Image
7.8.2015 0 Comments

Takmer ako zo sci-fi filmu: Pozrite sa na Staromestské námestie v Prahe okom Predátora

Videli ste film Predátor v hlavnej úlohe s Arnoldom Schwarzeneggerom? Ten v roli guvernéra Dutcha zistil, že na to, aby sa skryl pred mimozemským votrelcom, ktorý vnímal len tepelné (infračervené) žiarenie, stačí, ak sa natrie bahnom. Vďaka tomu, že sa pokryl bahnom, dosiahlo jeho telo rovnakú teplotu ako okolie, a stal sa tak neviditeľným.

Aj keď v skutočnosti by to až také jednoduché nebolo, teraz sa aj vy môžete pozrieť „termo" očami Predátora na rozpálené Staromestské námestie v Prahe. Priamy prenos prostredníctvom termokamery spolu so zvukom z reproduktorov vám navodí dojem, akoby ste sa ocitli v nejakom sci-fi filme.

Všetko funguje na nasledovnom princípe. Čip klasickej kamery zachytáva elektromagnetické žiarenie v takzvanom viditeľnom svetle (400 - 750 nm), zatiaľ čo čip kamery citlivej na teplo sníma elektromagnetické žiarenie s dlhšími vlnovými dĺžkami (760 nm - 1 mm), ktoré zodpovedajú spomínanému infračervenému žiareniu. A práve v tejto časti spektra vyžaruje aj tepelné žiarenie. Čip termokamery tak dokáže zaznamenať dopadajúce infračervené žiarenie a keďže jednotlivé teploty majú trochu odlišnú vlnovú dĺžku, graficky dokážu vykresliť plochy s rôznou teplotou povrchu.

Najteplejším povrchom prislúcha biela farba, o trochu chladnejším už červená, potom oranžová, nasleduje žltá, ktorá prechádza do zelenej, tá do modrej a najchladnejšie plochy sú čierne. Aké farby prislúchajú jednotlivým teplotám si určuje kamera sama.

Nevýhodou termokamier je práve to, že z obrazu, ktorý nasnímajú, nemožno vyčítať presné hodnoty teploty.

Na druhej strane, oproti modelom s meraním teplôt majú termokamery vyššie rozlíšenie obrazu. Navyše dokážu detegovať infračervené žiarenie aj v úplnej tme, prípadne aj keď sú ožarované ostrým svetlom. Naopak, sklenené povrchy teplo z objektov neprepúšťajú, skôr ho odrážajú ako zrkadlo. Na to, aby mohli termokamery správne fungovať, teda nesmú obsahovať klasické sklenené šošovky, ale špeciálnu optiku z drahého germánia.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá