Image
9.10.2015 0 Comments

Súd EÚ: Americká ochrana osobných údajov je nedostatočná

Najvyšší európsky súd rozhodol, že Facebook nemôže posielať osobné údaje európskych používateľov do dátových centier v USA. Doteraz platné benevolentnejšie rozhodnutie EK o osobných dátach používateľov, podľa ktorého americké služby mohli ukladať dáta používateľov z EÚ na americké servery, ale za určitých prísnejších podmienok, tak prestane platiť.

Európsky súdny dvor uviedol, že dohoda Safe Harbor (právny princíp bezpečného prístavu) medzi EÚ s USA je „neplatná". Verdikt by mohol mať ďalekosiahle dôsledky pre veľa amerických technologických spoločností. Podľa novín The Wall Street Journal by rozhodnutie ovplyvnilo asi 4500 amerických firiem vrátane Applu a Googlu. Môže ohroziť miliardové obchody v on-line reklame, ale aj každodenné úlohy, ako je ukladanie dokumentov v oblasti ľudských zdrojov o európskych kolegoch.

Doteraz počas pätnásťročnej praxe americké firmy, ako je Amazon, Microsoft či Facebook, nasadzovali v Európe prísnejšie podmienky v snahe vyhnúť sa stretom s regulátormi. Z toho dôvodu aj Google rozširuje svoje dátové centrum v Belgicku a buduje ďalšie v Holandsku, ktoré by sa malo sprevádzkovať v prvom štvrťroku 2016. Takisto má dátové centrá vo Fínsku a Írsku. Najviac však toto súdne rozhodnutie postihne malé firmy a startupy snažiace sa získať európskych zákazníkov, pre ktoré je pridrahé budovať vlastné zariadenia v Európe.

Celú kauzu začal rakúsky aktivista Max Schrems, ktorý podal na írsky najvyšší súd žalobu proti Facebooku. Spoločnosť vraj porušuje jeho súkromie tým, že dáva spracúvať jeho osobné údaje v USA, kde k nim môže získať prístup NSA. Írsky súd jeho žalobu zamietol, pričom argumentoval práve dohodou Safe Harbor. Schrems sa potom odvolal na Európsky súdny dvor. Ak dohoda stratí platnosť, regulačné orgány EÚ by mali možnosť obmedzovať dátové toky, ak to uznajú za vhodné.

Vo vyhlásení súdu sa uvádza, že írske orgány teraz „musia preskúmať sťažnosť pána Schremsa" s náležitou starostlivosťou a rozhodnúť, či bude prenos dát európskych používateľov Facebooku do Spojených štátov pozastavený z toho dôvodu, že táto krajina neposkytuje primeranú úroveň ochrany osobných údajov.

„Neplatnosť dohody Safe Harbor by narušila všetky druhy podnikania," povedal predstaviteľ istej technologickej spoločnosti so sídlom v USA, ktorá poskytuje služby cloudu. „Mohla by narušiť aj ponuku našich produktov pre zákazníkov v Európe."

Zdroj: wsj.com, theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá