SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Technologické novinky v skupine Deutsche Telekom

Archív NXT
0


PC REVUE sa zúčastnilo na exkluzívnom predstavení technologických noviniek, ktoré boli prezentované v Prahe v budove T-Mobile CZ. Na úvod nás privítal generálny riaditeľ T-Mobile CZ Milan Vašina a potvrdil, že české zastúpenie je veľmi aktívne vo vývoji nových produktov a služieb v rámci skupiny Deutsche Telekom. Zúčastnili sme sa na troch zaujímavých prednáškach.


Boli sme na prezentácii českého T-Mobile a vo videu predstavujeme všeobecné trendy v oblasti telekomunikácie. Špeciálnym bonusom je pohľad do dohľadovacieho centra T-Mobile CZ.

Vasina.jpg

Generálny riaditeľ T-Mobile CZ Milan Vašina pri privítacom prejave

Na prvej z nich bol prezentovaný spôsob, ako ďalej zvýšiť rýchlosť prenosu dát v rámci siete 4G/LTE pomocou 4×4 MIMO. V porovnaní s doterajším pripojením 2×2 MIMO s rýchlosťami 75/150 Mb/s prináša nová technológia teoretické rýchlosti 150/300 Mb/s. Doterajšia cesta k zvýšeniu rýchlosti viedla cez agregáciu spektra, čo však už naráža na obmedzenia. Cesta 4×4 MIMO vedie cez oveľa vyššiu efektivitu využitia tohto spektra. Zvýšením počtu antén sa zvýši efektivita využitia spektra. Problém je v tom, že aktuálne mobilné telefóny nedokážu využiť túto technológiu, ale dajú sa na jej využívanie prispôsobiť. Očakáva sa, že takáto technologická výbava sa vo väčšine mobilných telefónov objaví v horizonte 2 až 3 rokov.

LTE_evolution.jpg

Budúcnosť siete LTE s agregáciou spektra a efektívnejším využitím spektra pomocou 4×4 MIMO

Na prezentácii sme videli živú demonštráciu LTA-A Carrier Aggregation, ktorá je v ČR dostupná v Mladej Boleslavi a troch lokalitách v Prahe. Využíva sa sieť 1800 MHz (šírka pásma 20 MHz) + 800 MHz (šírka pásma 10 MHz). Dosiahnutá rýchlosť v reálnej sieti v Prahe na downlinku bola niečo vyše 200 Mb/s. Túto rýchlosť možno dosiahnuť na zariadeniach Cat. 6, čo je z ponuky T-Mobile CZ napr. Samsung GALAXY Alpha, Samsung GALAXY Note 4 alebo modem HUAWEI Mobile WiFi E5786.

Súčasťou druhej prezentácie bolo testovanie a optimalizácia mobilných telefónov pre siete T-Mobile. V optimalizovanom telefóne, ktorý sa predáva v sieti T-Mobile CZ, sú realizované rôzne špecializované nastavenia. Tie nie sú pre bežného zákazníka pozorovateľné, ale výrazne pomôžu. Videli sme najprv demonštráciu s neoptimalizovaným telefónom. Ten bol pripojený v sieti 4G a tu prenášal dáta rýchlosťou okolo 140 Mb/s. Po tom, ako bol realizovaný hlasový hovor, tento telefón nevyhnutne prešiel do siete 3G (sieť 4G neobsahuje možnosť prenosu hlasového hovoru). Počas hovoru bola rýchlosť downlinku okolo 15 Mb/s, čo je normálne. Problém bol v tom, že po ukončení hlasového hovoru telefón stále ostal v sieti 3G a rýchlosť downlinku sa obnovila len na rýchlosti okolo 25 Mb/s. Ten istý pokus s optimalizovaným telefónom priniesol po ukončení hlasového hovoru rýchlosť downlinku vyše 100 Mb/s, keďže telefón sa okamžite prepol späť do siete 4G.

Druhé zaujímavé zistenie prišlo pri testovaní aplikácií. Na test sme si vybrali bezplatnú aplikáciu Shazam, určenú na analýzu názvu a interpreta práve prehrávanej pesničky. Ako technici T-Mobile CZ zistili, táto aplikácia posiela na viacero serverov na celom svete informácie nielen o type telefónu a operátorovi, ale aj o vašej aktuálnej polohe a preferenciách pri vyhľadávaní. Tieto údaje smerujú konkrétne na 4 inzertné servery v EÚ a 5 serverov v USA, ktoré spätne v nej zobrazujú reklamné banery. To všetko má za následok aj zníženie doby prevádzky na batérie, pričom v tejto oblasti „vedie" napr. aplikácia Viber. Samozrejme, nejde o nič nelegálne, s týmto ste súhlasili pri inštalácii aplikácie. Treba však vedieť, odkiaľ pochádzajú všetky tie údaje o vás, ktoré sa potom využívajú na ponuku tovaru a služieb. T-Mobile v prípade predinštalovaných aplikácií presne zisťuje, ako sa správajú, a komunikuje potom s ich vývojármi.

Na tretej prednáške sme sa dozvedeli o aplikáciách vyvíjaných v rámci T-Mobile CZ. Prvá z nich je T-Parking. Je určená na nájdenie voľných parkovacích miest buď na uliciach, v parkovacích domoch, alebo v nákupných centrách. Je to v podstate sociálna sieť, a teda platí, že čím viac ľudí ju bude používať, tým bude presnejšia. Nie je obmedzená len na Českú republiku, bude sa dať využívať vo všetkých krajinách, kde pôsobí operátor T-Mobile. Prvým pokrytým mestom bude Praha a nasledovať budú niektoré ďalšie „smart" mestá, ako je Berlín, prípadne Barcelona. Plnofunkčná by mala byť do 9 mesiacov. Dočkáme sa jej možno aj v Bratislave a aplikácia bude určená na verejné používanie.

Druhá aplikácia je určená na interné využívanie v rámci skupiny Deutsche Telekom. Jej názov je Tý-Jo a obsahuje jednak aplikáciu T-Parking, ale využíva sa aj šírenie správ a zdieľanie zdrojov. Môžete v nej napr. zistiť, čo je dnes v jedálni na obed, odporučiť šport kolegovi, prípadne sa dozviete o náhlom home-office pre výpadok kúrenia na pracovisku.

Zistili sme, že české zastúpenie T-Mobile je v rámci skupiny Deutsche Telekom naozaj užitočné vývojové centrum, ktorého výsledky sa využívajú vo viacerých krajinách. Na záver sme sa boli pozrieť aj do dohľadového centra umiestneného v tejto budove. Je to zaujímavé miesto, kde sa monitoruje prevádzka a kvalita siete v celej republike. Pracovníci majú k dispozícii štatistické údaje o prenesených dátach, realizovaných hovoroch, SMS a MMS. Ako sme videli, o sieť je tu dobre postarané. Celý priebeh našej návštevy si môžete pozrieť aj v podobe videa.

DohladoveCentrum.jpg

Dohľadové centrum T-Mobile CZ

Ondrej Macko, Praha

Nevyhnutné náklady na cestu hradila spoločnosť Slovak Telekom.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať