Image
28.11.2012 0 Comments

Technológia vo figurínach pomáha sledovať zákazníkov

eyesee_mannequin.jpg Facebook a Google nie sú jediné spoločnosti s možnosťami sledovať vás. Kamenné obchody to takisto dokážu vďaka trochu strašidelnej technológii.

Nie je nijaké tajomstvo, že niektoré spoločnosti sledujú naše on-line aktivity, aby zistili naše záujmy a mohli používať cielené reklamy, pri ktorých je pravdepodobnejšie, že si ich všimneme. Podľa Washington Post teraz niektoré kamenné obchody nasadzujú novú generáciu figurín, vybavenú technológiou rozpoznávania tvárí.

Talianska spoločnosť Almax SpA predáva manekýnky s kamerou zabudovanou do očí, nazývané EyeSee (doslovne oko vidí). Kamera posiela obraz programu na rozpoznávanie tvárí, ktorý analyzuje a zaznamenáva vek, pohlavie a rasu okoloidúcich, prípadne koľko času a kde v zornom poli kamery strávili. Cena jednej takejto figuríny má byť vyše 5000 dolárov a jedným z prvých používateľov EyeSee má byť módny predajca Benetton.

S takýmito dátami môžu predajcovia optimalizovať výklady i rozloženie regálov v obchodoch, rovnako aj promoakcie nasadzovať podľa toho, aká časť populácie kedy navštevuje danú oblasť. Ak vás myšlienka na ozajstné sliediace figuríny desí, je načase, aby ste si začali zvykať. Internetové spoločnosti ako Facebook, Google, ale aj Apple používajú technológie na identifikáciu ľudí na fotografiách už dlhší čas.

Aj FBI už začala implementovať svoj systém NGI (Next Generation Identification), čo je systém s rozpočtom 1 miliardy dolárov na vytváranie celonárodnej databázy policajných fotografií, skenov dúhoviek, vzoriek DNA, záznamov hlasu, odtlačkov dlane a ďalších biometrických informácií nazbieraných od viac ako 100 miliónov Američanov. Databáza beží ako skúšobná v niekoľkých štátoch a do roku 2014, keď má byť plne implementovaná, bude obsahovať minimálne 12 miliónov fotografií ľudských tvárí.

Oficiálny cieľ je, samozrejme, získanie ďalšieho nástroja na identifikáciu a zadržanie zločincov. Doteraz boli podobné snahy považované za príliš citlivé témy. Spoločnosť Facebook, ktorá nasadzuje rozpoznávanie tvárí od polovice minulého roka, tvrdila, že to pomôže používateľom organizovať fotografie priateľov a členov rodiny. Objavilo sa však veľa sťažností, že zbiera osobné údaje bez potreby povolenia, čo rovnako ako množstvo zmien v používateľskom prostredí nasvedčuje skôr snahe o obmedzenie autorovej možnosti zabrániť šíreniu dát mimo presne definovanej skupiny priateľov. V Európskej únii musela spoločnosť túto funkciu vypnúť a všetky nazbierané údaje odstrániť. Používateľ z EÚ si túto funkciu musí sám zapnúť.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá