19.3.2015 0 Comments

Technológia firiem IBM a Semtech umožní operátorom spustiť internet vecí

Výskumníci zo spoločnosti IBM a spoločnost Semtech predstavili novú technológiu, založenú širokopásmovom internetovom pripojení, s nízkou spotrebou energie (LPWANs), ktorá ponúka výrazné výhody oproti internetovému pripojeniu cez mobilné siete a Wifi pripojeniu pri strojovej - M2M komunikácii.

Technické problémy, ako napríklad obmedzená výdrž batérie, vysoké náklady a nedostatok noriem, bránili doteraz vo využití obrovského potenciálu internetu vecí pre biznis. Technológia s názvom LoRaWAN (Long Range Wide-Area Networks), postavená na novom protokole tieto prekážky prekonáva, pričom ponúka internetové pripojenie senzorov strojov aj na dlhšie vzdialenosti, optimálnu výdrž batérie a vyžaduje minimálnu infraštruktúru.

Spoločnosti IBM a Semtech zároveň založili LoRa Alianciu na podporu, vývoj a štandardizáciu tzv. diaľkového širokopásmového pripojenia k internetu, s nízkou spotrebou energie. LoRa Aliancia si kladie za cieľ spojiť hardvér a softvér využívajúci LoRaWAN technológiu a prispôsobiť ho potrebám telekomunikačných, a sieťových operátorov, aby mohli začať ponúkať služby v oblasti internetu vecí pre potreby biznisu, ako aj rezidenčných zákazníkov.

Miliardy prístrojov počnúc senzormi a strojmi až po monitory, a odevy čoskoro budú môcť navzájom komunikovať jednoducho zaslaním krátkej textovej správy (SMS) vášmu lokálnemu telekomunikačnému operátorovi. Senzory LoRaWAN technológie môžu komunikovať v priaznivom prostredí až do vzdialenosti 100 kilometrov, do vzdialenosti 15 kilometrov v prostredí vidieka, a do vzdialenosti dvoch kilometrov v husto osídlených mestských oblastiach, pri dátovej rýchlosti od 100 bitov za sekundu do 300 kilobitov za sekundu.

Vďaka využívaniu internetu vecí by napríklad mohli automaty s nápojmi a občerstvením samé upozorniť svojich prevádzkovateľov na nízke zásoby či vypredanie produktov, alebo potrebnú údržbu. Mestá by mohli vďaka internetu vecí ponúkať aplikácie, ktoré by pomohli vodičom áut rýchlejšie nájsť parkovacie miesta v jednotlivých mestských častiach. Milovníci zvierat by mohli veľmi jednoducho vyhľadať svojich domácich miláčikov, alebo sledovať migračné vzorce zvierat.

„Internet vecí už začal meniť náš svet počnúc lepšou kontrolou cestnej premávky na našich diaľniciach, cez väčšiu úsporu energie v budovách a výrobných prevádzkach, až po znižovanie pouličnej kriminality," hovorí Thorsten Kramp z IBM Research.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá