Image
22.10.2012 0 Comments

Svetový úspech študentov TUKE na súťaži ITU Young Innovators Competition. Vznikne nový startup?

Medzinárodná konferencia ITU Telecom World, ktorá sa konala 14. až 18. októbra 2012 v Dubaji, je jedna z najvýznamnejších svetových konferencií, ktoré sú venované problematike telekomunikácií a najnovším komunikačným technológiám vôbec. Už po druhýkrát bola ako súčasť tejto významnej konferencie organizovaná svetová súťaž ITU Young Innovators Competition. Bola určená pre vekovú kategóriu 18 až 25 rokov a zameraná na riešenie problémov reálneho sveta vo viacerých kategóriách. Dovedna bolo do súťaže prihlásených viac ako 400 projektov z celého sveta. Na finálnu prezentáciu bolo pozvaných do Dubaja 12 víťazných projektov. Medzi nimi bol aj dvojčlenný tím študentov z Laboratória počítačových sietí KPI FEI TUKE v zložení Ivan Klimek (PhD. študent) a Miroslav Košik (študent inžinierskeho štúdia), obidvaja absolventi programu sieťových akadémií. Tím TUKE sa stal celkovým víťazom tejto svetovej súťaže v kategórií CYBERSECURITY.

ITU_TELECOM_WORLD.jpg

Tím zvíťazil projektom s názvom EXCALIBUR, v rámci ktorého bola vytvorená vlastná inovatívna autentifikačná schéma, umožňujúca bezpečne a jednoducho overiť totožnosť používateľa na internete iba prostredníctvom jeho mobilného telefónu.

Inovácia spočíva v tom, že možno použiť ľubovoľný mobilný telefón (nemusí to byť smartfón), ktorý je vybavený kamerou.

Nepotrebuje však mať prístup na internet, všetky výpočty sa realizujú v cloudovom prostredí, a teda nemožno útočiť na koncové zariadenie - telefón. Schéma využíva mechanizmus challenge-response na vzájomnú autentifikáciu a vlastnú schému jednorazových hesiel viazaných na detaily konkrétnej autentifikovanej akcie.

Komunikácia sa deje na pozadí prostredníctvom automatizovaných SMS správ, toto umožňuje budovať na existujúcej dôvere v telekomunikačnú sieť. Využíva telefónne číslo ako jednoznačný identifikátor a ďalšiu vrstvu autentifikácie. Takisto možno pristupovať k polohe mobilného telefónu cez sieť operátora, čo predstavuje ďalší bezpečný autentifikačný faktor. Ďalšie faktory môžu byť PIN kód, biometria atď.

Vystúpenie tímu študentov z TUKE na konferencii v Dubaji, v rámci ktorého prezentovali prototypy a aj vypracovaný obchodný plán, zaujalo účastníkov natoľko, že v súčasnosti prebiehajú prípravy na založenie startupu.

http://world2012.itu.int/young-innovators-competition

http://world2012.itu.int/competition-entries

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá