Image
13.8.2012 0 Comments

Tablety s Windows 8 nedokážu nahradiť notebooky a PC

tablet_windows8.jpg Aj keď chystané tablety s Windows 8 vyvolávajú značené vzrušenie, existujú aj skeptické hlasy, ktoré tvrdia, že tieto prístroje nebude možné považovať za plnohodnotnú náhradu PC či notebookov, ale skôr za ich doplnky.

Napríklad James Kendrick, ktorý je dlhoročným špecialistom na mobilné technológie, tvrdí, že ak niekto počíta s tým, že mu nový tablet s Windows 8 nahradí jeho notebook či stolový počítač, bude pravdepodobne veľmi sklamaný. A to aj v prípade tabletov s Windows 8 Pro, ktoré budú postavené na platforme Intelu a budú kompatibilné s existujúcimi aplikáciami.

Tablety s Windows 8 mieria na scénu

Rad veľkých výrobcov už ohlásil na druhú polovicu tohto roka uvedenie tabletov s Windows 8, či už s procesormi ARM, alebo Intel. Kým modely s procesormi ARM budú podporovať len nové aplikácie vzniknuté pre rozhranie Metro, verzie s procesormi Intelu môžu byť zaujímavé najmä pre firmy z toho dôvodu, že ich môžu zaradiť do svojej IT infraštruktúry podobne ako existujúce počítače a obdobným spôsobom ich aj spravovať.

Predstava, že by tablet s Windows 8 mohol úplne nahradiť notebook, je zaujímavá predovšetkým preto, že mnoho modelov (napríklad v rámci konceptu Surface od Microsoftu - pozri video pod článkom) bude vybavených klávesnicou zabudovanou priamo do krytu (flip) displeja, a tak sa budú môcť v prípade potreby okamžite premeniť na akési pseudonotebooky a budú môcť spolupracovať aj s podobným príslušenstvom.

Tablet nie je notebook

James Kendrick je však presvedčený, že táto predstava síce možno vyzerá dobre na papieri, ale podľa neho nebude reálne priblížiť sa pri množstve činností komfortu bežného notebooku. Dôvodom sú hlavne tradičné aplikácie, ktoré sú naozaj vytvorené pre úplne iný systém práce, než sú určené tablety, pričom príliš nepočítajú s dotykovým ovládaním, ktoré bolo v prípade predchádzajúcich generácií Windows vždy doteraz pomerne neúspešné. Nehľadiac na ergonómiu, ktorá pri tablete s externou klávesnicou naozaj nie je optimálna.

Tablety majú podľa Kendricka svoj účel, ktorý je pomerne odlišný od bežných notebookov, čo už dokázali prístroje s iOS a s Androidom. A snažiť sa tieto prístroje násilím zmeniť opäť na notebooky je cesta späť. Aj pripojenie externej klávesnice k tabletu je len určité rozšírenie jeho primárneho použitia zameraného na konzumáciu obsahu, ale nejde o spôsob, ako z neho vytvoriť regulárny systém určený na jeho produkciu. Ak vám teda pôjde naozaj primárne o prevádzkovanie tradičných aplikácií a časté písanie, čo bude zvlášť vo firemnom prostredí typický scenár, dokáže v takejto situácii tradičný notebook poslúžiť nielen lepšie, ale aj lacnejšie a zvyčajne aj s lepším pomerom ceny a výkonu ako tablet s Windows 8.

Windows 8 toho veľa nezmení

Aj notebooky sa za posledné roky vyvinuli natoľko, že sa s tabletmi môžu merať tak výdržou batérie, hmotnosťou, ako i tenkosťou dizajnu, pričom tablety s prídavnou klávesnicou budú podľa Kendricka len oklieštenými počítačmi a šírka ich použitia bude obmedzená. Skôr ako prístroje do každej situácie to budú vhodné doplnky napríklad na obchodné cesty „naľahko". Žiadnu radikálnu zmenu na trhu preto nemožno ani čakať.

Hoci teda tablety s procesormi Intelu a s OS Windows 8 Pro prinesú možnosti známe z prostredia bežných PC, nemožno veľmi počítať s tým, že ich úplne nahradia. Aspoň v najbližších rokoch. Kupujúci by preto nemali podliehať emóciám a mali by sa vždy dôkladne rozmyslieť nad účelom takého tabletu a nad tým, ako ho chcú používať a aké aplikácie na ňom chcú prevádzkovať. Pretože môžu nakoniec zistiť, že tento variant pre nich nemusí byť úplne vyhovujúci.


Zdroj: ictmanazer.cz

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá