Image
23.8.2012 0 Comments

Technologické firmy v kurze, Lenovo preskočilo Dell

mesec_penazi.jpg Na Wall Street prichádza čas rastu akcií technologických firiem. Po tom, čo rekordné hodnoty dosiahli akcie Applu aj Googlu, teraz dôveru investorov posilnili aj oznámené dobré hospodárske výsledky Lenova a Cisca.


Na NASDAQ-u rástli akcie technologických firiem od začiatku roka do apríla, potom klesli v dôsledku informácií o znižujúcich sa nákupoch PC aj spotrebnej elektroniky. Teraz dosiahli akcie ako celok približne opäť aprílové čísla, čo je asi o 21 % viac ako na začiatku roka. Index NYSE (Newyorskej burzy) pre technologické, telekomunikačné a mediálne firmy pridal medziročne asi 10 %.


Významný impulz na rast trhu boli výsledky Cisco (medziročný rast obratu za kvartál 4 % na 11,7 miliardy, ale hlavne rast čistého zisku až o 56 % na 1,9 miliardy dolárov). Rástli predovšetkým príjmy na americkom trhu, a to aj napriek oslabeniu vládnych nákupov. Predstavitelia firmy sú opatrne optimistickí, aj pokiaľ ide o ďalší štvrťrok, keď očakávajú nárast zisku medziročne 45 - 47 %.


Úspešné boli aj hospodárske výsledky Lenova. Štvrťročný obrat rástol medziročne o 30 % na 141 miliárd dolárov, zisk potom o 35 % na 8 miliárd. Lenovo preskočilo Dell a stalo sa celosvetovou dvojkou na trhu PC. Keby tento trend pokračoval súčasným tempom, v budúcom roku by Lenovo zosadilo z čela i HP. Podľa IDC bola situácia v predaji PC na konci 2. štvrťroka nasledujúca: HP drží 15,5 % trhu, Lenovo už 14,9 %.


Zisk za posledný kvartál vzrástol aj Aceru, a to medziročne až o 100 %, čo je však „len" 1,87 milióna dolárov. Podstatnejšie preto je, že predaje v sledovanom období stúpli o 8 %. Acer je však do budúcnosti opatrný, pretože nevie, ako spotrebitelia prijmú Windows 8. Aktuálne sa čaká predovšetkým na to, aké výsledky oznámia HP a Dell.

Zdroj: Computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá