Image
29.1.2015 0 Comments

Technologické inovácie 2015: Internet vecí, drony, 3D tlač a nanosatelity

technologie.jpg Rok 2015 má byť rokom, keď sa podniky opäť stanú dominantnými nad spotrebitelmi, pokiaľ ide o zavádzanie a využívanie nových technológií. Už minulý rok pritom naznačil odklon od trendu posledného desaťročia, keď sa masové zavádzanie technológií (napr. smartfónov s veľkou obrazovkou, alebo tabletov) prejavovalo najmä u spotrebiteľov.

Signálom je napríklad relatívne malý záujem spotrebiteľov o nositeľnú technológiu, ako sú napríklad inteligentné okuliare. V tomto roku by sa technológie mali v ešte väčšej miere presunúť opäť do podnikov a nositeľné technológie, trojrozmerná tlač, drony a internet vecí by mali prioritne plniť potreby podnikov a zvyšovať ich tržby.

Táto prognóza sa čiastočne zakladá na skutočnosti, že náklady súvisiace so zavádzaním spomínaných technológií predstavujú významné položky, ktoré sú pre bežných spotrebiteľov nedosiahnuteľné. Zároveň však predpokladáme, že využitie a pridaná hodnota spomínaných prognóz má výrazne lepšie využitie v podnikovej sfére z hľadiska generovania pridanej hodnoty.

Internet vecí bude hlavne o podnikoch

Tento trend by mal prevládať aj v oblasti internetu vecí (IoT). Podľa poslednej štúdie spoločnosti Deloitte „Prognózy pre oblasť technológií, médií a telekomunikácií na rok 2015 (TMT Predictions 2015)" sa očakáva, že v tomto roku viac ako 60 % z jednej miliardy globálnych bezdrôtových zariadení internetu vecí kúpia, zaplatia a budú využívať podniky. A to napriek zameraniu médií na spotrebiteľov kontrolujúcich svoje termostaty, svietidlá a bežné spotrebiče (od práčok až po kanvice na čaj). Prejaviť by sa to malo aj na celkových tržbách za predaj IoT, ktoré z 90 % vyskladajú práve podniky.

Predpokladáme, že veľa spoločností sa bude snažiť o čo najskoršiu implementáciu riešení súvisiacich s prepojením IoT, aby tak maximalizovali svoje tržby. Tento trend je pravdepodobný aj preto, lebo počet pripojených zariadení neustále rastie. Dôležité však nebude to, koľko zariadení je alebo bude pripojených k IT technológiám, ale to, akú pridanú hodnotu budú tieto riešenia prinášať podnikateľom, a v konečnom dôsledku aj spotrebiteľom.

Ostro sledovaná medzera na trhu

Aj ostro sledované drony by mali mať v tomto roku hlavné uplatnenie v rôznych priemyselných a štátnych sektoroch. Predaj nevojenských dronov (známych aj ako bezpilotné lietajúce stroje) by mal dosiahnuť približne 300 000 kusov, čím sa celkový počet týchto zariadení prehupne cez hranicu jedného milióna. Hoci väčšinu z nich nakúpia bežní spotrebitelia alebo profesionáli pre účely osobnej spotreby, alebo zábavy, najväčšiu pridanú hodnotu bude tvoriť používanie týchto zariadení na podnikateľské účely. Tržby odvetvia by sa tak mali pohybovať od 200 do 400 mil. USD. Primárne by sa drony mali používať na pozorovnie a zaznamenávanie videa v reálnom čase. Sekundárne budú tieto zariadenia využívané napr. na doručovanie zásielok.

3D tlač je revolúcia hlavne pre podniky

Trojrozmerná tlač predstavuje akúsi ďalšiu vlnu priemyselnej revolúcie. V tomto roku by sa celosvetovo malo predať takmer 220 tisíc trojrozmerných tlačiarní v hodnote 1,6 miliardy USD. Je však nepravdepodobné, že tieto zariadenia budú súčasťou bežnej domácnosti, a teda nie každý bude mať doma „továreň". Štyri pätiny z hodnoty všetkých trojrozmerných tlačiarní bude plynúť spoločnostiam namiesto spotrebiteľov, takže k skutočnej revolúcii dôjde na podnikovom trhu.

Predpokladáme, že podpora výrobného procesu s využitím technológie 3D tlače prinesie významné zefektívnenie výrobného procesu (hlavne v oblasti tlače nie plne funkčných prototypov, resp. modelov rôznych výrobkov), čo bude mať za následok výrazné zvýšenie podielu počtu vytlačených objektov na 3D tlačiarňach, a tým aj nárast ekonomickej hodnoty týchto tlačiarní.

obr.jpg

Zdroj: TMT Predictions 2015, Deloitte

Osobné odberné miesta - alternatíva kuriérov

Rozmach osobného odberu pri nákupe na internete je výhoda pre spotrebiteľa, no výzva pre obchodníkov. Počet miest osobného odberu v Európe by mala dosiahnuť v roku 2015 pol milióna, čo je 20-percentný nárast oproti minulému roku. Osobný odber poskytuje zákazníkom možnosť vyzdvihnúť si tovar zakúpený na internete napríklad v osobitnej časti obchodu, v obchodnom centre alebo v bezpečnej schránke v tranzitnej stanici.

obr2.jpg

Zdroj: TMT Predictions 2015, Deloitte

Nanosatelity na vzostupe

Do konca tohto roka bude na obežnej dráhe viac ako 500 nanosatelitov (s hmotnosťou menej ako 10 kg). Nanosatelity sú atraktívne z viacerých dôvodov: sú lacnejšie ako konvenčné satelity, ľahšie, jednoduchšie sa montujú a testujú a ľahšie sa dopravujú na obežnú dráhu. Hoci dokážu zvládnuť čoraz komplexnejšie úlohy, pravdepodobne budú doplnkom na existujúcom trhu s veľkými satelitmi a nenahradia ho.

Nie je ľahké prognózovať, čo bude pre oblasť technológií pre tento rok kľúčové. Mnohé trendy a prognózy sa časom ukázali ako neopodstatnené, resp. nástup týchto technológií svojím spôsobom predbehol pripravenosť trhu. Jedno je však isté: vplyv technológií na naše správanie je čoraz väčší. Čas ukáže, do akej miery budú tohtoročné prognózy podľa štúdie Deloitte úspešné.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá