Image
18.2.2016 0 Comments

Superrýchle drony nájdu uplatnenie v armáde i na pretekárskej dráhe

Agentúra DARPA v rámci programu FLA (Fast Lightweight Autonomy) testuje drony, ktoré môžu pri rýchlosti okolo 70 km/h čiže 20 m/s manévrovať okolo prekážok. Mali by pomáhať pri prírodných katastrofách a vojenskom prieskume.

Na projekte pracujú tri nezávislé tímy vývojárov. DARPA využila na zhotovenie dronu rôzne komerčne dostupné súčasti vrátane palubného systému autopilota 3D Robotics Pixhawk. Bezpilotné lietadlo má za sebou už prvý úspešný test. Okrem rýchlosti sa overovala aj schopnosť dronu „vidieť“ prekážky pomocou kamery, inerciálnych meracích jednotiek, LIDAR-u, sonaru a ďalších senzorov.

V rámci programu FLA sa vyvíja nová trieda algoritmov, ktorých cieľom je umožniť malým dronom rýchly let v spleti  miestností, schodísk a chodieb alebo v prostredí plnom iných prekážok bez diaľkového ovládania operátora. Drony majú byť pritom dostatočne malé, aby sa zmestili cez otvorené okno, a schopné lietať v členitých vnútorných priestoroch nezávisle od komunikácie s externým operátorom alebo senzormi a bez spoliehania sa na GPS.

No okrem záchranárskych prác, vojenského prieskumu či doručovania tovaru sa rýchle drony dajú využiť aj na zábavu. Uskutočňujú sa napríklad preteky kvadrokoptér, ktoré vďaka kombinácii ľahkého rámu z uhlíkových vlákien s mimoriadne silnými motormi môžu dosahovať závratné rýchlosti, pričom prekonávajú vopred určenú krkolomnú prekážkovú dráhu. Zvíťazí dron, ktorý trasu absolvuje najrýchlejšie. Operátor sleduje vďaka kamere preteky z pohľadu, akoby bol na palube dronu.

Existuje dokonca osobitná liga s názvom Drone Racing League (DRL), ktorá má svoj kanál na YouTube. V súčasnosti prebieha prvá sezóna a zúčastňuje sa v nej 17 pilotov, každý z nich má osobité vybavenie a štýl lietania. Podrobnosti nájdete na oficiálnej stránke DRL.

Zdroj: theverge.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá