Image
27.1.2014 0 Comments

Technológia predstavená vo Hviezdnych vojnách sa čoskoro môže stať skutočnosťou

star_wars.jpg Keď sa v roku 1977 princezná Leia objavila vo Hviezdnych vojnách pred Lukom Skywalkerom v podobe hologramu, išlo o vedecko-fantastickú fikciu. No s odstupom takmer štyroch desaťročí tu možno čoskoro budeme mať technológiu umožňujúcu uskutočniť telefonický videohovor, pri ktorom sa volajúcemu zobrazí živý 3D obraz osoby na druhej strane linky.

Priekopníkom tejto technológie je poľská spoločnosť Leia Display Systems, pomenovaná po hrdinke Star Wars. Jej cieľom je predstaviť už na budúci rok funkčný model telefónnej prevádzky, pri ktorej sa bude využívať zariadenie na vytvorenie interaktívnych 3D hologramov.

leia_standard_box.png

Pri 3D telefonickom hovore bude volajúci sedieť pred špeciálne upravenou kamerou s dvoma objektívmi a mikrofónom. Obrazy z oboch objektívov sa spoja do trojrozmernej podoby. Obraz sa bude cez internet streamovať k volanej osobe.

Hologramové zariadenie pomocou laserového projektora premietne obraz na „obrazovku" z vodnej pary, ktorá vytvorí trojrozmerný dojem. Hologram bude hovoriť a pohybovať sa v reálnom čase.


Spoločnosť verí, že jej vynález sa dostane na trh v priebehu piatich rokov. „Naše hologramy posunú telefonické videohovory o úroveň vyššie," tvrdí Marcin Panek, riaditeľ Leia Display Systems. „Pracujeme na technológii, ktorá bola pred 40 rokmi len v predstavách filmárov, dnes sa sci-fi stáva vedeckou skutočnosťou."

Priateľom a rodine budeme môcť volať cez pol sveta a vidieť ich, akoby stáli priamo pred nami. „V súčasnosti naše hologramy vytvára zariadenie vysoké skoro dva metre, ale pracujeme na menšej verzii, ktorú možno postaviť na konferenčný stolík v obývačke," vysvetľuje Panek.

Spočiatku budú tieto zariadenia stáť tisíce dolárov, ale keď sa rozšíria na trhu, ich cena klesne. Využitie novej technológie je naozaj široké - budeme môcť pomocou nej napríklad sledovať rodinnú udalosť, na ktorej sa nemôžeme zúčastniť, alebo zápas obľúbeného futbalového klubu.

3d_phone.jpg

„Som presvedčený, že do desiatich rokov vytvoríme holografickú miestnosť, ktorú predstavil George Lucas pred 40 rokmi vo Hviezdnych vojnách," povedal Marcin Panek. V nich vraj bude možné vytvárať 3D objekty aj bez špeciálnych kamier a manipulovať s nimi z každého uhla.


Zdroj: dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá