie od Inteu na klinike neonatológie v Košiciach

Spoločnosť Intel v spolupráci s klinikou neonatológie patriacou pod Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach dnes po prvýkrát predstavujú verejnosti jedno z najmodernejších riešení na záchranu tých najcennejších ľudských životov predčasne narodených detí.

Peter Krcho, PhD., prednosta kliniky neonatológie Perinatologického centra v Košiciach hovorí,: „Pri starostlivosti o detských pacientov, ktorých si privážame vo veku už od 24 týždňa gravidity rozhodujú naozaj sekundy. Títo pacienti sú totiž odkázaní na výsostne špecializovanú a intenzívnu starostlivosť, bez ktorej by nedokázali prežiť na tomto svete ani niekoľko minút." Moderné technológie však dnes dokážu priam zázraky. „Už od roku 2005 experimentujeme v rámci našej kliniky s informačnými technológiami, ktoré podľa môjho názoru sú pri takejto liečbe nenahraditeľné. Až v tomto roku sme však uviedli do života naozaj taký systém, ktorý nám dokáže spoľahlivo a okamžite pomôcť sa spoločne a hlavne správne rozhodnúť," pokračuje Krcho. „Do budúcna zvažujeme využitie tabletov a ultrabookov pri sprostredkovaní prvej vizuálnej komunikácie rodičky s novorodencom bezprostredne po jeho narodení. Cieľom je podpora prvého kontaktu matky s predčasne narodeným dieťatkom. Ten je mimoriadne problematický, keďže po odlúčení sa obaja nachádzajú v kritickom stave," vysvetľuje plány kliniky neonatológie doktor Krcho.

Riešenie využíva unikátne prepojenie tabletov s technológiami spoločnosti Intel s informačným systémom kliniky neonatológie, ktoré poskytuje službukonajúcim lekárom a sestrám okamžitý prístup ku dôležitým informáciám o stave pacientov. Jednoduchým pohybom prstov tak dostáva ošetrujúci personál akékoľvek potrebné dáta, či už ide o aktuálne záznamy z ultrazvuku alebo iných obrazových dát, v priebehu niekoľkých sekúnd priamo do dlane, čo neraz napomáha pri okamžitom rozhodovaní a záchrane života.

Pavel Kubu zo spoločnosti Intel dodáva,: „Na tomto projekte pracujeme s klinikou neonatológie už dlhší čas a výsledky, ktoré dnes máme k dispozícii ma napĺňajú šťastím. Myslím si, že nie je lepší príklad toho, akým významným pomocníkom dokážu byť dnes informačné technológie, ktoré sa využívajú správnym spôsobom. Vďaka ultra-tenkým zariadeniam, ako sú ultrabooky alebo tablety s architektúrou spoločnosti Intel dokážeme dať lekárom do rúk také nástroje a možnosti, ktoré zásadne a významne zvyšujú kvalitu ako aj bezpečnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Pre tých, ktorí to majú do Košíc ale predsa len ďaleko - projekt bol prihlásený do kategórie IT projekt roka počas práve prebiehajúceho kongresu ITAPA v bratislavskom hoteli Crown Plaza, kde sa nám podarilo priniesť aj malú ukážku tohto systému vrátane plne funkčného inkubátora.

Tento projekt s oficiálnym názvom „Vizualizácia ultrazvukových nálezov u kriticky chorých novorodencov" získal Špeciálnu cenu konferencie ITAPA.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 2

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá