Image
9.12.2015 0 Comments

Systém Polarized 3D umožní 1000-krát presnejšie 3D skenovanie

Zdá sa, že vysokokvalitné 3D kamery pre smartfóny sú zasa o krok bližšie. Výskumníci z MIT zistili, že využitím polarizácie svetla možno zlepšiť rozlíšenie 3D zobrazovacích zariadení až 1000-násobne.

Polarizácia svetla stojí za väčšinou 3D filmových systémov. Miniaturizácia technológie by umožnila vybaviť inteligentné telefóny 3D kamerami a jedného dňa by používatelia mohli svojím mobilným zariadením zhotoviť 3D fotografiu predmetu a potom na 3D tlačiarni vyrobiť jeho autentickú repliku.

„Miniaturizácia 3D kamery tak, aby sa vošla do mobilného telefónu, je možná už dnes," povedal Achuta Kadambi, postgraduálny študent na MIT, jeden z vývojárov 3D systému. „Treba však robiť kompromisy pri 3D snímaní, čo umožňuje len približnú rekonštrukciu geometrie. Pri aplikovaní polarizácie sa dá použiť aj menej kvalitný snímač, pričom vďaka polarizačnému filtru je výsledok lepší než pri mnohých laserových skeneroch."

3D_polarization.jpg

Na otestovanie svojej teórie polarizovaného hĺbkového snímania vedci využili zariadenie Microsoft Kinect s bežným polarizačným fotografickým objektívom pred jeho kamerou. Zhotovili tri snímky objektu, pričom zakaždým pootočili polarizačný filter, čo umožňuje vyššie rozlíšenie. Kinect meria hĺbku pomocou času odrazu. Trik spočíva v meraní presnej orientácie svetla, ktoré sa odrazí od objektu. V ďalšej fáze vedci pridali na senzor Kinectu tri druhy polarizačných filtrov. Takto zhotovené tri snímky potom spracovali systémom. Rozlíšenie snímania senzora hernej konzoly sa rádovo zvýšilo - bolo v oblasti stoviek mikrometrov (bežne má Kinect rozlíšenie na úrovni jedného centimetra).

Vedci sa nazdávajú, že 3D polarizačný systém sa bude dať použiť aj v technológii autonómnych automobilov, a to najmä v nepriaznivých poveternostných podmienkach, ako je dážď, sneh či hmla. Za takýchto podmienok totiž častice vody v ovzduší nepredvídateľným spôsobom rozptyľujú svetlo, takže nasnímaný obraz sa dá oveľa ťažšie interpretovať. 3D polarizácia by viedla k zaostreniu obrazu.

Kompletnú štúdiu dáva MIT Media Lab k dispozícii zadarmo.

Zdroj: techtimes.com
gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá