Image
10.3.2014 0 Comments

Technológia Spritz zrýchli čítanie – na mobilných zariadeniach zvládneme 500 slov za minútu

spritz.jpg Na MWC bola predstavená zaujímavá aplikácia. Zatiaľ je vyhradená pre smartfón Galaxy S5 a inteligentné hodinky Gear 2. Nie je jasné, či ide o predvolenú aplikáciu alebo ju bude treba do zariadení doinštalovať, každopádne však stojí za povšimnutie. Je zameraná na zrýchlenie čítania na mobilných zariadeniach a nositeľnej elektronike (wearables).

Ide o aplikáciu Spritz od nedávno založeného rovnomenného startupu. Funguje na princípe, že ľudský mozog sa pri čítaní zameriava na prvý pohľad na jeden centrálny bod v každom slove a v tej chvíli možno prečítať a pochopiť dané slovo. Je to tzv. optimálny bod na rozpoznanie - optimal recognition point (ORP). Jeho umiestnenie je závislé od dĺžky slova. Na ilustračnom obrázku vidno, že v slove word je týmto bodom písmeno o, zatiaľ čo v slove positioning je to písmeno i.

spritz_orp.png

Podľa spoločnosti Spritz by sa správnym zalomením textu dali pri čítaní vylúčiť „neefektívne pohyby očí, spojené s tradičným čítaním". Bolo by tak možné čítať a pochopiť texty pri rýchlosti až 500 slov za minútu. Pri bežnom spôsobe zvládneme zaznamenať asi 220 slov za minútu.

Aplikácia bola predvedená na špeciálnom displeji Redicle, ktorý streamuje jednotlivé slová. Je špeciálne vyvinutá pre malé displeje, odstraňuje nepohodlné posúvanie textu, používateľ si bude môcť nastaviť vyhovujúcu rýchlosť streamovania slov. Prvýkrát bude použitá v e-mailovej aplikácii pre hodinky Gear 2 a smartfón Galaxy S5. Umožní ich používateľom pohodlné a rýchlejšie čítanie e-mailov.

spritz.gif

Spritz v súčasnosti spolupracuje so Samsungom, no dúfa, že jeho technológia na zrýchlenie čítania sa postupom času dostane aj do iných zariadení (napr. okuliarov). Preto ponúka program Powered By Spritz pre vývojárov, ktorí by mohli túto technológiu integrovať do vlastných aplikácií.

Zdroj: androidpolice.com
spritzinc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá