Image
30.9.2014 0 Comments

Synology DiskStation 414j

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Sieťové zariadenia sa delia z pohľadu výbavy vnútorného systému na dve skupiny. Prvý typ sú jednoduchšie modely, vhodné pre nenáročných používateľov. My sme mali na test zástupcu druhej skupiny, ktorá je vhodná pre tých najnáročnejších. Ide totiž o disk NAS, ktorý nielenže má kvalitné parametre, ale obsahuje aj pokročilý operačný systém.

f-DS414j_right-45-add.jpg

SynologyDS414j - Verzia NAS pre štyri 3,5" pevné disky s aktívnym chladením dvoma ventilátormi

Hlavné výhody

NAS server tohto formátu ťaží najmä z výhody umiestnenia štyroch 3,5-palcových diskov. Je na vás, či využijete všetky sloty a do akého poľa RAID disky zapojíte. Využiť môžete rôzne konfigurácie, a to až do celkovej kapacity 24 TB v súčte kapacít diskov (veľkosť jedného súboru je limitovaná na 16 TB). Podporované sú RAID 0, 1, 5, 6 a 10. Nechýba ani migrácia zväzkov medzi poľami RAID a rozširovanie zväzkov pridaním ďalšieho disku. To dáva variabilitu v postupnom pridávaní diskov bez toho, aby sa bolo treba rozhodovať o trvalom stave zapojenia RAID.

O rýchlosť sa stará dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,2 GHz na jadro. Čipová súprava obsahuje aj špeciálnu jednotku na prácu s desatinnou čiarkou. Tú využijete pri práci s multimediálnymi dátami, napríklad pri zrýchlení prípravy miniatúr z obrázkov a videosúborov. Dáta na diskoch sa dajú šifrovať, no nepoužíva sa hlavný výkon CPU alebo špeciálnej jednotky na šifrovanie. Vďaka tomu, že je tento úkon hardvérový, nemá negatívny dosah na systém a rýchlosť ostatných operácií. Operačný systém DSM 5 umožňuje inštaláciu balíčkov, diskový server si teda rozšírite o ďalšie funkcie.

Počas testovania sme si vyskúšali ochranu dát. Po čase nás stanica intenzívnym pípaním upozorňovala na chybu jedného z dvoch 3 TB diskov. Neboli potrebné nijaké zručnosti na to, aby sme z lišty upozornení zistili, že životnosť jedného z diskov sa podľa S.M.A.R.T. končí a odporúča sa jeho výmena. Pípanie sa dá vypnúť a so systémom môžete na vlastné riziko ďalej pracovať. Disk si vieme predstaviť aj doma, no stačila by nám dvojdisková verzia. Ak máte domácu kanceláriu, je to už iný prípad. Vtedy sa zídu rozšírené možnosti tohto zariadenia, napríklad dva konektory USB, ktoré využijete na pripojenie dodatočných zariadení. Stanú sa z nich zariadenia dostupné v sieti.

Možnosti systému

Systém možno zapnúť na diaľku (aj mimo lokálnej siete) a takisto aktivovať aj plánované vypínanie a zapínanie. Nezabudnite si však všetko aktivovať. Nevýhoda, na ktorú sme narazili, bola potreba zariadenie ručne zapnúť napríklad pri výpadku prúdu. Keďže je na prednej strane spínač, a nie vypínač, čakali by sme, že tento proces prebehne automaticky. Každopádne ide len o malý detail a všetky potrebné vlastnosti nájdete v nastaveniach.

Zaujímavá a zatiaľ rozhodne nie bežná vlastnosť je podpora pripojenia IP kamier a ich sledovanie. Všetko sa dá nastaviť priamo v rozhraní operačného systému DSM. Maximálny počet je 8 kamier, no každá vyžaduje licenciu. Ocenili sme teda, že už pri kúpe stanice máte dve licencie zadarmo. Na pripojenie bežných zariadení USB, ako sú napr. disky alebo tlačiarne, máte k dispozícii port USB 3.0.

Systém umožňuje vytvoriť prístupové práva podľa Active Directory v aktuálnej sieti a je kompatibilný s rôznymi sieťovými protokolmi, aby sa k dátam dalo pristupovať z rôznych operačných systémov. Pri disku NAS tohto formátu nemá zmysel bližšie uvádzať samozrejmosti, ako je podpora Time Machine, zálohovania pre Microsoft Windows, napojenie na účet Amazon S3 alebo napríklad podpora DLNA a AirPlay. Disk je po zapnutí a miernych nastaveniach pripravený na plnenie funkcie dátového skladu a zároveň multimediálneho centra s možnosťou napojenia na cloudové služby, ako je Picasa, Facebook alebo Twitter.

f-DS414j_right-45.jpg

Rozšírené vlastnosti

Silné stránky operačného systému sú jeho vzhľad a možnosti. Vyzerá veľmi podobne ako bežný operačný systém a okrem niektorých vyslovene technických nastavení sa v ňom budete cítiť ako doma. K dispozícii máte ovládací panel na nastavenie hlavných vlastností, zástupcov aplikácií na ploche a nechýba ani hlavný panel. Plní podobnú funkciu ako hlavný panel v Microsoft Windows. Budú tu teda tlačidlá spustených aplikácií aj notifikácie. Rozhranie je navyše prispôsobené dotykovému ovládaniu. Tento systém je taký robustný a modifikovateľný, že sa mu ešte budeme v budúcnosti venovať. Z nášho pohľadu ide o najprepracovanejší systém v tejto kategórii NAS. A to nepočítame len rozšírenia multimediálnych aplikácií alebo systémové utility na podnikové využitie a správcov, ale aj tie najmenšie detaily, ktoré ma používateľ k dispozícii.

Verdikt PC REVUE

Hoci je Synology na trhu od roku 2000, NAS-ky vyrába od roku 2005. Tento rok bol vyrobený 2-miliónty jubilejný NAS server. O tom, že nejde o nováčika na trhu, svedčia nielen špecifikácie, ale aj reálne výsledky a dojmy z našich testov. Pri bežnej prevádzke sme nebadali zvýšenú hlučnosť. Integrovanie dvoch vetrákov s priemerom 80 mm bolo na chladenie dostačujúce. Treba však zdôrazniť, že sme testovali s dvoma pevnými diskami, a to vo verzii špeciálne pre NAS (WD Red Edition).

Disk sme testovali v gigabitovej sieti a pripájali sme sa cez Wi-Fi štandardu AC a aj cez pripojenie LAN. Výkon úplne postačoval na prvotné naplnenie diskov dátami a takisto na správu systému. Inštalácia doplňujúcich balíčkov by mohla byť rýchlejšia. Prenosová rýchlosť po gigabitovej sieti LAN bola v priemere 80 MB/s pri čítaní aj zápise. Závisí od fragmentov prenášaných dát, no dosahovaná rýchlosť bola pre nás bez výhrad akceptovateľná. Ovládanie systému je vyriešené na jednotku. Nehovoriac o prístupe k dátam odkiaľkoľvek na svete, kde je internet. Využiť môžete internetový prehliadač alebo špeciálne aplikácie pre mobilné platformy Android, iOS a Windows Phone. Je ich niekoľko a špecializujú sa na prezeranie obrázkov, videa a počúvanie hudby, ako aj na zobrazenie diania z IP kamery.

Zapožičal: Synology
Cena: 299 EUR, bez pevných diskov


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá