Image
22.6.2016 0 Comments

Takmer pätina obyvateľov Slovenska už niekedy darovala krv alebo krvnú plazmu

14. jún je považovaný za deň Svetového darcovstva krvi. Spýtali sme sa preto aj my obyvateľov Slovenska, ako sú na tom s darovaním krvi alebo krvnej plazmy. Darcom krvi alebo krvnej plazmy je na Slovensku 18 percent obyvateľstva, z toho jedna pätina ju daruje pravidelne.
Zdravie je tá najdôležitejšia vec na svete. Nie všetci ľudia si však pri vyslovení tohto výroku môžu šťastne zaklopať na čelo. Ľuďom pri veľkých stratách krvi, pacientom s poruchami zrážania krvi alebo aj pacientom pri dlhodobých rakovinových ochoreniach môžeme pomôcť darovaním krvi alebo krvnej plazmy. Krvná plazma totiž obsahuje viac než 120 rôznych bielkovín, ktoré zabezpečujú životne dôležité funkcie organizmu. Zodpovedajú najmä za zrážanie krvi, zabezpečujú transport rôznych látok a poskytujú obranu pred infekciami. Keďže ju vedci nedokážu vyrobiť pomocou génovej technológie, pacienti sú odkázaní na pomoc dobrovoľných darcov.

„Hlavným dôvodom na darovanie krvi alebo krvnej plazmy je u obyvateľov Slovenska až v 88 percentách vôľa pomáhať iným ľuďom a 15,7 percenta ľudí ju daruje na základe osobnej skúsenosti, ktorú mali so záchranou vlastného života či zdravia,“ vysvetľuje Sandra Katrincová, Health Sector Leader, GfK Slovakia.

Ako často ľudia darujú krv alebo krvnú plazmu?
Pravidelne daruje krv alebo krvnú plazmu jedna pätina darcov, častejšie  darujú pravidelne krv mladí ľudia vo veku 18-39 rokov, zatiaľ čo vekom podiel pravidelných darcov krvi klesá. Za posledný rok darovala krv takmer tretina darcov.

Darovať, či nedarovať?
Ľudia, ktorí krv nezvyknú darovať, majú na to často viaceré dôvody. Najčastejším sú obavy z odberu krvi (40 percent), ale sú aj takí, čo majú strach z injekčnej striekačky (18,8 percent). Veľkú skupinu „nedarcov“ tvoria ľudia so zdravotnými problémami, kvôli ktorým krv darovať nemôžu (37 percent).  Toto môže byť aj dôvodom, prečo starší ľudia už nedarujú krv tak často.

Darujú krv alebo krvnú plazmu viac muži alebo ženy?
Za posledný rok darovalo krv alebo krvnú plazmu vyše 24,4 percent mužov a 12,6 percent žien.

Plánujú ľudia na Slovensku darovať krv alebo krvnú plazmu?
V budúcnosti  plánuje krvnú plazmu darovať vyše jedna pätina ľudí  - najviac ľudia vo veku 18-24 rokov (až 44,5 percent) a skoro jedna tretina ľudí vo veku 25-39 rokov.

Zdroj: www.gfk.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

VESMÍR: Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy

07.12.2016 16:09

Vesmírna sonda Cassini poslala na Zem prvé snímky zo svojej novej obežnej dráhy okolo Saturnu, na ktorú sa dostala 30. novembra v rámci záverečnej fázy svojej misie. Na fotografiách je vidno búrku v t ...

Tlačové správy

CAT S30 s držiakom a autonabíjačkou v ponuke operátora O2 a Telekom

07.12.2016 09:40

Do portfólia operátorov O2 a Telekom prichádza rozšírené balenie CAT S30 s pribaleným držiakom do auta a autonabíjačkou zdarma. Odolný smartfón s armádnym štandardom 810G s bezplatným príslušenstvom s ...

Tlačové správy

Synology uvádza DiskStation DS3617xs. Centralizujte vaše dáta doslova na svojom pracovnom stole

07.12.2016 09:30

Spoločnosť Synology® Inc. dnes uvádza na trh DiskStation DS3617xs, 12-šachtový NAS server rozšíriteľný až do kapacity 36 pevných diskov. Prináša vysoký výkon v rýchlosti až 2 358 MB/s pri čítaní a pod ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá