Image
10.3.2014 0 Comments

Technológia Spritz zrýchli čítanie – na mobilných zariadeniach zvládneme 500 slov za minútu

spritz.jpg Na MWC bola predstavená zaujímavá aplikácia. Zatiaľ je vyhradená pre smartfón Galaxy S5 a inteligentné hodinky Gear 2. Nie je jasné, či ide o predvolenú aplikáciu alebo ju bude treba do zariadení doinštalovať, každopádne však stojí za povšimnutie. Je zameraná na zrýchlenie čítania na mobilných zariadeniach a nositeľnej elektronike (wearables).

Ide o aplikáciu Spritz od nedávno založeného rovnomenného startupu. Funguje na princípe, že ľudský mozog sa pri čítaní zameriava na prvý pohľad na jeden centrálny bod v každom slove a v tej chvíli možno prečítať a pochopiť dané slovo. Je to tzv. optimálny bod na rozpoznanie - optimal recognition point (ORP). Jeho umiestnenie je závislé od dĺžky slova. Na ilustračnom obrázku vidno, že v slove word je týmto bodom písmeno o, zatiaľ čo v slove positioning je to písmeno i.

spritz_orp.png

Podľa spoločnosti Spritz by sa správnym zalomením textu dali pri čítaní vylúčiť „neefektívne pohyby očí, spojené s tradičným čítaním". Bolo by tak možné čítať a pochopiť texty pri rýchlosti až 500 slov za minútu. Pri bežnom spôsobe zvládneme zaznamenať asi 220 slov za minútu.

Aplikácia bola predvedená na špeciálnom displeji Redicle, ktorý streamuje jednotlivé slová. Je špeciálne vyvinutá pre malé displeje, odstraňuje nepohodlné posúvanie textu, používateľ si bude môcť nastaviť vyhovujúcu rýchlosť streamovania slov. Prvýkrát bude použitá v e-mailovej aplikácii pre hodinky Gear 2 a smartfón Galaxy S5. Umožní ich používateľom pohodlné a rýchlejšie čítanie e-mailov.

spritz.gif

Spritz v súčasnosti spolupracuje so Samsungom, no dúfa, že jeho technológia na zrýchlenie čítania sa postupom času dostane aj do iných zariadení (napr. okuliarov). Preto ponúka program Powered By Spritz pre vývojárov, ktorí by mohli túto technológiu integrovať do vlastných aplikácií.

Zdroj: androidpolice.com
spritzinc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá