Image
7.5.2014 0 Comments

Symantec: Klasické antivírusy sú už odpísané a neplnia svoj účel

virus.jpg Tvrdenie, že tradičné antivírusový softvér je už mŕtvy a prakticky odpísaný, vyšlo z úst riaditeľa informačnej bezpečnosti priamo zo spoločnosti Symantec, ktorá patrí medzi najväčších dodávateľov bezpečnostných riešení na svete. Čo antivírusy nahradí v budúcnosti?

Brian Dye, ktorý v Symantecu pracuje ako senior viceprezident pre informačnú bezpečnosť, je presvedčený, že klasická ochrana koncových bodov už nie je efektívny spôsob, ako docieliť ochranu, a treba sa adaptovať na zmeny, ktoré v IT bezpečnosti prebiehajú. Symantec je známy svojím antivírusovým produktovým radom Norton, ktorý sa v širokom rozsahu dodáva i s novými počítačmi ako tzv. bloatware.

Oficiálne potvrdenie skutočnosti, že toto riešenie už nemusí byť vyhovujúce, je pre Symantec zásadný krok a niektorí komentátori ho považujú za zlom v IT priemysle. Pretože doteraz bolo cieľom firiem predávajúcich bezpečnostné riešenie uisťovať požívateľa, že s ich produktmi sú vždy v bezpečí.

Typy útokov sa menia, antivírusy na ne nestačia

Dye hovorí, že trh s malvérom sa teraz zmenšuje a hackeri sa zameriavajú na iné typy kyberútokov, ako sú napríklad odopretie služby (DDoS), spearphishing, infiltrácia sietí. Naopak, záujem o klasické infiltrácie pomocou spustiteľných súborov či masový e-mailing už opadá, pretože používatelia sú proti týmto útokom napospol imúnni a dobre zabezpečení.

Antivírusové produkty v súčasnosti zachytia približne polovicu zo všetkých typov kyberútokov, čo je podľa Briana Dye zúfalo málo. Ak nejaký útočník naozaj chce napadnúť počítač zabezpečený antivírusom, pravdepodobne sa mu to aj podarí. Už dlhší čas sa navyše hovorí o tom, že antivírusové produkty sú len pasívnym riešením, ktoré reaguje až na nový typ útoku a nedokáže ho preventívne podchytiť. Koncept nových bezpečnostných riešení preto musí byť úplne prepracovaný a postavený na analýzach podozrivých vzorov správania.

Bezpečnosť musí byť proaktívna a inteligentná

S týmito konceptmi už experimentuje viac hráčov, napr. IBM ohlásilo bezpečnostné riešenie, ktoré sleduje neobvyklé správanie v počítačových sieťach, Juniper podobným spôsobom rozšíril firemné firewally a aj potrebné bezpečnostné riešenie VIPRE od GFI stavia viac na analýze správania než na databáze škodlivých kódov.

Podľa bezpečnostných expertov sa bezpečnostný trh v súčasnosti intenzívne vyvíja a všetci veľkí hráči budú musieť svoje doterajšie produktové rady inovovať výraznejšie, ako to bolo v uplynulých rokoch. Pretože keby nechali stav dôjsť tak ďaleko, že by údajne chránení koncoví požívatelia boli masívne napádaní útokmi, nenávratne by to poškodilo ich reputáciu.

Pre firmy by sa potom mali výrazne rozšíriť služby „etického hackovania", kde by im bezpečnostné firmy ponúkali vlastné tímy fingovaných útočníkov, ktorí by sa pokúsili napadnúť firemné siete a odhaliť tak možné diery. Najmä úniky dát spôsobené prelomením ochrany siete sú v posledných rokoch postrachom prakticky všetkých firiem, ktoré podnikajú na internete. A straty spojené s takýmto únikom sú astronomické.

Dye je presvedčený, že zásadný posun, ku ktorému musí dôjsť, možno charakterizovať slovami „od ochrany k detekcii a reakcii", pretože len tak bude možné koncových používateľov aj firmy pred rastúcimi hrozbami kyberútokov ochrániť.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá