Image
28.9.2012 0 Comments

Technológia Hitachi uchová dáta na 100 miliónov rokov

Hitach_GlassStorage.jpg Spoločnosť vyvinula pamäťové médium z materiálu, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti teplu a vode. Dáta na sklenej doštičke možno vraj zachovať po dobu až niekoľkých stoviek miliónov rokov.

Hlavné výskumné laboratórium spoločnosti Hitachi prišlo na spôsob, ako do silného kremenného skla dostať digitálnu štruktúru s väčšou hustotou dát ako pri kompaktných diskoch a potom z nej informácie prečítať pomocou optického mikroskopu. Dáta sú do skla vyleptané v štyroch rôznych vrstvách pomocou rôznych polôh laserového ohniska.

„Skôr ako na jednotlivca sa chceme spočiatku s novou technológiou zamerať na organizácie, ktoré hľadajú priestor na uloženie veľkého množstva dôležitých dát," povedala hovorkyňa laboratória Tomiko Kinošitaová. Nové pamäťové médium je vraj vhodné predovšetkým na ukladanie historicky významných dát, ako sú kultúrne artefakty a verejné dokumenty.

Kinošitaová ďalej uviedla, že na komerčné využitie bude technológia pripravená najskôr o tri roky. Dovtedy by vraj bolo možné zaviesť prax, že zákazníci budú svoje dáta posielať na zakódovanie priamo do Hitachi.

Spoločnosti sa na nové médium podarilo uložiť 40 MB na jeden štvorcový palec. Kompaktné disky pritom na rovnakej ploche zvládnu uložiť maximálne 35 MB dát. Výrobca skúmal aj odolnosť a trvanlivosť použitého skleného materiálu a tvrdí, že dáta budú použiteľné aj o niekoľko stoviek miliónov rokov. Svoje tvrdenie opiera okrem iného o fakt, že kremenné sklo bolo po dobu dvoch hodín vystavené teplote až 2-tisíc stupňov Celzia a dáta zostali neporušené.

Spoločnosť Hitachi sa s myšlienkou ukladania dát do skleného materiálu pohrávala už od roku 2009, dlho si však nedokázala poradiť s čítaním a zápisom dát. Teraz na ukladanie bitov používa drobnú bodovú štruktúru a nedávno vraj prišla na spôsob, ako do skla vyleptať až 100 bodov zároveň, čo výrazne znížilo dobu zápisu dát.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá