Image
29.1.2013 0 Comments

Superodolný telefón CAT B10 / Crash test

caterpillar_logo2.jpg Žlté logo firmy Caterpillar poznáme skôr z oblasti ťažkej strojárskej techniky. V CAT si však asi povedali, že kým ostatní výrobcovia nevedia vyrobiť skutočne poriadne odolný telefón, oni ho na stavby potrebujú, a preto sa rozhodli taký zhotoviť. A nie jeden, ale hneď dva. Modely CAT B10 a CAT B25 sa líšia vo form-factore. Zatiaľ čo B25-ka je obyčajný a cenovo dostupný (110 eur) klasický telefón s hardvérovými tlačidlami, CAT B10 je dotykový smartfón (obidva sú dvojsimkartové telefóny). Áno, CAT vyrobil superodolný smartfón so stupňom krytia IP67, čo by malo zodpovedať napr. pobytu pod hladinou vody v hĺbke jedného metra po dobu 30 minút. Samozrejme, nenechali sme si ujsť príležitosť vyskúšať to. Navyše máme pre vás prekvapenie - firma CAT si je taká istá kvalitou svojich výrobkov, že nám jednu B10-ku poskytla, aby sme s ňou urobili čokoľvek, čo nás napadne. A to je pre redaktorov PC REVUE niečo, ako keď býkovi rozprestriete pred očami červenú plachtu :-).

CAT-42.jpg
Spoločnosť CAT verí svojmu novému výrobku natoľko, že nám dovolila s jedným kusom spraviť skutočne čokoľvek, čo nás napadne.

cat b10.jpg
Masívny a superodolný smartfón od spoločnosti Caterpillar poháňa Android. Starší, ale spoľahlivý.


CAT B10 - masívny smartfón

CAT B10 je už na prvý pohľad poriadne masívny smartfón s rozmermi 125 × 65 × 22 mm a hmotnosťou 201 gramov. Keď ho držíte v rukách, máte pocit, že tomuto telefónu sa naozaj nič nestane. Masívne gumené krytky, extra pevný kryt batérie, pevné šasi z odolných zliatin a zaskrutkovaný prístup k batérii s veľkou kapacitou až 2000 mAh. CAT B10 odoláva vode aj prachu a dosahuje spomenutý stupeň krytia IP67. Ide o 3G smartfón s podporou dátových prenosov v sieti HSDPA s výdržou 15 dní bez telefonovania a 9 hodín čistého hovoru. Má 3,2-palcový displej s rozlíšením HVGA, teda polovičné VGA (480 × 320 pixelov). Pri takýchto typoch telefónov nejde o rozlíšenie či špičkovú funkcionalitu, ale o to, či znesú naozaj všetko, s čím sa stretnú. Srdcom B10-ky je operačný systém Android 2.3.5 (Gingerbread), 800 MHz procesor Qualcomm mu plne postačuje. Kapacitný dotykový displej je, samozrejme, z chemicky tvrdeného skla a navyše je na ňom aj ďalšia ochranná fólia. Z ostatných vlastností stojí za spomenutie 5 Mpix kamera, FM rádio či GPS. No a teraz, dámy a páni, to hlavné: CAT B10 je plne v rukách PC REVUE. Držte si klobúky, ideme z kopca! CAT-17 + CAT-18

CAT-17.jpg

CAT-18.jpg
B10-ka sa stala integrálnou súčasťou snehuliaka, ktorého postavili deti v bratislavskom Prievoze. Chlad mu nerobil najmenší problém.

Prvá fáza crash testu

Keďže firma CAT pristúpila na totálne rozbitie telefónu a crash testy máme (a aj vy máte) skutočne radi, rozhodli sme sa rozdeliť testovanie na dve fázy. Prvá sa odohrala v januári - vonku za studeného zimného počasia. Tú druhú časť (totálnu deštrukciu telefónu) pre vás pripravujeme na výstavu Notebook Expo, ktorá sa uskutoční 15. apríla 2013, srdečne vás na ňu pozývame. V prvej fáze crash testu sme však B10-ke dali pekne zabrať, rozhodli sme sa pre päť „disciplín":

CAT-96.jpg
Špina, sneh, voda, navyše sme po telefóne aj dobre poskákali. Po tom, ako sme ho „omlátili" o kovovú tyč, aby sme ho očistili, sme naň zavolali - fungoval stále ako nový.

  1. disciplína - telefón v snehuliakovi
  2. disciplína - hod telefónom do stromu
  3. disciplína - prechod telefónu terénnym automobilom
  4. disciplína - zmes špiny, ľadu a vody, známa zo zimných chodníkov
  5. disciplína - hodinový pobyt v ľadovom kúpeli

CAT-122.jpg
Ľadový kúpeľ v dĺžke 60 minút - CAT B10 úplne ponorený do vody prežil bez ujmy. Na obrázku vidieť prichádzajúci hovor ešte počas poslednej minúty vo vode. Na fotografii so svojím súrodencom, lacnejším, ale rovnako odolným modelom CAT B25.


Poďme na to

Je studené predpoludnie v polovici januára, teploty tesne pod nulou a v Bratislave napadlo 30 cm čerstvého snehu, ktorý sa netradične udržal. Ideálne podmienky na stavanie snehuliaka. Jedného sme našli neďaleko redakcie, a tak sme ho aj využili. Telefónom v snehu nebýva veľmi dobre, ale CAT B10 sa vnútri snehuliaka cíti ako doma. Ani sme veľmi neočakávali, že by sa tu telefónu niečo stalo. Keďže v ňom máme našu vlastnú SIM kartu, po každej disciplíne naň voláme a zisťujeme, či funguje. Zatiaľ všetko bez problémov, toto bolo ľahké „zahrievacie kolo". Berieme teda telefón do rúk a asi z päťmetrovej vzdialenosti slušnou silou ním hádžeme o strom. Niekoľkokrát. Odreniny žiadne, tlačidlo zdvihnutia hovoru sa povytiahlo - žiadna veľká rana, tlačidlo sa dá dať späť. Niekoľkokrát skončil telefón pri hádzaní v snehu, samozrejme, všetko funguje podľa prísľubov výrobcu. Vyrážame na vlakové prekladisko za Bratislavou a v odľahlej časti štartujeme Hyundai SantaFe. CAT B10 leží na zemi v snehu na betónovom podklade. Pomaly prechádzame kolesom terénneho automobilu priamo po displeji telefónu. Sem a tam, znova a znova, hore a dole, pomaly aj rýchlo. Asi tucet (!) prejazdov autom po telefóne - a nič, ani škrabanec, ani len ryha na displeji. Telefón opäť funguje na 100 %. Cestou späť do redakcie zastavujeme, našli sme krásne miesto - špina, sneh a voda, ako to poznáte z každého väčšieho mesta. Totiž až 25 % úrazov telefónov je spojených s ich utopením alebo náhodným poliatím. Ale CAT B10 sa tvári, že špina so snehom a vodou na ceste je miesto, v ktorom sa mu príjemne odpočíva. Nemáme šancu, CAT zatiaľ nad nami vyhráva. Smerujeme späť do redakcie, varíme si čaj, celé telo, ale hlavne ruky máme premrznuté. Veríme, že telefónu aspoň teraz trocha ublížime - v 100-litrovom akváriu pripravujeme ľadový kúpeľ. Krytie IP67 zodpovedá ponoreniu zariadenia do vody na 30 minút. Najskôr sme si mysleli, že až na hodinu, a preto sme skutočne nechali B10-ku ponorenú v ľadovom kúpeli celých 60 minút. Čože? Dvojnásobne sme predĺžili dobu, po ktorú by mal telefón podľa tvrdenia výrobcu vydržať pod vodou, ale nič sa mu nestalo? Nuž, budeme musieť pritvrdiť. Prvých päť disciplín crash testu smartfónu CAT B10 je za nami a telefón nejaví ani známku poškodenia. Zatiaľ veľká pochvala pre CAT. No vydrží B10-ka aj ďalších päť disciplín na Notebook Expo? Možno prvé štyri, ale pochybujeme, že aj tú piatu... Chcete vedieť, ktorá to bude? Odpoveď sa dozviete v polovici apríla.

CAT-64.jpgCAT-65.jpgCAT-66.jpgCAT-67.jpgCAT-69.jpgCAT-70.jpgCAT-71.jpgCAT-72.jpg
Betónový podklad, sneh a veľký automobil SUV - nechali sme ho prejsť cez CAT B10 s displejom nahor. Výsledok? Ani najmenší škrabanec.

Cena: 325 EUR
Zapožičal: CAT


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá