Image
9.10.2015 0 Comments

Súd EÚ: Americká ochrana osobných údajov je nedostatočná

Najvyšší európsky súd rozhodol, že Facebook nemôže posielať osobné údaje európskych používateľov do dátových centier v USA. Doteraz platné benevolentnejšie rozhodnutie EK o osobných dátach používateľov, podľa ktorého americké služby mohli ukladať dáta používateľov z EÚ na americké servery, ale za určitých prísnejších podmienok, tak prestane platiť.

Európsky súdny dvor uviedol, že dohoda Safe Harbor (právny princíp bezpečného prístavu) medzi EÚ s USA je „neplatná". Verdikt by mohol mať ďalekosiahle dôsledky pre veľa amerických technologických spoločností. Podľa novín The Wall Street Journal by rozhodnutie ovplyvnilo asi 4500 amerických firiem vrátane Applu a Googlu. Môže ohroziť miliardové obchody v on-line reklame, ale aj každodenné úlohy, ako je ukladanie dokumentov v oblasti ľudských zdrojov o európskych kolegoch.

Doteraz počas pätnásťročnej praxe americké firmy, ako je Amazon, Microsoft či Facebook, nasadzovali v Európe prísnejšie podmienky v snahe vyhnúť sa stretom s regulátormi. Z toho dôvodu aj Google rozširuje svoje dátové centrum v Belgicku a buduje ďalšie v Holandsku, ktoré by sa malo sprevádzkovať v prvom štvrťroku 2016. Takisto má dátové centrá vo Fínsku a Írsku. Najviac však toto súdne rozhodnutie postihne malé firmy a startupy snažiace sa získať európskych zákazníkov, pre ktoré je pridrahé budovať vlastné zariadenia v Európe.

Celú kauzu začal rakúsky aktivista Max Schrems, ktorý podal na írsky najvyšší súd žalobu proti Facebooku. Spoločnosť vraj porušuje jeho súkromie tým, že dáva spracúvať jeho osobné údaje v USA, kde k nim môže získať prístup NSA. Írsky súd jeho žalobu zamietol, pričom argumentoval práve dohodou Safe Harbor. Schrems sa potom odvolal na Európsky súdny dvor. Ak dohoda stratí platnosť, regulačné orgány EÚ by mali možnosť obmedzovať dátové toky, ak to uznajú za vhodné.

Vo vyhlásení súdu sa uvádza, že írske orgány teraz „musia preskúmať sťažnosť pána Schremsa" s náležitou starostlivosťou a rozhodnúť, či bude prenos dát európskych používateľov Facebooku do Spojených štátov pozastavený z toho dôvodu, že táto krajina neposkytuje primeranú úroveň ochrany osobných údajov.

„Neplatnosť dohody Safe Harbor by narušila všetky druhy podnikania," povedal predstaviteľ istej technologickej spoločnosti so sídlom v USA, ktorá poskytuje služby cloudu. „Mohla by narušiť aj ponuku našich produktov pre zákazníkov v Európe."

Zdroj: wsj.com, theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá