Image
12.2.2016 0 Comments

Súkromie na predaj

Dáta sa v 21. storočí stávajú vzácnym zdrojom, ktorý sa dotýka všetkých aspektov spoločnosti.

Vďaka dátam dokážu firmy generovať vyššie zisky, vedci prichádzať s novými liekmi a terapiami a štáty poskytovať svoje kritické služby ako ochranu verejnej bezpečnosti efektívnejšie. V dátovom hospodárstve sú dáta tým, čo nerastné suroviny v energetickom priemysle. Dôležité je si však uvedomiť, že tie najcennejšie dáta na rozdiel od nerastných surovín vlastní každý z nás. Sú to informácie o našom súkromí, ktoré o nás zbierajú inteligentné telefóny (napríklad poloha, počet prejdených krokov), podniky (ako bankové transakcie, fotografie, e-maily, informácie o nákupoch a našom správaní sa na internete) a v neposlednom rade aj štát (napríklad informácie o našej finančnej situácii).

Počas bežného dňa pošlú jednotlivci okolo 47 miliárd e-mailov, napíšu 95 miliónov tweetov na Twitteri. Každý mesiac používatelia Facebooku zdieľajú okolo 30 miliárd príspevkov.[1] Najväčšie internetové firmy ako Google, Facebook a Twitter jasne dokazujú dôležitosť zberu, agregovania, analyzovania a speňažovania osobných údajov pre globálny úspech. Niet preto divu, že ľudia sa začínajú obávať o stratu svojho súkromia ako aj o koncentráciu moci a kapitálu u podnikov, ktoré vlastnia obrovské objemy súkromných dát, obzvlášť ak ešte ide aj o podniky z iného kontinentu. Európska únia si je vedomá, že tieto inovatívne firmy pochádzajú hlavne zo Spojených štátov amerických a že rozdrobenie národných regulačných rámcov ako aj bariéry v európskom online svete sú jedným z hlavných dôvodov, prečo európske digitálne firmy neprosperujú.

Právo na dáta

Odpoveďou na obavy európskych občanov aj podnikateľov je Stratégia Digitálneho jednotného trhu, ktorá má byť do veľkej miery zavedená do praxe v roku 2016. Jej úspešným nasadením možno pridať 415 miliárd eur k európskemu HDP.

Európska únia verí, že právo na súkromie garantované štátom sa stane konkurenčnou výhodou kontinentu. Každý jednotlivec má mať právo:

  • vedieť, aké dáta sa o ňom zbierajú
  • prezerať si tieto dáta
  • opraviť nesprávne informácie
  • kontrolovať prístup a využitie dát
  • zdieľať ich alebo predávať tretím stranám
  • mať právo vymazať neželané informácie.

Hľadajú sa také riešenia, ktoré tieto práva jednotlivca posilnia a zároveň umožnia vytvoriť nové príležitosti pre podnikateľov založené na vzájomnej dôvere. Úlohou štátu je chrániť zákazníkov pred zneužitím ich identity a pred uzamknutím ich dát u jedného poskytovateľa služieb bez možnosti ich prenosu k inému, ale zároveň aj podporovať ekonomický rast bez zbytočných regulácií. Tieto snahy sú často protichodné, a preto sú predmetom mnohých debát na celom svete.

S čím prichádza Slovensko?

Ako krajina sa aktívne zapájame do medzinárodných diskusií a pripravuje svoju pozíciu k prioritám Digitálneho jednotného trhu tak, aby prinášal benefity slovenským občanom aj podnikateľom. Architektonická kancelária verejnej správy pripravuje v novom období viaceré ambiciózne projekty.

Občania a podnikatelia budú mať možnosť prezerať si na svojom konte slovensko.sk kto a za akým účelom k ich súkromným dátam pristúpil. Plánuje sa tiež spustiť pilotné riešenie pre takzvané systémy na riadenie osobných údajov („Personal Information Management Systems“), v rámci ktorých dostane občan alebo podnikateľ vyhradený úložný priestor na svoje súkromné informácie, ktoré si bude môcť spravovať, a bude môcť dávať súhlas na ich využívanie na iný účel, ako na ktorý boli podľa zákona zozbierané.

Vyberie sa vhodná oblasť pre pilotné nasadenie takéhoto riešenia, napríklad zdravotníctvo, a nadviaže sa úzka spolupráca so strategickými partnermi. Napríklad Fínsko už začína experimentovať s takýmito riešeniami v rámci projektu „MyData“, ktorý spustilo Ministerstvo dopravy a komunikácii.

Cieľom štátu v tejto oblasti je ukázať, že dostupné riešenia sú škálovateľné, dôveryhodné a použiteľné pre bežné aplikácie, podporiť ich akceptáciu medzi občanmi a podnikateľmi a naštartovať tak inováciu na trhu s digitálnymi službami.

Autor: Dagmar Ceľuchova Bošanská
členka architektonickej kancelárie verejnej správy MF SR


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá