Image
13.8.2012 0 Comments

Tablety s Windows 8 nedokážu nahradiť notebooky a PC

tablet_windows8.jpg Aj keď chystané tablety s Windows 8 vyvolávajú značené vzrušenie, existujú aj skeptické hlasy, ktoré tvrdia, že tieto prístroje nebude možné považovať za plnohodnotnú náhradu PC či notebookov, ale skôr za ich doplnky.

Napríklad James Kendrick, ktorý je dlhoročným špecialistom na mobilné technológie, tvrdí, že ak niekto počíta s tým, že mu nový tablet s Windows 8 nahradí jeho notebook či stolový počítač, bude pravdepodobne veľmi sklamaný. A to aj v prípade tabletov s Windows 8 Pro, ktoré budú postavené na platforme Intelu a budú kompatibilné s existujúcimi aplikáciami.

Tablety s Windows 8 mieria na scénu

Rad veľkých výrobcov už ohlásil na druhú polovicu tohto roka uvedenie tabletov s Windows 8, či už s procesormi ARM, alebo Intel. Kým modely s procesormi ARM budú podporovať len nové aplikácie vzniknuté pre rozhranie Metro, verzie s procesormi Intelu môžu byť zaujímavé najmä pre firmy z toho dôvodu, že ich môžu zaradiť do svojej IT infraštruktúry podobne ako existujúce počítače a obdobným spôsobom ich aj spravovať.

Predstava, že by tablet s Windows 8 mohol úplne nahradiť notebook, je zaujímavá predovšetkým preto, že mnoho modelov (napríklad v rámci konceptu Surface od Microsoftu - pozri video pod článkom) bude vybavených klávesnicou zabudovanou priamo do krytu (flip) displeja, a tak sa budú môcť v prípade potreby okamžite premeniť na akési pseudonotebooky a budú môcť spolupracovať aj s podobným príslušenstvom.

Tablet nie je notebook

James Kendrick je však presvedčený, že táto predstava síce možno vyzerá dobre na papieri, ale podľa neho nebude reálne priblížiť sa pri množstve činností komfortu bežného notebooku. Dôvodom sú hlavne tradičné aplikácie, ktoré sú naozaj vytvorené pre úplne iný systém práce, než sú určené tablety, pričom príliš nepočítajú s dotykovým ovládaním, ktoré bolo v prípade predchádzajúcich generácií Windows vždy doteraz pomerne neúspešné. Nehľadiac na ergonómiu, ktorá pri tablete s externou klávesnicou naozaj nie je optimálna.

Tablety majú podľa Kendricka svoj účel, ktorý je pomerne odlišný od bežných notebookov, čo už dokázali prístroje s iOS a s Androidom. A snažiť sa tieto prístroje násilím zmeniť opäť na notebooky je cesta späť. Aj pripojenie externej klávesnice k tabletu je len určité rozšírenie jeho primárneho použitia zameraného na konzumáciu obsahu, ale nejde o spôsob, ako z neho vytvoriť regulárny systém určený na jeho produkciu. Ak vám teda pôjde naozaj primárne o prevádzkovanie tradičných aplikácií a časté písanie, čo bude zvlášť vo firemnom prostredí typický scenár, dokáže v takejto situácii tradičný notebook poslúžiť nielen lepšie, ale aj lacnejšie a zvyčajne aj s lepším pomerom ceny a výkonu ako tablet s Windows 8.

Windows 8 toho veľa nezmení

Aj notebooky sa za posledné roky vyvinuli natoľko, že sa s tabletmi môžu merať tak výdržou batérie, hmotnosťou, ako i tenkosťou dizajnu, pričom tablety s prídavnou klávesnicou budú podľa Kendricka len oklieštenými počítačmi a šírka ich použitia bude obmedzená. Skôr ako prístroje do každej situácie to budú vhodné doplnky napríklad na obchodné cesty „naľahko". Žiadnu radikálnu zmenu na trhu preto nemožno ani čakať.

Hoci teda tablety s procesormi Intelu a s OS Windows 8 Pro prinesú možnosti známe z prostredia bežných PC, nemožno veľmi počítať s tým, že ich úplne nahradia. Aspoň v najbližších rokoch. Kupujúci by preto nemali podliehať emóciám a mali by sa vždy dôkladne rozmyslieť nad účelom takého tabletu a nad tým, ako ho chcú používať a aké aplikácie na ňom chcú prevádzkovať. Pretože môžu nakoniec zistiť, že tento variant pre nich nemusí byť úplne vyhovujúci.


Zdroj: ictmanazer.cz

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá