25.10.2012 0 Comments

Suprapevnosť stráca svoj lesk

Jeden z najvzrušujúcejších fyzikálnych objavov za posledné roky nemusí byť vlastne ani objavom. Správy o suprapevnosti, stave, v ktorom hélium cez seba preteká bez trenia, možno nie sú ničím iným ako bežným tuhnutím látok.

Tento nový záver pochádza od toho istého vedca, ktorý v roku 2004 prvý ohlásil dôkazy suprapevnosti. Moses Chan z Penn State povedal, že zopakoval svoj experiment, pričom eliminoval pravdepodobné zdroje experimentálnych chýb a nenašiel žiadne známky suprapevnosti. 

Objav suprapevnosti by bol prípadom, pre ktorý sú stvorené Nobelove ceny. Supratekutiny sú kvantové tekutiny, ktoré sa pri tečení riadia neobvyklými pravidlami. Suprapevné materiály by boli pevným ekvivalentom supratekutín. Vnútri nich by atómy nejako dokázali opustiť kryštalickú mriežku a tiecť vovnútri nej bez akejkoľvek námahy. 

Chanov pôvodný experiment, urobený v spolupráci s Eunseongom Kimom, hľadal stopy toho, ako tento suprapevný tok dokáže ovplyvniť otáčavý pohyb valca. Naplnili sklený valec pevným héliom a nechali ho krútiť sa. Chan a Kim potom schladili svoju aparatúru a pozorovali, ako sa valec otáčal oveľa rýchlejšie. Vyvodili z toho záver, že časť hélia začala tiecť ako suprapevná látka, čím takpovediac uvoľnila svoje zovretie materiálu okolo nej a spôsobila, že zotrvačnosť, odolnosť voči zmene pohybu, klesla. 

Neskôr podobné experimenty zdanlivo potvrdzovali tento nález. Avšak dôležité otázky zostali aj naďalej, napríklad - prečo niektoré laboratória pozorovali výrazný efekt a niektoré len minimálny. John Beamish z Kanadskej Albertskej Univerzity povedal, že pre vedcov pracujúcich v tomto odbore bolo prekvapujúce, aké ťažké bolo potvrdiť alebo vyvrátiť existenciu suprapevnosti. Každý rok vraj očakávali, že všetko bude čoskoro jasné. 

Práca Beamisha a ostatných naznačovala, že zvláštne správanie sa hélia sa ukazovalo, nie vtedy, keď boli kryštály hélia dokonalé, ale keď boli posiate štrukturálnymi nedokonalosťami, ktoré sa pohybovali po tejto látke. Teraz sa zdá, že toto šmýkanie spôsobuje, že látka tuhne spôsobom napodobňujúcim suprapevnosť. 

Vo svojom pôvodnom experimente Chan urobil čo sa dalo, aby redukoval takéto neželané vplyvy. Nakoniec sa rozhodol navrhnúť celý valec odznova. Problémom sa ukázala byť malá medzera medzi skleneným valcom a kovovou platňou na dne nádoby, kde sa pevné hélium miešalo a unikalo meraniam. Vedci si mysleli, že Chanova medzera bola príliš malá na to, aby bola problémom, avšak tento efekt sa v skutočnosti znásoboval, čím bola táto medzera menšia.
Hýbajúce sa nedokonalosti sa, podľa parížskeho fyzika Sébastiena Balibara, nakoniec stali novým kvantovým úkazom. Dodáva, že nielen že tomu teraz rozumieme ako výnimočnej manifestácii základného úkazu vo fyzike pevných látok, ale takisto sme zistili, že je to najpravdepodobnejšie vysvetlenie takzvanej suprapevnosti. 

Viaceré nedávne štúdie uviedli, že v tomto prípade zrejme ide o tuhnutie, a nie o suprapevnosť. Avšak zopár experimentov, vrátane jedného urobeného Kimom v Kórejskom Advanced Institute of Science and Technology, sa ešte doteraz nedá celkom vysvetliť.
Balibar nakoniec povedal, že stále dúfa v existenciu suprapevnosti a že sa staví, že do desiatich rokov ju objavia. Nakoniec však dodal, že je to dosť riskantná stávka.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá