Image
9.10.2015 0 Comments

Súd EÚ: Americká ochrana osobných údajov je nedostatočná

Najvyšší európsky súd rozhodol, že Facebook nemôže posielať osobné údaje európskych používateľov do dátových centier v USA. Doteraz platné benevolentnejšie rozhodnutie EK o osobných dátach používateľov, podľa ktorého americké služby mohli ukladať dáta používateľov z EÚ na americké servery, ale za určitých prísnejších podmienok, tak prestane platiť.

Európsky súdny dvor uviedol, že dohoda Safe Harbor (právny princíp bezpečného prístavu) medzi EÚ s USA je „neplatná". Verdikt by mohol mať ďalekosiahle dôsledky pre veľa amerických technologických spoločností. Podľa novín The Wall Street Journal by rozhodnutie ovplyvnilo asi 4500 amerických firiem vrátane Applu a Googlu. Môže ohroziť miliardové obchody v on-line reklame, ale aj každodenné úlohy, ako je ukladanie dokumentov v oblasti ľudských zdrojov o európskych kolegoch.

Doteraz počas pätnásťročnej praxe americké firmy, ako je Amazon, Microsoft či Facebook, nasadzovali v Európe prísnejšie podmienky v snahe vyhnúť sa stretom s regulátormi. Z toho dôvodu aj Google rozširuje svoje dátové centrum v Belgicku a buduje ďalšie v Holandsku, ktoré by sa malo sprevádzkovať v prvom štvrťroku 2016. Takisto má dátové centrá vo Fínsku a Írsku. Najviac však toto súdne rozhodnutie postihne malé firmy a startupy snažiace sa získať európskych zákazníkov, pre ktoré je pridrahé budovať vlastné zariadenia v Európe.

Celú kauzu začal rakúsky aktivista Max Schrems, ktorý podal na írsky najvyšší súd žalobu proti Facebooku. Spoločnosť vraj porušuje jeho súkromie tým, že dáva spracúvať jeho osobné údaje v USA, kde k nim môže získať prístup NSA. Írsky súd jeho žalobu zamietol, pričom argumentoval práve dohodou Safe Harbor. Schrems sa potom odvolal na Európsky súdny dvor. Ak dohoda stratí platnosť, regulačné orgány EÚ by mali možnosť obmedzovať dátové toky, ak to uznajú za vhodné.

Vo vyhlásení súdu sa uvádza, že írske orgány teraz „musia preskúmať sťažnosť pána Schremsa" s náležitou starostlivosťou a rozhodnúť, či bude prenos dát európskych používateľov Facebooku do Spojených štátov pozastavený z toho dôvodu, že táto krajina neposkytuje primeranú úroveň ochrany osobných údajov.

„Neplatnosť dohody Safe Harbor by narušila všetky druhy podnikania," povedal predstaviteľ istej technologickej spoločnosti so sídlom v USA, ktorá poskytuje služby cloudu. „Mohla by narušiť aj ponuku našich produktov pre zákazníkov v Európe."

Zdroj: wsj.com, theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá