19.3.2015 0 Comments

Technológia firiem IBM a Semtech umožní operátorom spustiť internet vecí

Výskumníci zo spoločnosti IBM a spoločnost Semtech predstavili novú technológiu, založenú širokopásmovom internetovom pripojení, s nízkou spotrebou energie (LPWANs), ktorá ponúka výrazné výhody oproti internetovému pripojeniu cez mobilné siete a Wifi pripojeniu pri strojovej - M2M komunikácii.

Technické problémy, ako napríklad obmedzená výdrž batérie, vysoké náklady a nedostatok noriem, bránili doteraz vo využití obrovského potenciálu internetu vecí pre biznis. Technológia s názvom LoRaWAN (Long Range Wide-Area Networks), postavená na novom protokole tieto prekážky prekonáva, pričom ponúka internetové pripojenie senzorov strojov aj na dlhšie vzdialenosti, optimálnu výdrž batérie a vyžaduje minimálnu infraštruktúru.

Spoločnosti IBM a Semtech zároveň založili LoRa Alianciu na podporu, vývoj a štandardizáciu tzv. diaľkového širokopásmového pripojenia k internetu, s nízkou spotrebou energie. LoRa Aliancia si kladie za cieľ spojiť hardvér a softvér využívajúci LoRaWAN technológiu a prispôsobiť ho potrebám telekomunikačných, a sieťových operátorov, aby mohli začať ponúkať služby v oblasti internetu vecí pre potreby biznisu, ako aj rezidenčných zákazníkov.

Miliardy prístrojov počnúc senzormi a strojmi až po monitory, a odevy čoskoro budú môcť navzájom komunikovať jednoducho zaslaním krátkej textovej správy (SMS) vášmu lokálnemu telekomunikačnému operátorovi. Senzory LoRaWAN technológie môžu komunikovať v priaznivom prostredí až do vzdialenosti 100 kilometrov, do vzdialenosti 15 kilometrov v prostredí vidieka, a do vzdialenosti dvoch kilometrov v husto osídlených mestských oblastiach, pri dátovej rýchlosti od 100 bitov za sekundu do 300 kilobitov za sekundu.

Vďaka využívaniu internetu vecí by napríklad mohli automaty s nápojmi a občerstvením samé upozorniť svojich prevádzkovateľov na nízke zásoby či vypredanie produktov, alebo potrebnú údržbu. Mestá by mohli vďaka internetu vecí ponúkať aplikácie, ktoré by pomohli vodičom áut rýchlejšie nájsť parkovacie miesta v jednotlivých mestských častiach. Milovníci zvierat by mohli veľmi jednoducho vyhľadať svojich domácich miláčikov, alebo sledovať migračné vzorce zvierat.

„Internet vecí už začal meniť náš svet počnúc lepšou kontrolou cestnej premávky na našich diaľniciach, cez väčšiu úsporu energie v budovách a výrobných prevádzkach, až po znižovanie pouličnej kriminality," hovorí Thorsten Kramp z IBM Research.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá