Image
7.10.2014 0 Comments

Tablet ako náhrada za notebook?

titulka.jpg Tablety sa dlhodobo tešia veľkej popularite. Našli si miesto v mnohých domácnostiach, a to aj napriek tomu, že veľa používateľov im stále nevie prísť na chuť. Ich väčšiemu rozšíreniu bráni všeobecná mienka, že sú určené iba na konzumáciu obsahu.

To je pravda a je to zároveň aj jedna z hlavných výhod. Nie vždy potrebujete klávesnicu na to, aby ste si večer pri správach pozreli Facebook alebo spravodajstvo na internete. Stačí vám dotykový displej, ktorý je dostatočne veľký, aby poskytol pohodlie pri čítaní.

V tomto článku sa však pozrieme na tablety z iného hľadiska. Experimentovali sme s pomerne atypickým využitím tabletu s operačným systémom Android. Chceli sme si z neho urobiť náhradu za notebook a otestovať ho v rozličných situáciách. Riešili sme problémy, ktoré sú dané dizajnom zariadenia, resp. operačného systému.

Prv ako sa vrhneme na jadro článku, treba uviesť, že v niektorých predstavených scenároch si vieme predstaviť aj tablety so systémom iOS, resp. Windows. iPad však neponúka niektoré funkcie - absentuje podpora myši, nemožno priamo pripojiť tablet na monitor. V prípade systému Windows je zbytočné opakovať známu pravdu. Tablety s Windows sú v podstate menej výkonné notebooky (v závislosti od ceny a výbavy zariadenia) bez klávesnice. To, že operačný systém Windows je navrhnutý na produktivitu najlepšie, je známy fakt. Dvojnásobne to platí v prípade, ak ho chcete pripojiť na externý displej a ovládať ako bežný počítač.

Tablet na cestách

Tablet je v prvom rade mobilné zariadenie. Preto sa pozrieme na modelovú situáciu, keď ho využívame na prácu na cestách.

Ak chcete s tabletom pracovať, vo väčšine prípadov budete potrebovať minimálne klávesnicu. Výrazne uľahčuje písanie a editáciu dokumentov. Je zrejmé, že každý používateľ má inú predstavu, čo čaká od tabletu. My v redakcii očakávame najmä pohodlné riešenie, ktoré nám umožní písať články a spravovať internetovú agendu (web, e-mail, sociálne siete) bez ohľadu na to, kde sme.

Problém - písanie na cestách

Dlhodobo sme na tento účel využívali notebook, resp. konvertibilné zariadenie, a to z jedného prozaického dôvodu. Ak nemáte tablet s pripojiteľnou klávesnicou, potrebujete dostatočne veľký pevný povrch, na ktorý zariadenie umiestnite. Zároveň musíte mať aj ochranný obal, resp. iné príslušenstvo, ktoré funguje ako stojan, a potom, samozrejme, klávesnicu.

Je zrejmé, že takáto pracovná zostava sa hodí do hotelovej izby, ale pri cestovaní vlakom alebo autobusom príliš nepochodíte. Obyčajne nemáte k dispozícii spomenutú podložku, ktorá by poskytla dostatok priestoru na tablet a klávesnicu. Situácia nie je ideálna ani v lietadle a vtedy je malý notebook vhodnejšia alternatíva. Položíte ho na kolená a o nič ďalšie sa nestaráte. No teplo, ktoré notebook produkuje, môže byť nepríjemné.

Riešenie - vhodná klávesnica

Tento článok, resp. túto sekciu by sme nespomínali, keby sme pre vás nemali pripravené alternatívne riešenie. Nazýva sa Logitech Bluetooth Multi-Device Keyboard K480 a výborne rieši uvedený problém. O tom, čo klávesnica dokáže, píšeme podrobnejšie v sekcii noviniek. Z pohľadu tohto článku je dôležité spomenúť, že jej súčasťou je aj malý žliabok, do ktorého môžete umiestniť telefón, tablet alebo obe zariadenia. My sme doň vsadili 8-palcový tablet s pomerom strán 16:10 naširoko a ešte sme mali približne 5 cm miesta k dispozícii. Tablety môžete používať aj s orientáciou na výšku.

Žliabok výborne nahrádza klasický stojan. Mobilné zariadenie drží (relatívne pevne) pod uhlom, ktorý je ideálny na písanie. Zároveň môžete klávesnicu vďaka jej rozmerom používať aj na kolenách. Nejde o najpohodlnejšie riešenie, je však reálne použiteľné a komfortnejšie v porovnaní so starými 10-palcovými netbookmi. Klávesnica je do šírky o necelé 3 cm menšia oproti nášmu redakčnému 13,3-palcovému ultrabooku, ktorý často používame na kolenách. Kombinácia klávesnice K480 a ľubovoľného tabletu tak vo výsledku vytvára používateľský zážitok, ktorý je porovnateľný s konvertibilnými zariadeniami. Treba dodať, že klávesnica nedrží zariadenie dokonale pevne. Bola vyrobená na kancelársky stôl, nie na mobilné používanie. No menšie vibrácie a otrasy pri ceste vo vlaku alebo v autobuse sme prežili bez ujmy. Tablet ostal v žliabku.

k480.jpg

K480 je výborná klávesnica. Síce je určená na pracovný stôl, ale využijete ju aj na cestách.

Samozrejme, môžeme polemizovať o tom, aký zmysel má ťahať so sebou relatívne veľkú klávesnicu. Faktom však ostáva, že K480-ka sa nám zmestila do príručnej tašky na tablet, kam sme už ultrabook nevopchali. A ak sme nepotrebovali funkciu podporného stojana (unikátny žliabok), vystačili sme si aj s menšou a ľahšou klávesnicou. Dodajme, že K480 má hmotnosť 820 gramov. Mobilná alternatíva, model K810, je viac ako o polovicu ľahšia, s hmotnosťou iba 338 gramov.

Len pre úplnosť dodajme, že na trhu nájdete viacero obalov aj s klávesnicami. Tie sú určené prevažne na iPad, resp. na pár tabletov s Androidom. My sme však vybrali samostatnú klávesnicu najmä pre jej univerzálnosť. K480 využijete v kombinácii s akýmkoľvek zariadením s Windows, iOS a Androidom.

Tablet v kancelárii

Z tabletu sa dá za určitých okolností urobiť veľmi dobrá náhrada za notebook. Problémy pri cestovaní sme vyriešili voľbou vhodnej klávesnice, ktorú používame aj v kancelárii. K tabletu sme však pripojili aj myš a monitor.

Problém - veľké objekty

Je to tak. Hlavný problém Androidu je sám operačný systém. Máme na mysli situáciu, keď chceme tablet premeniť na bežný počítač. Android výborne funguje na dotykovej obrazovke, ale pri premietnutí na veľký monitor je situácia horšia. Nedá sa povedať, že by bol systém nepoužiteľný. To nie. Problémom je najmä grafické rozhranie, na ktorom vidieť, že je navrhnuté na malú obrazovku. Na monitore tak všetko pôsobí „veľkým" dojmom. Od samotného systému až po jednotlivé aplikácie. Nejaká utilita z kategórie Launcher teda situáciu nezachráni. Tento problém je pomerne logický. Pozrite sa, ako vyzerá desktopové rozhranie na 8-palcových tabletoch s Windows - bez monitora je systém nepoužiteľný a treba pracovať v modernom rozhraní Štart. Android však dve rozhrania nemá.

rozhranie.png

Android nemá rozhranie prispôsobené pre externé displeje - takmer všetko je veľké

Riešenie - dokonalé neexistuje

Dokonalé riešenie problému neexistuje. Čiastočne pomôže zmena veľkosti písma. Túto možnosť nájdete v Zobrazení - Veľkosť písma. Hoci sa text zmenší, ostatné grafické prvky rozhrania zostanú nezmenené. Ide však aspoň o drobné zlepšenie, ktoré oceníte pri prehliadaní internetu alebo písaní textu.

Problém - chýbajúce dotykové rozhranie

Toto v praxi nie je problém. Android sa dá za určitých okolností pohodlne ovládať aj pomocou klávesnice a myši. Takisto dodajme, že máme na mysli pracovné využitie, a nie hranie hier.

Riešenie - správna výbava

V rámci prípravy tohto článku sme používali Android ako bežný počítač niekoľko dní. Tablet sme prepojili pomocou rozhrania HDMI s monitorom. Za zmienku stojí aj čoraz častejšia podpora štandardu MHL. Ten nájdete napr. v zariadeniach Sony Xperia Z2 a Z3 (telefóny aj tablety) a z pohľadu mobilných zariadení ide o lepšie riešenie oproti HDMI. Štandard MHL totiž umožňuje prepojiť Android pomocou portu micro USB s portom HDMI externého displeja. Odpadá tak nutnosť zabudovať do mobilného zariadenia ďalší port. MHL v rámci prenosu obrazu telefón a tablet aj nabíja.

mhl.jpg

Tablet pripojíte k monitoru pomocou rozhrania HDMI alebo MHL.

Zatiaľ čo v prípade cestovania sme si vystačili s klávesnicou, do kancelárie sme potrebovali už aj myš. S dotykovou obrazovkou sme totiž neprišli do kontaktu, všetko sme ovládali klasicky. Výhodou spomenutých klávesníc je podpora systémových tlačidiel - Logitech K810 má samostatný kláves na návrat na domovskú obrazovku, tlačidlo Späť možno emulovať stlačením klávesov FN + Backspace. K480 je vybavená ešte lepšie. Má samostatné systémové klávesy na funkcie Domov, Späť, Možnosti a Zoznam posledných aplikácií.

Za zmienku stoja aj klávesové skratky, ktoré sú zabudované priamo v Androide. Kombinácia Alt + Tab funguje rovnako ako v systéme Windows a zobrazí posledné aplikácie - nepotrebujete teda K480-ku a jej dedikované tlačidlo. Takisto v aplikácii Chrome funguje kombinácia Ctrl + N na otvorenie novej karty a pri úprave textu sme si všimli, že Ctrl + A, C, X a V funguje rovnako, ako sme naučení. Klávesových skratiek je viac, ale tieto sú najpodstatnejšie. Žiaľ, skratku na uzavretie aplikácie (aby zmizla zo zoznamu posledných aplikácií) sme nenašli. Je to jediná vec, ktorá nám v tomto smere chýba.

K tabletu sme pripojili klávesnicu cez rozhranie Bluetooth a myš cez rozhranie USB. Potrebovali sme k tomu kábel OTG, ktorý zároveň slúži ako redukcia micro USB na USB. Z pohľadu používateľa sa tak ponúkajú dve základné možnosti, ako pripojiť príslušenstvo. V minulosti sme otestovali aj funkčnosť rozhrania Unifying od Logitechu. Pomocou jedného malého adaptéra USB sme k tabletu pripojili klávesnicu aj myš. V tomto smere sa teda tablet správa totožne ako notebook.

skratky.png

Klávesové skratky fungujú aj v Androide - toto sa stane po stlačení klávesov Alt + Tab

Dodajme, že naša viactlačidlová myš fungovala v Androide bez akéhokoľvek nastavovania rovnako ako v systéme Windows. Pravé tlačidlo malo síce totožnú funkciu ako ľavé, ale bočné tlačidlá s funkciami Späť a Ďalej plnili svoj účel výborne. V kombinácii s klávesnicou s androidovými tlačidlami sme tak ovládali systém naozaj pohodlne. Aj bez dotyku.

Problém - nedostatok výkonu

Zariadenie je pomalé.

Riešenie - moderné zariadenie

Dnes sa na trhu nachádza množstvo tabletov, ktoré majú veľmi dobrú výbavu a bez problémov zvládnu aj náročnejšie úlohy. Takisto aj aktuálne verzie Androidu sú lepšie prispôsobené na prepojenie s externými displejmi. My sme pri testovaní využili tablet Shield od spoločnosti NVIDIA, ktorý sme prepli do konzolového režimu. Reakcie systému boli niekedy dokonca lepšie ako pri bežnom používaní.

Verdikt PC REVUE

Tablety s operačným systémom Android sa dajú používať ako náhrada za notebooky. No iba za určitých okolností, na konkrétne účely a s vhodným príslušenstvom. Na cestách ich využijete na poznámky, tvorbu a editáciu textov, internet, e-mailovú agendu a komunikáciu so svojimi blízkymi. Android zvládne aj úpravu fotiek a videa - o tom píšeme v samostatnom článku v tomto vydaní. Je zrejmé, že na tvorbu grafiky alebo dizajnu vám nebude stačiť, ale na to neposlúži ani notebook, ktorý sa pohybuje v cenovej kategórii 300 ÷ 400 EUR.

Android nie je prispôsobený na veľké obrazovky, čo si všimnete po pár minútach po pripojení tabletu k monitoru. To je najväčšia nevýhoda v porovnaní so systémom Windows, ak chcete tablet s Androidom použiť ako náhradu za notebook nielen na cestách, ale aj v kancelárii. Eventuálne sa dá na väčšie objekty zvyknúť. Na druhej strane sme boli príjemne prekvapení, ako pohodlne sa dá Android ovládať myšou a klávesnicou. Potešili nás klávesové skratky, ktoré uľahčili prácu aj prepínanie medzi aplikáciami. Stačí iba vhodná klávesnica a myš a pár aplikácií.

verdikt.jpg

Hlavná výhoda tabletov je ich prenosnosť. Notebooky dokážu čiastočne nahradiť, ale počítače z dlhodobého hľadiska nie.

Možno sa pýtate, či si máte namiesto notebooku kúpiť tablet. Jednoznačná odpoveď neexistuje. Ak doma nemáte počítač, potom je notebook lepšia voľba. Vystačí si sám. Výhoda tabletu spočíva najmä v jeho mobilite, hmotnosti a flexibilite. Ak treba, na cestách, ale aj v kancelárii alebo škole dokáže nahradiť notebook. Nie je však navrhnutý ako jediné zariadenie na všetko. Tablet je doplnok počítačového ekosystému. Považujeme ho za užitočný nástroj, ktorý so sebou nosíme po cestách a môžeme si ho zobrať aj do redakcie a vykonať potrebnú prácu. Ak však máme poruke počítač, pracujeme s ním. Počítače sú totiž určené na dlhodobú pracovnú činnosť. V tom spočíva aj hlavná výhoda notebookov, ktorej tablety zatiaľ nedokážu plne konkurovať.

Zoznam užitočných aplikácií

Dokumenty Google - najlepší textový editor pre Android. Funguje aj v off-line režime. Keď ste pripojení do internetu, kontroluje aj pravopis. K dispozícii sú aj Tabuľky a Prezentácie.

dokumenty.png

External Keyboard Helper - najlepšia aplikácia pre externé klávesnice. Ak máte problém s nefungujúcou diakritikou, tento nástroj vám nastaví slovenčinu a nechá vás vybrať rozloženie klávesov. K dispozícii je množstvo pokročilých funkcií vrátane možnosti vytvoriť si klávesové skratky na konkrétne aplikácie.

klavesnica.png

Ultimate Rotation Control - užitočné, ak tablet pripojíte k monitoru, resp. používate na ovládanie klávesnicu a myš. Tento nástroj nakáže všetkým ostatným aplikáciám, aby bežali v režime na šírku.

rotacia.png


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá