Image
10.3.2014 0 Comments

Technológia Spritz zrýchli čítanie – na mobilných zariadeniach zvládneme 500 slov za minútu

spritz.jpg Na MWC bola predstavená zaujímavá aplikácia. Zatiaľ je vyhradená pre smartfón Galaxy S5 a inteligentné hodinky Gear 2. Nie je jasné, či ide o predvolenú aplikáciu alebo ju bude treba do zariadení doinštalovať, každopádne však stojí za povšimnutie. Je zameraná na zrýchlenie čítania na mobilných zariadeniach a nositeľnej elektronike (wearables).

Ide o aplikáciu Spritz od nedávno založeného rovnomenného startupu. Funguje na princípe, že ľudský mozog sa pri čítaní zameriava na prvý pohľad na jeden centrálny bod v každom slove a v tej chvíli možno prečítať a pochopiť dané slovo. Je to tzv. optimálny bod na rozpoznanie - optimal recognition point (ORP). Jeho umiestnenie je závislé od dĺžky slova. Na ilustračnom obrázku vidno, že v slove word je týmto bodom písmeno o, zatiaľ čo v slove positioning je to písmeno i.

spritz_orp.png

Podľa spoločnosti Spritz by sa správnym zalomením textu dali pri čítaní vylúčiť „neefektívne pohyby očí, spojené s tradičným čítaním". Bolo by tak možné čítať a pochopiť texty pri rýchlosti až 500 slov za minútu. Pri bežnom spôsobe zvládneme zaznamenať asi 220 slov za minútu.

Aplikácia bola predvedená na špeciálnom displeji Redicle, ktorý streamuje jednotlivé slová. Je špeciálne vyvinutá pre malé displeje, odstraňuje nepohodlné posúvanie textu, používateľ si bude môcť nastaviť vyhovujúcu rýchlosť streamovania slov. Prvýkrát bude použitá v e-mailovej aplikácii pre hodinky Gear 2 a smartfón Galaxy S5. Umožní ich používateľom pohodlné a rýchlejšie čítanie e-mailov.

spritz.gif

Spritz v súčasnosti spolupracuje so Samsungom, no dúfa, že jeho technológia na zrýchlenie čítania sa postupom času dostane aj do iných zariadení (napr. okuliarov). Preto ponúka program Powered By Spritz pre vývojárov, ktorí by mohli túto technológiu integrovať do vlastných aplikácií.

Zdroj: androidpolice.com
spritzinc.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá