Image
6.2.2015 0 Comments

Svoj najvýkonnejší mobilný procesor predstavilo ARM

arm_cortex.jpg Spoločnosť ARM predstavila svoj doposiaľ najvýkonnejší procesor Cortex-A72, ktorý je 3,5× rýchlejší ako súčasný Cortex-A15 a bude pracovať až na frekvencii 3,5 GHz. Vo smartfónoch a tabletoch sa objaví už na začiatku budúceho roka.

ARM si procesory sám nevyrába - len ich vyvinie a následne jednotlivým výrobcom poskytne licencie na ich výrobu. V súčasnosti procesory od ARM v mobilných zariadeniach dominujú, aj keď veľkým hráčom na tomto trhu je aj Samsung a presadiť sa v mobilnom prostredí snaží aj Intel.

Jedným z dôvodov, prečo sú procesory od ARM také populárne, je to, že sú energeticky veľmi úsporné, čo je pri mobilných zariadeniach priorita. Vývoj batérií za posledných päť rokov veľmi nepokročil, ale výkon procesorov sa za ten čas niekoľkonásobne zvýšil.
Procesor Cortex-A72 sa vyrába pomocou novej 16 nm technológie, vďaka ktorej môžu byť tranzistory menšie a rýchlejšie. Podľa ARM jeho nový procesor, ktorý bude v smartfónoch bežať na frekvencii 2,5 GHz a pri tabletoch až na 3,5 GHz, umožní prehrávať 4K video až pri 120 snímkach za sekundu.

Cortex-A72 nie je zameraný len na smartfóny a tablety, na tlačovej konferencii ARM vystúpili okrem iných aj zástupcovia spoločnosti Oculus, ktorá sa zaoberá vývojom headsetov na virtuálnu realitu, a vyhlásili, že procesor Cortex-72 využijú vo svojich zariadeniach.

ARM predstavil aj nový grafický procesor Mali-T880. V oblasti GPU ARM rozhodne nie je lídrom, jeho podiel na trhu tu však pomaly rastie. Okrem toho spoločnosť predstavila takisto aktualizovanú verziu svojej technológie CoreLink, ktorá slúži na spojenie viacerých procesorov. Nový CCI-500 Cache Coherent Interconnect dokáže dáta do a z procesora prenášať dvojnásobnou rýchlosťou než súčasná generácia tejto technológie.

ARM by chcel so svojimi procesormi uspieť aj v serveroch, sieťovom vybavení a ďalších produktoch, aj keď v tejto oblasti ovládanej predovšetkým riešeniami od Intelu a AMD je ešte len nováčikom.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá