Image
27.1.2014 0 Comments

Technológia predstavená vo Hviezdnych vojnách sa čoskoro môže stať skutočnosťou

star_wars.jpg Keď sa v roku 1977 princezná Leia objavila vo Hviezdnych vojnách pred Lukom Skywalkerom v podobe hologramu, išlo o vedecko-fantastickú fikciu. No s odstupom takmer štyroch desaťročí tu možno čoskoro budeme mať technológiu umožňujúcu uskutočniť telefonický videohovor, pri ktorom sa volajúcemu zobrazí živý 3D obraz osoby na druhej strane linky.

Priekopníkom tejto technológie je poľská spoločnosť Leia Display Systems, pomenovaná po hrdinke Star Wars. Jej cieľom je predstaviť už na budúci rok funkčný model telefónnej prevádzky, pri ktorej sa bude využívať zariadenie na vytvorenie interaktívnych 3D hologramov.

leia_standard_box.png

Pri 3D telefonickom hovore bude volajúci sedieť pred špeciálne upravenou kamerou s dvoma objektívmi a mikrofónom. Obrazy z oboch objektívov sa spoja do trojrozmernej podoby. Obraz sa bude cez internet streamovať k volanej osobe.

Hologramové zariadenie pomocou laserového projektora premietne obraz na „obrazovku" z vodnej pary, ktorá vytvorí trojrozmerný dojem. Hologram bude hovoriť a pohybovať sa v reálnom čase.


Spoločnosť verí, že jej vynález sa dostane na trh v priebehu piatich rokov. „Naše hologramy posunú telefonické videohovory o úroveň vyššie," tvrdí Marcin Panek, riaditeľ Leia Display Systems. „Pracujeme na technológii, ktorá bola pred 40 rokmi len v predstavách filmárov, dnes sa sci-fi stáva vedeckou skutočnosťou."

Priateľom a rodine budeme môcť volať cez pol sveta a vidieť ich, akoby stáli priamo pred nami. „V súčasnosti naše hologramy vytvára zariadenie vysoké skoro dva metre, ale pracujeme na menšej verzii, ktorú možno postaviť na konferenčný stolík v obývačke," vysvetľuje Panek.

Spočiatku budú tieto zariadenia stáť tisíce dolárov, ale keď sa rozšíria na trhu, ich cena klesne. Využitie novej technológie je naozaj široké - budeme môcť pomocou nej napríklad sledovať rodinnú udalosť, na ktorej sa nemôžeme zúčastniť, alebo zápas obľúbeného futbalového klubu.

3d_phone.jpg

„Som presvedčený, že do desiatich rokov vytvoríme holografickú miestnosť, ktorú predstavil George Lucas pred 40 rokmi vo Hviezdnych vojnách," povedal Marcin Panek. V nich vraj bude možné vytvárať 3D objekty aj bez špeciálnych kamier a manipulovať s nimi z každého uhla.


Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá