Image
7.8.2015 0 Comments

Takmer ako zo sci-fi filmu: Pozrite sa na Staromestské námestie v Prahe okom Predátora

Videli ste film Predátor v hlavnej úlohe s Arnoldom Schwarzeneggerom? Ten v roli guvernéra Dutcha zistil, že na to, aby sa skryl pred mimozemským votrelcom, ktorý vnímal len tepelné (infračervené) žiarenie, stačí, ak sa natrie bahnom. Vďaka tomu, že sa pokryl bahnom, dosiahlo jeho telo rovnakú teplotu ako okolie, a stal sa tak neviditeľným.

Aj keď v skutočnosti by to až také jednoduché nebolo, teraz sa aj vy môžete pozrieť „termo" očami Predátora na rozpálené Staromestské námestie v Prahe. Priamy prenos prostredníctvom termokamery spolu so zvukom z reproduktorov vám navodí dojem, akoby ste sa ocitli v nejakom sci-fi filme.

Všetko funguje na nasledovnom princípe. Čip klasickej kamery zachytáva elektromagnetické žiarenie v takzvanom viditeľnom svetle (400 - 750 nm), zatiaľ čo čip kamery citlivej na teplo sníma elektromagnetické žiarenie s dlhšími vlnovými dĺžkami (760 nm - 1 mm), ktoré zodpovedajú spomínanému infračervenému žiareniu. A práve v tejto časti spektra vyžaruje aj tepelné žiarenie. Čip termokamery tak dokáže zaznamenať dopadajúce infračervené žiarenie a keďže jednotlivé teploty majú trochu odlišnú vlnovú dĺžku, graficky dokážu vykresliť plochy s rôznou teplotou povrchu.

Najteplejším povrchom prislúcha biela farba, o trochu chladnejším už červená, potom oranžová, nasleduje žltá, ktorá prechádza do zelenej, tá do modrej a najchladnejšie plochy sú čierne. Aké farby prislúchajú jednotlivým teplotám si určuje kamera sama.

Nevýhodou termokamier je práve to, že z obrazu, ktorý nasnímajú, nemožno vyčítať presné hodnoty teploty.

Na druhej strane, oproti modelom s meraním teplôt majú termokamery vyššie rozlíšenie obrazu. Navyše dokážu detegovať infračervené žiarenie aj v úplnej tme, prípadne aj keď sú ožarované ostrým svetlom. Naopak, sklenené povrchy teplo z objektov neprepúšťajú, skôr ho odrážajú ako zrkadlo. Na to, aby mohli termokamery správne fungovať, teda nesmú obsahovať klasické sklenené šošovky, ale špeciálnu optiku z drahého germánia.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá