Image
4.3.2014 0 Comments

TV: Zabudnite na svoj klasický ovládač. Čaká nás revolúcia v ovládaní televízorov?

Remote Control.jpg Sledovanie televízie sa od jej zrodu poriadne zmenilo. Takisto aj jej ovládanie. Aj keď patent na rádiové diaľkové ovládanie bol zaregistrovaný ešte v roku 1898, ubehlo veľa rokov, kým sa diaľkový ovládač stal bežnou výbavou domácností. Mimochodom, patent si dal registrovať známy vynálezca, vedec a futurista Nikola Tesla a jeho prvý ovládač slúžil na diaľkové ovládanie člna.

Prvý skutočný ovládač

S myšlienkou diaľkovo ovládať televízor prišla americká firma Zenith Radio Corporation nie dlho po vojne, v roku 1950. Ovládač nazvaný Lenivé kosti bol k televízoru pripojený káblom. Ten odstrihli už o šesť rokov neskôr a prvé bezdrôtové diaľkové ovládanie televízora bolo na svete. Aj keď zatiaľ len s obmedzenými funkciami - umožnilo prepínanie kanálov a zmenu hlasitosti. Trochu neohrabané zariadenie fungovalo na báze ultrazvuku, čo síce mohli oceniť vtedajší technologickí nadšenci, ale isto nie ich psy, pre ktoré bola frekvencia ovládača až príliš počuteľná.

Changhong_Smart_Social_Network.jpg

Od prepínača k ovládaču

Väčšie nároky na diaľkové ovládanie kládli sedemdesiate roky, keď ovládače začali ponúkať viacero funkcií a možností. Nový impulz prišiel v roku 1980, keď bol na trh uvedený prvý infračervený ovládač. Teda technológia, ktorá ovláda väčšinu televízorov až dodnes. Produkt mal okamžitý úspech a stal sa neoddeliteľnou súčasťou televízorov.

Dnešné zariadenia, a netýka sa to len televízorov, sú oveľa komplexnejšie a ponúkajú oveľa viac funkcií ako v minulosti. Klasický ovládač, aký nájdeme azda v každej domácnosti, jednoducho nedokáže nové nároky spotrebiteľov pokryť. Aj preto sa hranice ovládania neustále posúvajú. K slovu sa tak dostávajú touchpady, klávesnice, joysticky, tlačidlové konzoly, elektronické rukavice alebo kamery, ktoré rozoznávajú gestá.

Body Sense Games_upr.jpg

Komplexnosť smart funkcií si vyžaduje kurzorovú navigáciu, ako ju poznáme z prostredia počítačov. Okrem vizuálneho ovládania najmodernejšie televízory umožňujú aj Voice Control, čo je ovládanie hlasovými povelmi.

Telo ako ovládač

Práve spomínané ovládanie pohybmi ľudského tela a hlasom sa v tejto oblasti považuje za najperspektívnejšie. Už niekoľko rokov predstavuje technologický vrchol diaľkového ovládania, a to nielen pri televízoroch. Trendom výrobcov spotrebnej elektroniky je v súčasnosti navigácia elektronických zariadení pomocou hlasov či gest, schopnosť smart televízorov rozpoznať používateľov podľa tváre alebo interaktívne funkcie športových hier ovládaných pohybmi používateľa.

Ovládanie gestami je postavené na snímaní pohybov ľudského tela. Tie sú preddefinované a je k nim priradená konkrétna funkcia. Pohyby a gestá sníma kamera zabudovaná do televízora a následne ich spracúva príslušná aplikácia. Môžete tak pohybom hlavy zo strany na stranu prepínať kanály, šmahom ruky meniť záložky alebo jemným pohybom prsta vo vzduchu ovládať kurzor na obrazovke. Funkcia sa, samozrejme, musí najprv aktivovať dohodnutým pohybom, hlasom alebo hardvérovým ovládačom.

Najnovšie televízory majú zabudovanú kameru, ktorá je schopná identifikovať vašu tvár a automaticky načíta vašu domácu obrazovku alebo iné funkcie vášho osobného profilu. Ďalšie inštrukcie možno dať gestom alebo hlasom.

Ovládanie smartfónom

V posledných rokoch rastie obľúbenosť rôznych aplikácií pre smartfóny a tablety, ktoré sú po spárovaní schopné televízory ovládať, a tak plnohodnotne zastúpia štandardne dodávané ovládače. Ich výhodou je, že môžete ovládať z jedného miesta viacero zariadení v domácnosti, napríklad televízor, audiosústavu alebo hoci klimatizáciu. Stiahnuť si ich môžete väčšinou zadarmo z on-line obchodov s aplikáciami.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá