Image
23.1.2014 0 Comments

Technológie, médiá a telekomunikácie: Predpovede na rok 2014

phablet.jpg V roku 2014 phablety, t. j. inteligentné telefóny väčších rozmerov spájajúce mobilné telefóny a tablety do jedného zariadenia, predbehnú v predaji tradičné tablety o 25 mld. USD a celkový celosvetový objem predaja smartfónov, tabletov, osobných počítačov, TV setov a hracích konzol prekoná v roku 2014 hranicu 750 mld. USD.

Veľký záujem vyvolajú aj nositeľné technológie, ktorých sa predá vyše 10 miliónov kusov, 50 miliónov domácností zdvojnásobí počet predplatených televíznych služieb. Uvádza to 13. vydanie štúdie spoločnosti Deloitte Prognózy vývoja v oblasti TMT (TMT Predictions), ktorá vychádza každoročne začiatkom januára. Štúdia takisto predpokladá, že v nasledujúcich rokoch sa tento rast stabilizuje, pretože využitie jednotlivých typov zariadení sa bude čoraz viac prepájať.

Okrem toho trh so smartfónmi, ktoré predstavujú najčastejšie zastúpenú zložku v tzv. centre zábavy (converged living room) s výnosmi vo výške 375 mld. USD v roku 2014, vo všetkých vekových kategóriách dosahuje vrchol predajnosti. Jedinú výnimku predstavuje veková kategória nad 55 rokov, kde sa tento rok očakáva prudký nárast v používaní týchto zariadení.

Štúdia sa venuje aj problematike virtuálnych návštev lekárov (tzv. eVisits) a predpovedá masové rozšírenie ich využitia. Rok 2014 považujeme v súvislosti s využívaním virtuálnych návštev lekárov za bod zvratu, a to čiastočne tlakom na zníženie nákladov na zdravotnú starostlivosť a zvýšenie jej kvality, ale predovšetkým pre zmeny v infraštruktúre technológií a telekomunikácií.

Medzi ďalšie významné zistenia a podrobnosti súvisiace s tohtoročnou štúdiou o prognózach v oblasti TMT, ktoré v roku 2014 ovplyvnia trh, patria:

Technológie

 • Nositeľné technológie: v hlavnej úlohe oči - očakáva sa, že predaj „inteligentných" okuliarov, fitnes náramkov a hodiniek by v roku 2014 mal dosiahnuť približne 10 miliónov kusov v celkovej hodnote 3 mld. USD. Najvyššie výnosy by mali priniesť inteligentné okuliare, ktorých sa predajú asi 4 milióny kusov s priemernou predajnou cenou vo výške 500 USD. Predaj inteligentných fitnes náramkov sa očakáva približne v objeme 4 milióny kusov s priemernou predajnou cenou 140 USD a predaj inteligentných hodiniek v objeme 2 milióny kusov s priemernou predajnou cenou okolo 200 USD.
 • Obývacia izba ako centrum zábavy vynesie 750 mld. USD: nastáva stabilizácia rastu - globálne tržby z predaja inteligentných telefónov, tabletov, osobných počítačov, TV setov a hracích konzol prekročia v roku 2014 hranicu 750 mld. USD. Tohtoročné očakávané hodnoty predstavujú nárast o 50 mld. USD oproti roku 2013 a takmer dvojnásobok celkového objemu predaja v roku 2007. Je však pravdepodobné, že dôjde k stabilizácii. Očakáva sa, že rast tržieb bude pokračovať aj naďalej, ale pomalším tempom ako za posledných 10 rokov, pričom horná hranica sa pravdepodobne ustáli vo výške 800 mld. USD za rok.
 • Hromadné on-line kurzy: zatiaľ nejde o revolúciu, blýska sa však na dobré časy - počet študentov hromadných on-line kurzov MOOC (Massive Open Online Courses) síce oproti roku 2012 vzrastie dvojnásobne na viac ako 10 miliónov kurzov, ale malý počet úspešne absolvovaných kurzov znamená, že len necelých 0,2 % všetkých kurzov dokončených v roku 2014 budú kurzy MOOC. Narastajúce povedomie o on-line vzdelávaní bude vzdelávacie inštitúcie nútiť zvyšovať investície do tejto oblasti, povedie k vyššej akceptácii on-line kurzov v dôsledku toho, že táto forma vzdelávania bude akreditovaná, a zvýši prijatie on-line kurzov aj v rámci podnikových školení.
 • eVisists: osobné návštevy lekárov v 21. storočí - v celosvetovej miere dôjde v roku 2014 k 100 miliónom virtuálnych návštev lekárov (tzv. eVisits), ktoré v porovnaní s osobnými návštevami lekárov môžu ušetriť viac ako 5 mld. USD, čo oproti údajom z roku 2012 predstavuje 400-percentný nárast.
 • Vznik nových druhov: stratifikácia trhu s tabletmi - počet používateľov kompaktných tabletov (s obrazovkou menšou ako 9 palcov) po prvýkrát prekoná počet používateľov klasických tabletov (s obrazovkou s rozmermi 9 a viac palcov). Očakávame, že do konca 1. štvrťroka 2014 dosiahne počet kompaktných tabletov hranicu 165 miliónov, čím mierne prekoná počet klasických tabletov, ktorých počet sa odhaduje na 160 miliónov kusov.

Médiá a zábava

 • Zdvojnásobenie počtu platených televíznych služieb - do konca roka 2014 bude mať až 50 miliónov domácností po celom svete zriadené dve alebo viac rôznych predplatených televíznych služieb, pričom toto doplnkové predplatné prinesie výnosy vo výške približne 5 mld. USD. Ďalších 10 miliónov domácností získa prístup k prémiovým programom v rámci inej spoplatnenej služby, napríklad širokopásmového internetu.
 • Vysielacie práva na športové prenosy: prémiové kanály - hodnota prémiových vysielacích práv na športové prenosy sa zvýši na 24,2 mld. USD, čo v porovnaní s rokom 2013 predstavuje 14-percentný nárast zodpovedajúci ďalším 2,9 mld. USD. Tento nárast poplatkov za práva je spojený s novými dohodami s niekoľkými najprestížnejšími domácimi futbalovými ligami v Európe a najvýznamnejšími športovými ligami v Severnej Amerike.
 • Meranie televíznej sledovanosti - meranie sledovanosti domácich televíznych programov by sa malo pre desiatky miliónov divákov spresniť, a to vďaka zavedeniu hybridného merania, ktoré umožňuje, aby sa do celkových hodnôt sledovanosti zahŕňalo aj sledovanie televízneho programu na počítačoch, tabletoch a inteligentných telefónoch a aby sa zohľadňovali aj ďalšie zdroje dát, napr. voľby televíznych kanálov prostredníctvom set-top boxov alebo prihlásenia na server so službou video na vyžiadanie (video-on-demand).
 • Práva k umeleckému výkonu zvyšujú výnosy v hudobnom priemysle - výnosy z práv k umeleckému výkonu, t. j. licencia na právo sprostredkovať hudobnú produkciu na verejnosti, by mali po prvýkrát v histórii prekonať hranicu 1 mld. USD. Pre hudobný priemysel, kde sa výnosy pohybujú okolo 16 mld. USD, ide o významnú sumu.

Telekomunikácie

 • Phablety -predaj phabletov (inteligentných telefónov s obrazovkou s rozmermi 5 až 6,9 palca) bude v roku 2014 predstavovať štvrtinu počtu všetkých predaných inteligentných telefónov, t. j. 300 miliónov kusov. Ide o dvojnásobok počtu phabletov predaných v roku 2013 a desaťnásobok objemu z roku 2012. Po úvodnom raketovom raste by predaj phabletov mohol v roku 2014 dosiahnuť svoj vrchol, keďže len menšina používateľov inteligentných telefónov (aj keď relatívne početná) bude ochotná pracovať s takýmto relatívne veľkým zariadením.
 • Generačné rozdiely v používaní inteligentných telefónov: veková skupina nad 55 rokov -vo vekovej kategórii používateľov nad 55 rokov dôjde v súvislosti s používaním inteligentných telefónov k najrýchlejšiemu medziročnému rastu na rozvinutých trhoch. Do konca roka by sa počet majiteľov inteligentných telefónov v tejto vekovej kategórii mal zvýšiť na 45 až 50 %, čo je síce menej ako v prípade vekovej skupiny 18 - 54 rokov, kde penetrácia dosiahla približne 70 %, ale v porovnaní s rokom 2013 ide o 25-percentný nárast.
 • Cena odolných dátových zariadení klesne na 250 USD: nový obchodný prípad pre mobilných terénnych pracovníkov - vstupná cena odolných dátových zariadení s pripojením, ktoré niektorí terénni pracovníci môžu využívať na rôzne úkony, ako napríklad vstupná kontrola áut z požičovne, kontrola diaľnic alebo doručovanie balíkov, klesne na 250 USD.

Kompletné informácie o globálnej štúdii Prognózy v oblasti TMT sú k dispozícii na webovej adrese http://www.deloitte.com/Predictions2014.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá