19.3.2015 0 Comments

Technológia firiem IBM a Semtech umožní operátorom spustiť internet vecí

Výskumníci zo spoločnosti IBM a spoločnost Semtech predstavili novú technológiu, založenú širokopásmovom internetovom pripojení, s nízkou spotrebou energie (LPWANs), ktorá ponúka výrazné výhody oproti internetovému pripojeniu cez mobilné siete a Wifi pripojeniu pri strojovej - M2M komunikácii.

Technické problémy, ako napríklad obmedzená výdrž batérie, vysoké náklady a nedostatok noriem, bránili doteraz vo využití obrovského potenciálu internetu vecí pre biznis. Technológia s názvom LoRaWAN (Long Range Wide-Area Networks), postavená na novom protokole tieto prekážky prekonáva, pričom ponúka internetové pripojenie senzorov strojov aj na dlhšie vzdialenosti, optimálnu výdrž batérie a vyžaduje minimálnu infraštruktúru.

Spoločnosti IBM a Semtech zároveň založili LoRa Alianciu na podporu, vývoj a štandardizáciu tzv. diaľkového širokopásmového pripojenia k internetu, s nízkou spotrebou energie. LoRa Aliancia si kladie za cieľ spojiť hardvér a softvér využívajúci LoRaWAN technológiu a prispôsobiť ho potrebám telekomunikačných, a sieťových operátorov, aby mohli začať ponúkať služby v oblasti internetu vecí pre potreby biznisu, ako aj rezidenčných zákazníkov.

Miliardy prístrojov počnúc senzormi a strojmi až po monitory, a odevy čoskoro budú môcť navzájom komunikovať jednoducho zaslaním krátkej textovej správy (SMS) vášmu lokálnemu telekomunikačnému operátorovi. Senzory LoRaWAN technológie môžu komunikovať v priaznivom prostredí až do vzdialenosti 100 kilometrov, do vzdialenosti 15 kilometrov v prostredí vidieka, a do vzdialenosti dvoch kilometrov v husto osídlených mestských oblastiach, pri dátovej rýchlosti od 100 bitov za sekundu do 300 kilobitov za sekundu.

Vďaka využívaniu internetu vecí by napríklad mohli automaty s nápojmi a občerstvením samé upozorniť svojich prevádzkovateľov na nízke zásoby či vypredanie produktov, alebo potrebnú údržbu. Mestá by mohli vďaka internetu vecí ponúkať aplikácie, ktoré by pomohli vodičom áut rýchlejšie nájsť parkovacie miesta v jednotlivých mestských častiach. Milovníci zvierat by mohli veľmi jednoducho vyhľadať svojich domácich miláčikov, alebo sledovať migračné vzorce zvierat.

„Internet vecí už začal meniť náš svet počnúc lepšou kontrolou cestnej premávky na našich diaľniciach, cez väčšiu úsporu energie v budovách a výrobných prevádzkach, až po znižovanie pouličnej kriminality," hovorí Thorsten Kramp z IBM Research.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

17.01.2017 08:00

Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov. Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ po ...

Tlačové správy

Slovenskí obchodníci sa stretnú v ocenení Mastercard Obchodník roka

17.01.2017 07:44

Už štvrtým rokom bude na Slovensku vyhlásene prestížne ocenenie Mastercard Obchodník roka. Obchodníci budú súťažiť celkovo v 10 kategóriách. Spolu so začiatkom tohto ročníka, 16. januára, bude spusten ...

Tlačové správy

Autopriemysel plánuje vybudovať 10 nových technologických centier

17.01.2017 07:33

Dodávateľské firmy v automobilovom priemysle na Slovensku plánujú v najbližších 12 mesiacoch prijať 260 nových výskumno-vývojových pracovníkov. Viac ako dve tretiny týchto firiem zároveň  deklarovali ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá