Image
6.2.2015 0 Comments

Svoj najvýkonnejší mobilný procesor predstavilo ARM

arm_cortex.jpg Spoločnosť ARM predstavila svoj doposiaľ najvýkonnejší procesor Cortex-A72, ktorý je 3,5× rýchlejší ako súčasný Cortex-A15 a bude pracovať až na frekvencii 3,5 GHz. Vo smartfónoch a tabletoch sa objaví už na začiatku budúceho roka.

ARM si procesory sám nevyrába - len ich vyvinie a následne jednotlivým výrobcom poskytne licencie na ich výrobu. V súčasnosti procesory od ARM v mobilných zariadeniach dominujú, aj keď veľkým hráčom na tomto trhu je aj Samsung a presadiť sa v mobilnom prostredí snaží aj Intel.

Jedným z dôvodov, prečo sú procesory od ARM také populárne, je to, že sú energeticky veľmi úsporné, čo je pri mobilných zariadeniach priorita. Vývoj batérií za posledných päť rokov veľmi nepokročil, ale výkon procesorov sa za ten čas niekoľkonásobne zvýšil.
Procesor Cortex-A72 sa vyrába pomocou novej 16 nm technológie, vďaka ktorej môžu byť tranzistory menšie a rýchlejšie. Podľa ARM jeho nový procesor, ktorý bude v smartfónoch bežať na frekvencii 2,5 GHz a pri tabletoch až na 3,5 GHz, umožní prehrávať 4K video až pri 120 snímkach za sekundu.

Cortex-A72 nie je zameraný len na smartfóny a tablety, na tlačovej konferencii ARM vystúpili okrem iných aj zástupcovia spoločnosti Oculus, ktorá sa zaoberá vývojom headsetov na virtuálnu realitu, a vyhlásili, že procesor Cortex-72 využijú vo svojich zariadeniach.

ARM predstavil aj nový grafický procesor Mali-T880. V oblasti GPU ARM rozhodne nie je lídrom, jeho podiel na trhu tu však pomaly rastie. Okrem toho spoločnosť predstavila takisto aktualizovanú verziu svojej technológie CoreLink, ktorá slúži na spojenie viacerých procesorov. Nový CCI-500 Cache Coherent Interconnect dokáže dáta do a z procesora prenášať dvojnásobnou rýchlosťou než súčasná generácia tejto technológie.

ARM by chcel so svojimi procesormi uspieť aj v serveroch, sieťovom vybavení a ďalších produktoch, aj keď v tejto oblasti ovládanej predovšetkým riešeniami od Intelu a AMD je ešte len nováčikom.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá