Image
27.11.2015 0 Comments

Technológia Li-Fi je 100-krát rýchlejšia ako Wi-Fi. V Estónsku ju už skúšajú v praxi

Technológia Li-Fi, superrýchla alternatíva Wi-Fi, sa dostáva z výskumných laboratórií do reálneho sveta. Postaral sa o to estónsky startup Velmenni, ktorý uskutočnil jej prvú komerčnú implementáciu v priemyselnom prostredí v Tallinne.

Li-Fi je bezdrôtová technológia podobná Wi-Fi, ktorá umožňuje odosielanie dát pri vysokých rýchlostiach za použitia technológie VLC (visible light communication). Vynašiel ju profesor Harald Haas z Edinburskej univerzity a oproti Wi-Fi má niekoľko výhod. Umožňuje vyššiu bezpečnosť lokálnych sietí, a keďže svetlo neprechádza cez steny, rušenie medzi zariadeniami je menšie. No najvýznamnejšia výhoda je rýchlosť - výskumníci dosiahli v laboratórnych podmienkach rýchlosť 224 gigabitov za sekundu.

Sieť Li-Fi použitá v pilotnom projekte je schopná odosielať dáta rýchlosťou až 1 Gb/s, čo je 100-krát viac, ako umožňuje súčasná technológia Wi-Fi. Film s vysokým rozlíšením by sa pri takejto rýchlosti dal stiahnuť v priebehu niekoľkých sekúnd.

V rámci projektu tím navrhol riešenie inteligentného osvetlenia, kde sa aj dátová komunikácia vykonáva pomocou svetla. Na prístup k internetu sa v kanceláriách využíva sieť Li-Fi. „Je veľmi ťažké vytvoriť úplne novú infraštruktúru na pripojenie Li-Fi, takže nejako musíme integrovať náš systém so súčasným systémom," povedal Deepak Solanki, generálny riaditeľ Velmenni.

Li-Fi nemusí úplne nahradiť Wi-Fi, obe technológie by sa mohli používať paralelne na vytvorenie efektívnejšej siete. Ako povedal Solanki, technológia by sa k spotrebiteľom mohla dostať v priebehu najbližších troch až štyroch rokov a umožnila by im prístup k internetu pomocou žiaroviek v ich domácnosti.

Vynálezca pripojenia Li-Fi Harald Haas už skôr tvrdil, že v budúcnosti by mohla byť každá LED žiarovka použitá ako ultrarýchla alternatíva k Wi-Fi. „Musíme iba umiestniť malý mikročip do každého osvetľovacieho zariadenia a spojiť tak dve základné funkcie: osvetlenie a bezdrôtový prenos dát," vyjadril sa profesor Haas.

Zdroj: ibtimes.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá