Image
22.10.2012 0 Comments

Svetový úspech študentov TUKE na súťaži ITU Young Innovators Competition. Vznikne nový startup?

Medzinárodná konferencia ITU Telecom World, ktorá sa konala 14. až 18. októbra 2012 v Dubaji, je jedna z najvýznamnejších svetových konferencií, ktoré sú venované problematike telekomunikácií a najnovším komunikačným technológiám vôbec. Už po druhýkrát bola ako súčasť tejto významnej konferencie organizovaná svetová súťaž ITU Young Innovators Competition. Bola určená pre vekovú kategóriu 18 až 25 rokov a zameraná na riešenie problémov reálneho sveta vo viacerých kategóriách. Dovedna bolo do súťaže prihlásených viac ako 400 projektov z celého sveta. Na finálnu prezentáciu bolo pozvaných do Dubaja 12 víťazných projektov. Medzi nimi bol aj dvojčlenný tím študentov z Laboratória počítačových sietí KPI FEI TUKE v zložení Ivan Klimek (PhD. študent) a Miroslav Košik (študent inžinierskeho štúdia), obidvaja absolventi programu sieťových akadémií. Tím TUKE sa stal celkovým víťazom tejto svetovej súťaže v kategórií CYBERSECURITY.

ITU_TELECOM_WORLD.jpg

Tím zvíťazil projektom s názvom EXCALIBUR, v rámci ktorého bola vytvorená vlastná inovatívna autentifikačná schéma, umožňujúca bezpečne a jednoducho overiť totožnosť používateľa na internete iba prostredníctvom jeho mobilného telefónu.

Inovácia spočíva v tom, že možno použiť ľubovoľný mobilný telefón (nemusí to byť smartfón), ktorý je vybavený kamerou.

Nepotrebuje však mať prístup na internet, všetky výpočty sa realizujú v cloudovom prostredí, a teda nemožno útočiť na koncové zariadenie - telefón. Schéma využíva mechanizmus challenge-response na vzájomnú autentifikáciu a vlastnú schému jednorazových hesiel viazaných na detaily konkrétnej autentifikovanej akcie.

Komunikácia sa deje na pozadí prostredníctvom automatizovaných SMS správ, toto umožňuje budovať na existujúcej dôvere v telekomunikačnú sieť. Využíva telefónne číslo ako jednoznačný identifikátor a ďalšiu vrstvu autentifikácie. Takisto možno pristupovať k polohe mobilného telefónu cez sieť operátora, čo predstavuje ďalší bezpečný autentifikačný faktor. Ďalšie faktory môžu byť PIN kód, biometria atď.

Vystúpenie tímu študentov z TUKE na konferencii v Dubaji, v rámci ktorého prezentovali prototypy a aj vypracovaný obchodný plán, zaujalo účastníkov natoľko, že v súčasnosti prebiehajú prípravy na založenie startupu.

http://world2012.itu.int/young-innovators-competition

http://world2012.itu.int/competition-entries

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá