Image
4.3.2014 0 Comments

TV: Zabudnite na svoj klasický ovládač. Čaká nás revolúcia v ovládaní televízorov?

Remote Control.jpg Sledovanie televízie sa od jej zrodu poriadne zmenilo. Takisto aj jej ovládanie. Aj keď patent na rádiové diaľkové ovládanie bol zaregistrovaný ešte v roku 1898, ubehlo veľa rokov, kým sa diaľkový ovládač stal bežnou výbavou domácností. Mimochodom, patent si dal registrovať známy vynálezca, vedec a futurista Nikola Tesla a jeho prvý ovládač slúžil na diaľkové ovládanie člna.

Prvý skutočný ovládač

S myšlienkou diaľkovo ovládať televízor prišla americká firma Zenith Radio Corporation nie dlho po vojne, v roku 1950. Ovládač nazvaný Lenivé kosti bol k televízoru pripojený káblom. Ten odstrihli už o šesť rokov neskôr a prvé bezdrôtové diaľkové ovládanie televízora bolo na svete. Aj keď zatiaľ len s obmedzenými funkciami - umožnilo prepínanie kanálov a zmenu hlasitosti. Trochu neohrabané zariadenie fungovalo na báze ultrazvuku, čo síce mohli oceniť vtedajší technologickí nadšenci, ale isto nie ich psy, pre ktoré bola frekvencia ovládača až príliš počuteľná.

Changhong_Smart_Social_Network.jpg

Od prepínača k ovládaču

Väčšie nároky na diaľkové ovládanie kládli sedemdesiate roky, keď ovládače začali ponúkať viacero funkcií a možností. Nový impulz prišiel v roku 1980, keď bol na trh uvedený prvý infračervený ovládač. Teda technológia, ktorá ovláda väčšinu televízorov až dodnes. Produkt mal okamžitý úspech a stal sa neoddeliteľnou súčasťou televízorov.

Dnešné zariadenia, a netýka sa to len televízorov, sú oveľa komplexnejšie a ponúkajú oveľa viac funkcií ako v minulosti. Klasický ovládač, aký nájdeme azda v každej domácnosti, jednoducho nedokáže nové nároky spotrebiteľov pokryť. Aj preto sa hranice ovládania neustále posúvajú. K slovu sa tak dostávajú touchpady, klávesnice, joysticky, tlačidlové konzoly, elektronické rukavice alebo kamery, ktoré rozoznávajú gestá.

Body Sense Games_upr.jpg

Komplexnosť smart funkcií si vyžaduje kurzorovú navigáciu, ako ju poznáme z prostredia počítačov. Okrem vizuálneho ovládania najmodernejšie televízory umožňujú aj Voice Control, čo je ovládanie hlasovými povelmi.

Telo ako ovládač

Práve spomínané ovládanie pohybmi ľudského tela a hlasom sa v tejto oblasti považuje za najperspektívnejšie. Už niekoľko rokov predstavuje technologický vrchol diaľkového ovládania, a to nielen pri televízoroch. Trendom výrobcov spotrebnej elektroniky je v súčasnosti navigácia elektronických zariadení pomocou hlasov či gest, schopnosť smart televízorov rozpoznať používateľov podľa tváre alebo interaktívne funkcie športových hier ovládaných pohybmi používateľa.

Ovládanie gestami je postavené na snímaní pohybov ľudského tela. Tie sú preddefinované a je k nim priradená konkrétna funkcia. Pohyby a gestá sníma kamera zabudovaná do televízora a následne ich spracúva príslušná aplikácia. Môžete tak pohybom hlavy zo strany na stranu prepínať kanály, šmahom ruky meniť záložky alebo jemným pohybom prsta vo vzduchu ovládať kurzor na obrazovke. Funkcia sa, samozrejme, musí najprv aktivovať dohodnutým pohybom, hlasom alebo hardvérovým ovládačom.

Najnovšie televízory majú zabudovanú kameru, ktorá je schopná identifikovať vašu tvár a automaticky načíta vašu domácu obrazovku alebo iné funkcie vášho osobného profilu. Ďalšie inštrukcie možno dať gestom alebo hlasom.

Ovládanie smartfónom

V posledných rokoch rastie obľúbenosť rôznych aplikácií pre smartfóny a tablety, ktoré sú po spárovaní schopné televízory ovládať, a tak plnohodnotne zastúpia štandardne dodávané ovládače. Ich výhodou je, že môžete ovládať z jedného miesta viacero zariadení v domácnosti, napríklad televízor, audiosústavu alebo hoci klimatizáciu. Stiahnuť si ich môžete väčšinou zadarmo z on-line obchodov s aplikáciami.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá