31.3.2016 0 Comments

Svetový deň zálohovania: Najčastejšie chyby, ktoré môžete spraviť

“Prehlasujem, že 31. marca zálohujem svoje dôležité dokumenty a cenné spomienky,“ tak znie prísaha ľudí, ktorí sa zaviazali posledný deň tohto mesiaca využiť na zálohovanie svojich údajov. Pravidelné zálohovanie nie je užitočné len vo výnimočných momentoch, pri ktorých vám zmizne laptop alebo mobil, prípadne sa vám poškodí hard disk. V súčasnosti je veľmi užitočné aj v prípadoch, keď vám zariadenie napadne takzvaný Ransomware. Ide o škodlivý kód, ktorý na infikovanom zariadení zašifruje súbory a za ich odblokovanie vyžaduje výkupné. Niekedy v hodnote stoviek eur.

„Ransomware nie žiadnou novou hrozbou. Zatiaľ čo jeho prvé verzie uzamykajúce obrazovky boli viac otravné než nebezpečné, najnovší agresívny šifrovací Ransomware šíriaci sa po celom svete vo veľkých vlnách má na svedomí závažné škody nie len u bežných používateľov internetu ale aj vo firmách a vládnych organizáciách,“ vysvetľuje Peter Stančík, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET. „Nemocnice so spadnutými kritickými systémami, právnické firmy bez údajov alebo policajné úseky bez prístupu k svojim dátam... väčšina v tichosti zaplatí výkupné bez toho, aby priznala, že na niečo také jednoducho neboli pripravení,“ dodáva Stančík.

V organizáciách je zálohovanie spojené s kvalitným zálohovacím riešením – napríklad ShadowProtect od spoločnosti StorageCraft – a taktiež s formalizovaným procesom a s pravidelným testovaním jeho funkčnosti. Jednotlivci a domácnosti komplikované stratégie nepotrebujú. Mali by si však vybrať napríklad medzi hardvérovým riešením (akým sú napríklad USB kľúče alebo externé disky) a cloudom. Obe majú svoje pre a proti a je len na danom človeku, čo je preňho najpohodlnejšie.

Chyby, ktoré môžete podľa ESETu pri zálohovaní spraviť:

  • Pamätajte, že Ransomware dokáže zašifrovať aj všetky namapované disky. Taktiež akékoľvek pripojené externé pamäťové jednotky ako napríklad USB kľúče alebo akékoľvek sieťové alebo cloudové súborové úložiská alebo pripojené disky, ktoré ste namapovali.
  • Zálohovacie riešenie sa musí automaticky odpájať od zariadenia, ak práve nezálohuje. Inak hrozí, že aj toto riešenie zašifruje Ransomware.

Hardvérové riešenia sú jednoducho použiteľné a možnosť uzamknutia USB kľúča alebo externého disku do zásuvky môže používateľovi poskytnúť istú formu istoty. Pri cloudovom riešení si človek musí byť istý tým, že neklikne na phishingový link a do falošného formulára nevloží prihlasovacie údaje k svojim dátam. Niektoré cloudové riešenia sú však do istej celkovej veľkosti uložených súborov bezplatné. Funkčná záloha je najlacnejším riešením v prípadoch, ak prídete o údaje alebo cenné osobné spomienky v podobe fotiek a videí. K celosvetovej iniciatíve sa môžete pridať napríklad cez českú verziu webu www.worldbackupday.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Konferencia PyCon sa po roku vracia na Slovensko

20.01.2017 14:11

Druhý ročník komunitnej konferencie avizuje špeciálny program pre učiteľov informatiky Príležitosť zoznámiť sa s jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov súčasnosti, inšpirovať profesionálov ...

Tlačové správy

Desať MFZ Sharp dostalo ocenenie „vysoko odporúčané“ od laboratória BLI

20.01.2017 13:00

Nový rad MFZ Sharp bol ocenený za kvalitu, spoľahlivosť a jednoduchosť používania popredným hodnotiteľom Buyers Laboratory LLC Nový rad produktov MFZ Sharp s názvom Advanced and Essentials získal oce ...

Tlačové správy

Synology predstavuje službu Surveillance Station 8.0

20.01.2017 12:30

Spoločnost Synology® Inc. dnes oficiálne oznámila vydanie služby Surveillance Station 8.0, ktorá obsahuje nového a praktického desktopového klienta, inteligentné technológie viacerých dátových prúdov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá