Image
7.5.2014 0 Comments

Symantec: Klasické antivírusy sú už odpísané a neplnia svoj účel

virus.jpg Tvrdenie, že tradičné antivírusový softvér je už mŕtvy a prakticky odpísaný, vyšlo z úst riaditeľa informačnej bezpečnosti priamo zo spoločnosti Symantec, ktorá patrí medzi najväčších dodávateľov bezpečnostných riešení na svete. Čo antivírusy nahradí v budúcnosti?

Brian Dye, ktorý v Symantecu pracuje ako senior viceprezident pre informačnú bezpečnosť, je presvedčený, že klasická ochrana koncových bodov už nie je efektívny spôsob, ako docieliť ochranu, a treba sa adaptovať na zmeny, ktoré v IT bezpečnosti prebiehajú. Symantec je známy svojím antivírusovým produktovým radom Norton, ktorý sa v širokom rozsahu dodáva i s novými počítačmi ako tzv. bloatware.

Oficiálne potvrdenie skutočnosti, že toto riešenie už nemusí byť vyhovujúce, je pre Symantec zásadný krok a niektorí komentátori ho považujú za zlom v IT priemysle. Pretože doteraz bolo cieľom firiem predávajúcich bezpečnostné riešenie uisťovať požívateľa, že s ich produktmi sú vždy v bezpečí.

Typy útokov sa menia, antivírusy na ne nestačia

Dye hovorí, že trh s malvérom sa teraz zmenšuje a hackeri sa zameriavajú na iné typy kyberútokov, ako sú napríklad odopretie služby (DDoS), spearphishing, infiltrácia sietí. Naopak, záujem o klasické infiltrácie pomocou spustiteľných súborov či masový e-mailing už opadá, pretože používatelia sú proti týmto útokom napospol imúnni a dobre zabezpečení.

Antivírusové produkty v súčasnosti zachytia približne polovicu zo všetkých typov kyberútokov, čo je podľa Briana Dye zúfalo málo. Ak nejaký útočník naozaj chce napadnúť počítač zabezpečený antivírusom, pravdepodobne sa mu to aj podarí. Už dlhší čas sa navyše hovorí o tom, že antivírusové produkty sú len pasívnym riešením, ktoré reaguje až na nový typ útoku a nedokáže ho preventívne podchytiť. Koncept nových bezpečnostných riešení preto musí byť úplne prepracovaný a postavený na analýzach podozrivých vzorov správania.

Bezpečnosť musí byť proaktívna a inteligentná

S týmito konceptmi už experimentuje viac hráčov, napr. IBM ohlásilo bezpečnostné riešenie, ktoré sleduje neobvyklé správanie v počítačových sieťach, Juniper podobným spôsobom rozšíril firemné firewally a aj potrebné bezpečnostné riešenie VIPRE od GFI stavia viac na analýze správania než na databáze škodlivých kódov.

Podľa bezpečnostných expertov sa bezpečnostný trh v súčasnosti intenzívne vyvíja a všetci veľkí hráči budú musieť svoje doterajšie produktové rady inovovať výraznejšie, ako to bolo v uplynulých rokoch. Pretože keby nechali stav dôjsť tak ďaleko, že by údajne chránení koncoví požívatelia boli masívne napádaní útokmi, nenávratne by to poškodilo ich reputáciu.

Pre firmy by sa potom mali výrazne rozšíriť služby „etického hackovania", kde by im bezpečnostné firmy ponúkali vlastné tímy fingovaných útočníkov, ktorí by sa pokúsili napadnúť firemné siete a odhaliť tak možné diery. Najmä úniky dát spôsobené prelomením ochrany siete sú v posledných rokoch postrachom prakticky všetkých firiem, ktoré podnikajú na internete. A straty spojené s takýmto únikom sú astronomické.

Dye je presvedčený, že zásadný posun, ku ktorému musí dôjsť, možno charakterizovať slovami „od ochrany k detekcii a reakcii", pretože len tak bude možné koncových používateľov aj firmy pred rastúcimi hrozbami kyberútokov ochrániť.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá