26.10.2012 0 Comments

Technoogie od Inteu na klinike neonatológie v Košiciach

Spoločnosť Intel v spolupráci s klinikou neonatológie patriacou pod Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach dnes po prvýkrát predstavujú verejnosti jedno z najmodernejších riešení na záchranu tých najcennejších ľudských životov predčasne narodených detí.

Peter Krcho, PhD., prednosta kliniky neonatológie Perinatologického centra v Košiciach hovorí,: „Pri starostlivosti o detských pacientov, ktorých si privážame vo veku už od 24 týždňa gravidity rozhodujú naozaj sekundy. Títo pacienti sú totiž odkázaní na výsostne špecializovanú a intenzívnu starostlivosť, bez ktorej by nedokázali prežiť na tomto svete ani niekoľko minút." Moderné technológie však dnes dokážu priam zázraky. „Už od roku 2005 experimentujeme v rámci našej kliniky s informačnými technológiami, ktoré podľa môjho názoru sú pri takejto liečbe nenahraditeľné. Až v tomto roku sme však uviedli do života naozaj taký systém, ktorý nám dokáže spoľahlivo a okamžite pomôcť sa spoločne a hlavne správne rozhodnúť," pokračuje Krcho. „Do budúcna zvažujeme využitie tabletov a ultrabookov pri sprostredkovaní prvej vizuálnej komunikácie rodičky s novorodencom bezprostredne po jeho narodení. Cieľom je podpora prvého kontaktu matky s predčasne narodeným dieťatkom. Ten je mimoriadne problematický, keďže po odlúčení sa obaja nachádzajú v kritickom stave," vysvetľuje plány kliniky neonatológie doktor Krcho.

Riešenie využíva unikátne prepojenie tabletov s technológiami spoločnosti Intel s informačným systémom kliniky neonatológie, ktoré poskytuje službukonajúcim lekárom a sestrám okamžitý prístup ku dôležitým informáciám o stave pacientov. Jednoduchým pohybom prstov tak dostáva ošetrujúci personál akékoľvek potrebné dáta, či už ide o aktuálne záznamy z ultrazvuku alebo iných obrazových dát, v priebehu niekoľkých sekúnd priamo do dlane, čo neraz napomáha pri okamžitom rozhodovaní a záchrane života.

Pavel Kubu zo spoločnosti Intel dodáva,: „Na tomto projekte pracujeme s klinikou neonatológie už dlhší čas a výsledky, ktoré dnes máme k dispozícii ma napĺňajú šťastím. Myslím si, že nie je lepší príklad toho, akým významným pomocníkom dokážu byť dnes informačné technológie, ktoré sa využívajú správnym spôsobom. Vďaka ultra-tenkým zariadeniam, ako sú ultrabooky alebo tablety s architektúrou spoločnosti Intel dokážeme dať lekárom do rúk také nástroje a možnosti, ktoré zásadne a významne zvyšujú kvalitu ako aj bezpečnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Pre tých, ktorí to majú do Košíc ale predsa len ďaleko - projekt bol prihlásený do kategórie IT projekt roka počas práve prebiehajúceho kongresu ITAPA v bratislavskom hoteli Crown Plaza, kde sa nám podarilo priniesť aj malú ukážku tohto systému vrátane plne funkčného inkubátora.

Tento projekt s oficiálnym názvom „Vizualizácia ultrazvukových nálezov u kriticky chorých novorodencov" získal Špeciálnu cenu konferencie ITAPA.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá