Image
27.11.2015 0 Comments

Technológia Li-Fi je 100-krát rýchlejšia ako Wi-Fi. V Estónsku ju už skúšajú v praxi

Technológia Li-Fi, superrýchla alternatíva Wi-Fi, sa dostáva z výskumných laboratórií do reálneho sveta. Postaral sa o to estónsky startup Velmenni, ktorý uskutočnil jej prvú komerčnú implementáciu v priemyselnom prostredí v Tallinne.

Li-Fi je bezdrôtová technológia podobná Wi-Fi, ktorá umožňuje odosielanie dát pri vysokých rýchlostiach za použitia technológie VLC (visible light communication). Vynašiel ju profesor Harald Haas z Edinburskej univerzity a oproti Wi-Fi má niekoľko výhod. Umožňuje vyššiu bezpečnosť lokálnych sietí, a keďže svetlo neprechádza cez steny, rušenie medzi zariadeniami je menšie. No najvýznamnejšia výhoda je rýchlosť - výskumníci dosiahli v laboratórnych podmienkach rýchlosť 224 gigabitov za sekundu.

Sieť Li-Fi použitá v pilotnom projekte je schopná odosielať dáta rýchlosťou až 1 Gb/s, čo je 100-krát viac, ako umožňuje súčasná technológia Wi-Fi. Film s vysokým rozlíšením by sa pri takejto rýchlosti dal stiahnuť v priebehu niekoľkých sekúnd.

V rámci projektu tím navrhol riešenie inteligentného osvetlenia, kde sa aj dátová komunikácia vykonáva pomocou svetla. Na prístup k internetu sa v kanceláriách využíva sieť Li-Fi. „Je veľmi ťažké vytvoriť úplne novú infraštruktúru na pripojenie Li-Fi, takže nejako musíme integrovať náš systém so súčasným systémom," povedal Deepak Solanki, generálny riaditeľ Velmenni.

Li-Fi nemusí úplne nahradiť Wi-Fi, obe technológie by sa mohli používať paralelne na vytvorenie efektívnejšej siete. Ako povedal Solanki, technológia by sa k spotrebiteľom mohla dostať v priebehu najbližších troch až štyroch rokov a umožnila by im prístup k internetu pomocou žiaroviek v ich domácnosti.

Vynálezca pripojenia Li-Fi Harald Haas už skôr tvrdil, že v budúcnosti by mohla byť každá LED žiarovka použitá ako ultrarýchla alternatíva k Wi-Fi. „Musíme iba umiestniť malý mikročip do každého osvetľovacieho zariadenia a spojiť tak dve základné funkcie: osvetlenie a bezdrôtový prenos dát," vyjadril sa profesor Haas.

Zdroj: ibtimes.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá