Image
7.8.2015 0 Comments

Takmer ako zo sci-fi filmu: Pozrite sa na Staromestské námestie v Prahe okom Predátora

Videli ste film Predátor v hlavnej úlohe s Arnoldom Schwarzeneggerom? Ten v roli guvernéra Dutcha zistil, že na to, aby sa skryl pred mimozemským votrelcom, ktorý vnímal len tepelné (infračervené) žiarenie, stačí, ak sa natrie bahnom. Vďaka tomu, že sa pokryl bahnom, dosiahlo jeho telo rovnakú teplotu ako okolie, a stal sa tak neviditeľným.

Aj keď v skutočnosti by to až také jednoduché nebolo, teraz sa aj vy môžete pozrieť „termo" očami Predátora na rozpálené Staromestské námestie v Prahe. Priamy prenos prostredníctvom termokamery spolu so zvukom z reproduktorov vám navodí dojem, akoby ste sa ocitli v nejakom sci-fi filme.

Všetko funguje na nasledovnom princípe. Čip klasickej kamery zachytáva elektromagnetické žiarenie v takzvanom viditeľnom svetle (400 - 750 nm), zatiaľ čo čip kamery citlivej na teplo sníma elektromagnetické žiarenie s dlhšími vlnovými dĺžkami (760 nm - 1 mm), ktoré zodpovedajú spomínanému infračervenému žiareniu. A práve v tejto časti spektra vyžaruje aj tepelné žiarenie. Čip termokamery tak dokáže zaznamenať dopadajúce infračervené žiarenie a keďže jednotlivé teploty majú trochu odlišnú vlnovú dĺžku, graficky dokážu vykresliť plochy s rôznou teplotou povrchu.

Najteplejším povrchom prislúcha biela farba, o trochu chladnejším už červená, potom oranžová, nasleduje žltá, ktorá prechádza do zelenej, tá do modrej a najchladnejšie plochy sú čierne. Aké farby prislúchajú jednotlivým teplotám si určuje kamera sama.

Nevýhodou termokamier je práve to, že z obrazu, ktorý nasnímajú, nemožno vyčítať presné hodnoty teploty.

Na druhej strane, oproti modelom s meraním teplôt majú termokamery vyššie rozlíšenie obrazu. Navyše dokážu detegovať infračervené žiarenie aj v úplnej tme, prípadne aj keď sú ožarované ostrým svetlom. Naopak, sklenené povrchy teplo z objektov neprepúšťajú, skôr ho odrážajú ako zrkadlo. Na to, aby mohli termokamery správne fungovať, teda nesmú obsahovať klasické sklenené šošovky, ale špeciálnu optiku z drahého germánia.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá