SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Technológie pre zdravší život

0

Vizionári, výrobcovia a dizajnéri sa určite už teraz zaoberajú otázkou, čo príde po vlne smartfónov a tabletov, ktorá vtiahla do digitálneho sveta aj spotrebiteľov, ktorí počítače dovtedy až tak veľmi nemuseli. Určite existuje viacero kandidátov na „Next Big Thing“, pokúsim sa načrtnúť jeden možný scenár.

Všetci vieme, že by sme mali dodržiavať pitný režim, že by sme sa mali zdravo stravovať, správne dýchať, mať primerané pohybové aktivity ako protiváhu k sedavému spôsobu života, nemali chodiť spať príliš neskoro a nájsť si počas dňa čas aspoň pár minút na upokojenie mysle a nájdenie vnútornej rovnováhy. Pravda je, že väčšinu z toho nedodržiavame, v lepšom prípade iba niečo z toho a iba čiastočne. Príčinou je naša lenivosť, pohodlnosť, zábudlivosť, nevedomosť, nezáujem či uponáhľaný spôsob života. A následkom sú zdravotné problémy, keď nám telo po rokoch zanedbávania „prevádzkového poriadku“ dáva signál, že by sme sa oň mali viac starať. Obezita, problémy so srdcom, chrbticou, trávením, depresie, nervozita, „blbá“ nálada atď., to všetko je len pár príznakov, že niečo nie je v poriadku. Ak nepočúvneme ani príznaky, prídu choroby a všetko, čo s tým súvisí. Vráťme sa však k príčinám.

Keby sme boli dostatočne uvedomelí, zvládneme aj lenivosť, zábudlivosť či uponáhľanosť. Pravda je, že zatiaľ takí ešte nie sme, aspoň nie všetci, ale zdravý chce byť, samozrejme, každý. V takejto situácii môžu byť technológie šikovným pomocníkom, ktorý nám pomôže prekonať niektoré uvedené prekážky.

Budúcou „veľkou vecou“ by teda mohli byť smartfóny či smart hodinky doplnené alebo prepojené so snímačmi rôznych fyziologických veličín – tepovej frekvencie, dychu, teploty, odporu kože, potu atď. Je možné, že niektoré z nasledujúcich scenárov budú znieť trošku ako sci-fi, ale keď si uvedomíme vyspelosť súčasných technológií, je to možno len otázka krátkeho času.

Pitný režim by mohla kontrolovať aplikácia v smart hodinkách pomocou zabudovanej jednej alebo viacerých kamier. Softvér na rozpoznávanie obrazu identifikuje tvár, fľašu alebo pohár pri ústach, analyzuje objem tekutiny pred napitím a po ňom alebo počet glgov. V prípade, ak nebudeme dodržiavať pitný režim, „apka“ nám pripomenie, že treba doplniť stav „prevádzkových kvapalín“. Ako v aute, keď treba dotankovať ...J

Aplikácie na meranie športových aktivít, ktoré dokážu vypočítať prejdené trasy či spotrebované kalórie, existujú už teraz a sú fakt výborné. Mali by ísť však ešte ďalej tak, aby priebežne merali všetky aktivity počas 24 hodín, automaticky by rozpoznali charakter činností vrátane sedenia za počítačom, upratovania či spania. Merali by pomer pasívnych a aktívnych činností a v prípade prevládania tých prvých by nás upozornili, koľko krokov či iných aktivít treba ešte v daný deň urobiť, aby sme splnili denný výdaj kalórií.

Kontrolovať správne dýchanie bude asi trošku náročnejšie, opäť by ho mohol monitorovať softvér na rozpoznávanie obrazu podľa pohybov hrudného koša alebo mikrofónu a zvuku vzduchu vychádzajúceho cez nos a ústa. Minimálne by sa dalo identifikovať plytké dýchanie a vydať upozornenie, pokiaľ by trvalo pridlho.

Naše telo má vlastnú inteligenciu a úžasne reguluje všetky vnútorné pochody tak, aby sme ho mohli čo najlepšie používať. My mu to však dosť komplikujeme napríklad nesprávnym prísunom „pohonných“ a stavebných látok. Nejeme pravidelne, ale nárazovo, potom sme hladní a zjeme viac, ako by sme mali. Jeme v nesprávnom čase, na začiatku dňa, keď telo potrebuje energiu, nestíhame raňajky a dobiehame to večer, keď s tým telo už nemá čo urobiť, a tak to ukladá na horšie časy. Rovnako myslíme skôr na to, čo chutí nám, ako na to, čo a v akom pomere potrebuje naše telo – proteíny, tuky, sacharidy, vlákninu, minerálne látky, aminokyseliny atď. Iný pomer týchto látok by malo mať jedlo pred odchodom do práce, iný pomer pred športom, iný pomer po skončení športu a, samozrejme, iný na konci dňa. Iný pomer a objem by mala mať každá stravná jednotka pri chudnutí, iný pri naberaní svalovej hmoty. Už teraz existujú „apky“, ktoré nastavujú jedálny lístok pre výkonnostných športovcov, ktorí musia veľmi prísne strážiť prísun a výdaj živín. Prísun a výdaj živín by sme si však mali strážiť všetci a to, že tak nerobíme, dokazujú obrovské problémy napr. s obezitou. Aplikácia, ktorá by to strážila, by na to využívala vstupné údaje o aktuálnej výške, hmotnosti a type našej postavy, ako aj želaný cieľový stav, ktorý by sme chceli dosiahnuť. Využívala by údaje z už spomenutej „apky“ na monitorovanie všetkých aktuálnych činností , ako aj údaje z kalendára, v ktorom by boli komplexne vyznačené všetky plánované budúce aktivity – práca, fitnes, kino či víkendové rýľovanie záhrady. Na základe týchto dát by nastavovala jedálny lístok tak, aby telo dostalo presne taký objem a zloženie živín, ktoré bude na danú činnosť potrebovať, a nemuselo si nič odkladať na horšie časy.

Aplikácia by  získavala aj údaje z kamery snímajúcej jedlo, ktoré sa práve chystáme skonzumovať. Rozpoznávaním obrazu by identifikovala, čo sa nachádza na tanieri alebo čo si práve dávame do úst. Tak by vedela, do akej miery dodržiavame naplánovaný jedálny lístok a koľko zmrzlín, pizze či čokolády išlo do tela mimo plánu J. A následne by nás upozornila, čo to urobí v našom tele a do akej miery sa posunieme mimo plánu, resp. želaného stavu.

Trochu to pripomína výchovu a kontrolu na úrovni malých detí, ale v skutočnosti sa tak naozaj často správame, robíme veci, o ktorých vieme, že nie sú správne, zabúdame na to, čo by sme mali robiť, ale nerobíme,  podceňujeme následky našich nesprávnych rozhodnutí. Finálne rozhodnutie bude, samozrejme, vždy len na nás, technológie nám môžu len jemne pripomenúť, keď robíme niečo sami proti sebe, a pomôcť dosiahnuť želaný stav, v tomto prípade zdravší život. 

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať