Image
5.8.2016 0 Comments

Svätý grál zelenej energie. Fotosyntetický solárny článok vyrába palivo z oxidu uhličitého a slnečného žiarenia

Proces známy ako umelá fotosyntéza, teda reprodukovanie schopnosti rastliny využiť slnečné žiarenie na premenu CO2 na palivo, je svätý grál výskumu zelenej energie. Vedci z Illinoiskej univerzity v Chicagu sa k nemu teraz priblížili v laboratórnych podmienkach vytvorením solárneho článku, ktorý mení oxid uhličitý z atmosféry na organické palivo za využitia energie zo slnečného žiarenia.

Vedci pracujú s novými druhmi chemických látok, ako hovoria, kľúčový faktor bol objav nového typu katalyzátora, ktorý môže premeniť atmosférický CO2 na palivo efektívnym a lacným spôsobom.

Tím použil množstvo nanoštruktúrových látok, nazývaných dichalkogenidy prechodných kovov (transition metal dichalcogenides – TMDCs). Spojil ich s nekonvenčnou iónovou kvapalinou ako elektrolytom a vytvoril tak pozoruhodný elektrochemický článok. Reakcie v ňom prebiehajú 1000-krát rýchlejšie ako pri použití drahých kovových katalyzátorov, ako je napr. striebro. Ani nehovoriac o tom, že je 20-krát lacnejší.

Podľa vedúceho autora štúdie Amina Salehi-Khojina však takéto katalyzátory zvyčajne zoxidujú a prestanú fungovať. Preto bolo kľúčové použitie kombinácie vody a iónovej kvapaliny v pomere 1:1. Podarilo sa tak zabezpečiť aktívne miesta ich katalyzátora v podmienkach redukčnej reakcie.

Fotosyntetický solárny článok je vyrobený z dvoch kremíkových fotovoltických článkov s veľkosťou 18 štvorcových centimetrov na zber svetla a z katalytického systému na strane katódy a oxidu kobaltu v draselnom elektrolyte na strane anódy.

Keď solárny článok ožiari denné svetlo (100 W na štvorcový meter) začne sa chemická reakcia.  V oblasti katódy vzniká vodík a oxid uhoľnatý a na anóde sa tvoria voľné vodíkové a kyslíkové ióny. Vodíkové ión potom prenikajú membránou ku katóde a podieľajú sa na redukcii oxidu uhličitého. Vytvára sa tak syntézny plyn, ktorý sa sám môže používať ako palivo, prípadne možno z neho vyrobiť motorovú naftu a iné uhľovodíkové palivá.

Podľa vedeckého tímu možno túto technológiu aplikovať v priemysle, napr. v solárnych farmách, ale aj v menšej mierke. Jedného dňa by dokonca mohla dodávať energiu na Marse, pretože v atmosfére tejto planéty je veľa oxidu uhličitého a je tam aj voda.

Výskum bol publikovaný v časopise Science.

Zdroj: newatlas.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá