Image
22.10.2012 0 Comments

Svetový úspech študentov TUKE na súťaži ITU Young Innovators Competition. Vznikne nový startup?

Medzinárodná konferencia ITU Telecom World, ktorá sa konala 14. až 18. októbra 2012 v Dubaji, je jedna z najvýznamnejších svetových konferencií, ktoré sú venované problematike telekomunikácií a najnovším komunikačným technológiám vôbec. Už po druhýkrát bola ako súčasť tejto významnej konferencie organizovaná svetová súťaž ITU Young Innovators Competition. Bola určená pre vekovú kategóriu 18 až 25 rokov a zameraná na riešenie problémov reálneho sveta vo viacerých kategóriách. Dovedna bolo do súťaže prihlásených viac ako 400 projektov z celého sveta. Na finálnu prezentáciu bolo pozvaných do Dubaja 12 víťazných projektov. Medzi nimi bol aj dvojčlenný tím študentov z Laboratória počítačových sietí KPI FEI TUKE v zložení Ivan Klimek (PhD. študent) a Miroslav Košik (študent inžinierskeho štúdia), obidvaja absolventi programu sieťových akadémií. Tím TUKE sa stal celkovým víťazom tejto svetovej súťaže v kategórií CYBERSECURITY.

ITU_TELECOM_WORLD.jpg

Tím zvíťazil projektom s názvom EXCALIBUR, v rámci ktorého bola vytvorená vlastná inovatívna autentifikačná schéma, umožňujúca bezpečne a jednoducho overiť totožnosť používateľa na internete iba prostredníctvom jeho mobilného telefónu.

Inovácia spočíva v tom, že možno použiť ľubovoľný mobilný telefón (nemusí to byť smartfón), ktorý je vybavený kamerou.

Nepotrebuje však mať prístup na internet, všetky výpočty sa realizujú v cloudovom prostredí, a teda nemožno útočiť na koncové zariadenie - telefón. Schéma využíva mechanizmus challenge-response na vzájomnú autentifikáciu a vlastnú schému jednorazových hesiel viazaných na detaily konkrétnej autentifikovanej akcie.

Komunikácia sa deje na pozadí prostredníctvom automatizovaných SMS správ, toto umožňuje budovať na existujúcej dôvere v telekomunikačnú sieť. Využíva telefónne číslo ako jednoznačný identifikátor a ďalšiu vrstvu autentifikácie. Takisto možno pristupovať k polohe mobilného telefónu cez sieť operátora, čo predstavuje ďalší bezpečný autentifikačný faktor. Ďalšie faktory môžu byť PIN kód, biometria atď.

Vystúpenie tímu študentov z TUKE na konferencii v Dubaji, v rámci ktorého prezentovali prototypy a aj vypracovaný obchodný plán, zaujalo účastníkov natoľko, že v súčasnosti prebiehajú prípravy na založenie startupu.

http://world2012.itu.int/young-innovators-competition

http://world2012.itu.int/competition-entries

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá