Image
12.2.2016 0 Comments

Súkromie na predaj

Dáta sa v 21. storočí stávajú vzácnym zdrojom, ktorý sa dotýka všetkých aspektov spoločnosti.

Vďaka dátam dokážu firmy generovať vyššie zisky, vedci prichádzať s novými liekmi a terapiami a štáty poskytovať svoje kritické služby ako ochranu verejnej bezpečnosti efektívnejšie. V dátovom hospodárstve sú dáta tým, čo nerastné suroviny v energetickom priemysle. Dôležité je si však uvedomiť, že tie najcennejšie dáta na rozdiel od nerastných surovín vlastní každý z nás. Sú to informácie o našom súkromí, ktoré o nás zbierajú inteligentné telefóny (napríklad poloha, počet prejdených krokov), podniky (ako bankové transakcie, fotografie, e-maily, informácie o nákupoch a našom správaní sa na internete) a v neposlednom rade aj štát (napríklad informácie o našej finančnej situácii).

Počas bežného dňa pošlú jednotlivci okolo 47 miliárd e-mailov, napíšu 95 miliónov tweetov na Twitteri. Každý mesiac používatelia Facebooku zdieľajú okolo 30 miliárd príspevkov.[1] Najväčšie internetové firmy ako Google, Facebook a Twitter jasne dokazujú dôležitosť zberu, agregovania, analyzovania a speňažovania osobných údajov pre globálny úspech. Niet preto divu, že ľudia sa začínajú obávať o stratu svojho súkromia ako aj o koncentráciu moci a kapitálu u podnikov, ktoré vlastnia obrovské objemy súkromných dát, obzvlášť ak ešte ide aj o podniky z iného kontinentu. Európska únia si je vedomá, že tieto inovatívne firmy pochádzajú hlavne zo Spojených štátov amerických a že rozdrobenie národných regulačných rámcov ako aj bariéry v európskom online svete sú jedným z hlavných dôvodov, prečo európske digitálne firmy neprosperujú.

Právo na dáta

Odpoveďou na obavy európskych občanov aj podnikateľov je Stratégia Digitálneho jednotného trhu, ktorá má byť do veľkej miery zavedená do praxe v roku 2016. Jej úspešným nasadením možno pridať 415 miliárd eur k európskemu HDP.

Európska únia verí, že právo na súkromie garantované štátom sa stane konkurenčnou výhodou kontinentu. Každý jednotlivec má mať právo:

  • vedieť, aké dáta sa o ňom zbierajú
  • prezerať si tieto dáta
  • opraviť nesprávne informácie
  • kontrolovať prístup a využitie dát
  • zdieľať ich alebo predávať tretím stranám
  • mať právo vymazať neželané informácie.

Hľadajú sa také riešenia, ktoré tieto práva jednotlivca posilnia a zároveň umožnia vytvoriť nové príležitosti pre podnikateľov založené na vzájomnej dôvere. Úlohou štátu je chrániť zákazníkov pred zneužitím ich identity a pred uzamknutím ich dát u jedného poskytovateľa služieb bez možnosti ich prenosu k inému, ale zároveň aj podporovať ekonomický rast bez zbytočných regulácií. Tieto snahy sú často protichodné, a preto sú predmetom mnohých debát na celom svete.

S čím prichádza Slovensko?

Ako krajina sa aktívne zapájame do medzinárodných diskusií a pripravuje svoju pozíciu k prioritám Digitálneho jednotného trhu tak, aby prinášal benefity slovenským občanom aj podnikateľom. Architektonická kancelária verejnej správy pripravuje v novom období viaceré ambiciózne projekty.

Občania a podnikatelia budú mať možnosť prezerať si na svojom konte slovensko.sk kto a za akým účelom k ich súkromným dátam pristúpil. Plánuje sa tiež spustiť pilotné riešenie pre takzvané systémy na riadenie osobných údajov („Personal Information Management Systems“), v rámci ktorých dostane občan alebo podnikateľ vyhradený úložný priestor na svoje súkromné informácie, ktoré si bude môcť spravovať, a bude môcť dávať súhlas na ich využívanie na iný účel, ako na ktorý boli podľa zákona zozbierané.

Vyberie sa vhodná oblasť pre pilotné nasadenie takéhoto riešenia, napríklad zdravotníctvo, a nadviaže sa úzka spolupráca so strategickými partnermi. Napríklad Fínsko už začína experimentovať s takýmito riešeniami v rámci projektu „MyData“, ktorý spustilo Ministerstvo dopravy a komunikácii.

Cieľom štátu v tejto oblasti je ukázať, že dostupné riešenia sú škálovateľné, dôveryhodné a použiteľné pre bežné aplikácie, podporiť ich akceptáciu medzi občanmi a podnikateľmi a naštartovať tak inováciu na trhu s digitálnymi službami.

Autor: Dagmar Ceľuchova Bošanská
členka architektonickej kancelárie verejnej správy MF SR


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá